Projekt domu
Vazníky, krytina, příčky, komín

Zdravím všechny čtenářem a stavebníky, po delší odmlce, která není způsobena ničím jiným, než je plné pracovní nasazení na stavbě, jsem si našel čas a píši další postup.
Vazníky
Po vylití věnce a malé technologické přestávce následovala montáž vazníků, která trvala necelý den. Měl jsem snad dvacítku cenových nabídek v mailu, ale nakonec jsem vybral vazníky od firmy Kasalova pila - dobré reference a jedna z nejlepších cenových nabídek. Za sebe mohu firmu doporučit, s panem Jiráčkem byla dobrá domluva, termín i cena dodržena.
Střecha
Na pokrytí střechy jsem si úplně svépomocí netroufl, takže jsem vybíral řešení. Firmy mají nasmlouváno rok dopředu a když se podařilo někoho sehnat, nabídky se pohybovaly kolem 80 tisíc, jen za pokrytí, bez materiálu. Sehnal jsem tedy přes rodinného známého pokrývače, který nám střechu pokryje. Vše probíhalo v pořádku, než došlo na nároží a hřeben. Po neuspěšném pokusu, kdy položil první 4 hřebenáče a každý měl jinou výšku, protože použil nízkou lať pod hřebánáč, který se tak logicky opíral o vlny tašek a každý byl jinak vysoko, slíbil, že vše opraví a dodělá o víkendu. No a jak to dopadlo ? Dneska je 20.10 a hřebenáče stále nejsou na střeše. Vrchní pokrývač střechu nedokončil, protože se prý na to necítí, dohodil mi známého střechaře, který nám to měl dokončit. Měsíc jsem čekal kvůli vytíženosti, v sobotu jsem měl slíbený nástup, že střechu dokončí, ale ať ještě v pátek zavolám, že se dohodneme blíž. Od té doby mi nezvedal telefon .. Přitom stačilo říct, ne, dělat to nebudu. Přístup lidí, kord v dnešní době, kdy každý má práce, že si může vybírat, je zarážející. Už by to chtělo krizi, aby si trh tento paskvil sám pročistil.
Tím ovšem akce "hřebenáč" ještě nekončí. Tchýně nám dohodila známého střechaře, který nám prý střechu rád dokončí, ale až tak za měsíc, že prý mý hodně práce. Měsíc pryč, nikdo nevolá, tak tchýně bere telefon, kde jí je oznámeno, že to nepůjde, že nemá čas. WTF ?? Nakonec to dopadne tak, že si to příští týden udělám sám, byť úplně nemusím práce ve výškách.
Střecha mi přidělala ne jednu vrásku na čele, ano, sice jsme ušetřili peníze, ale za jakou cenu ?
Folie: NOROC 135 ( což je vlastně JUTAFOL 135, akorát pod jiným názvem, který si prodává HPI )
Latě: Impegnované 6x4
Krytina: Roben Monza Plus glazura TOBAGO
Žlaby: Zambelli Robust černé ( zatím jen háky, žlaby mám schované v garáži a namontuji je až po podbití.)
Komín
Komín jsem vybral od společnosti CZ Komíny, konkrétně model Universo. Komín byl i s montáží, která vyšla na 1900,-.
Příčky
Příčky jsem si nechal založil od pána z heluzu, byť příčky máme od Porothermu. Již jsem neměl origo zakládací maltu, tak jsem koupil od KVK zdící maltu s pevností 10mpa. To byla jediná pomoc s příčkami za celou dobu. Celá akce, kdy jsem úplně sám zdil, i tahal příčky na kolečku do baráku trvala tak 3 týdny. Nekonečná etapa. Těšil jsem se na poslední příčkovku, kterou jsem chtěl zapít. No nezapil, protože jsem musel zase pokračovat v další etapě, elektro příprava :-).
Příčky máme v kombinaci 11,5 a 14 cm, zděné na pěnu.
Sametově hladké stěny

Dokonale hladké a rovné stěny moderním interiérům sluší. I to je důvod, proč se mezi stavebníky těší velké popularitě sádrové omítky. Dají se nanášet v jediné vrstvě a i při malých tloušťkách dokonale zakryjí všechny nerovnosti. Jejich hlavní devizou je snadná a rychlá zpracovatelnost bez zbytečných technologických prodlev.
Zdravý interiér
Základní složkou receptury sádrových omítek je sádra. V případě omítek Cemix se jedná o sádru vyrobenou výhradně z přírodního materiálu získaného klasickou těžbou minerálu - sádrovce. Pomocí sádrových omítek lze dosáhnout vysoce estetického povrchu a kromě klasické filcované úpravy je možné docílit také moderních hladkých gletovaných ploch. Na hladkých stěnách ulpívá méně prachu a jsou tak přirozeně antialergenní. Sádrové omítky také regulují vlhkostní mikroklima v interiéru. Vyšší vlhkost absorbují a později uvolňují zpět do ovzduší. Současně umějí stěny se sádrovou omítkou akumulovat teplo a podílet se na rovnováze teploty stěn a vnitřního prostoru.
Omítky pro ruční i strojní nanášení
Cemix má v nabídce výrobkovou řadu sádrových omítek VELVETA (Cemix 016 F VELVETA filcovaná, Cemix 016 G VELVETA gletovaná, Cemix 036 VELVETA lehčená) určenou pro strojní nanášení, ale také řadu omítek pro ruční zpracování (Cemix 026 Sádrová omítka ruční, Cemix 136 Sádrová omítka tenkovrstvá a Cemix 106 Sádrová stěrka). Na výběr jsou výrobky určené pro obě povrchové úpravy filcováním i gletováním. Sádrové omítky Cemix se nanášejí jednovrstvou technologií, což umožňuje rychlý postup omítkářských prací. Nanáší se v průměrné vrstvě 10 mm, v případě potřeby je lze v jednom pracovním kroku nanést na stěny až ve vrstvě 40 mm. Sádrové omítky jsou vhodné k omítání stěn a stropů z nejpoužívanějších materiálů (pórobeton, plné cihly, THERM bloky, beton apod.) a jejich pomocí lze dosáhnout dokonalého sjednocení dvou různých struktur povrchů (např. zděné konstrukce a sádrokartonu).
Příprava podkladu
Podklad musí být vyzrálý, nosný, suchý, zbavený prachu, mastnoty a ostatních nečistot. Zdivo musí být již dotvarováno. Tím se zabezpečí, že následná vrstva k podkladu lépe přilne a zamezí se tím riziku jejího odlupování. Následně se vlhčící zkouškou zjistí, zda je podklad savý nebo nesavý a zvolí se vhodný způsob jeho přípravy. Pro přípravu podkladu před nanášením omítek se na savé podklady používá penetrační nátěr Cemix Penetrace základní a na hladké a nesavé podklady kontaktní můstek Cemix Kontakt BETON. Při nanášení sádrových omítek na běžně savé podklady, jako jsou pálené cihly nebo bloky, není potřeba podklad penetrovat, ale pro zlepšení zpracovatelnosti omítek a prodloužení času na zpracování se doporučuje opět použití penetračního nátěru. Před samotnou aplikací penetračního nátěru se provede vizuální kontrola podkladu.
Obr.: Povrch musí být zbavený prachu a nečistot
Obr.: Nanášení penetračního nátěru
Nanášení sádrových omítek
U strojních omítek Cemix 016 F, 016 G a 036 se míchání a nanášení provádí pomocí omítacího stroje. Směs se smíchá s vodou v samotném stroji a na stěnu se nanáší pomocí stříkací pistole. U ručních omítek Cemix 026 a 136 se aplikace provádí ručně po předchozím namíchání omítky. Omítka se míchá vždy v čistých nádobách. Vsype se do vody, nechá nabobtnat a míchadlem se rozmíchá do plastické konzistence.
Obr.: Příprava omítky v omítacím stroji
Obr.: Strojní nanášení omítky
Před samotným omítáním se nejprve zarovnají větší spáry ve zdivu, zapraví se vedení inženýrských sítí a také je vhodné osadit ve stěně omítníky a rohy chránit pomocí speciálních rohových lišt. Po nanesení omítky se povrch zarovná stahovací latí (tzv. h-lať). Omítka se zarovnává tzv. „do kříže“, nikoliv „do oblouku“. Dosáhne se tím lepšího vyrovnání povrchu. Po srovnání omítky se vyjmou omítníky, doplní se chybějící materiál a zapraví se povrch omítky.
Obr.: Vložení výztužné tkaniny do míst styku různých materiálů
Obr.: Osazení omítníků
Obr.: Příprava pro osazení rohové lišty
Po zavadnutí omítky se provede dorovnání drobných nerovností pomocí trapézové latě. Po zatuhnutí omítky za cca 60–90 min. po nanesení, kdy omítka již nelepí na prst, se povrch omítky lehce zkropí vodou a provede se rozfilcování a vytažení sádrového šlemu na povrch omítky. Po dalším zavadnutí se povrch omítky podle jejího typu finalizuje filcováním nebo gletováním.
Obr.: Stahování omítky h-latí
Obr.: Vyjmutí omítníků
Obr.: Dorovnání drobných nerovností
Sádrová stěrka Cemix 106 se také míchá a nanáší ručně a po nanesení je možné ji zagletovat, po zaschnutí přebrousit a vytvořit tak dokonale hladkou povrchovou úpravu např. na podkladní jádrové omítce nebo dalších vhodných podkladech.
Obr.: Zvlhčení omítky vodou
Obr.: Rozfilcování omítky po zvlhčení
Obr.: Úprava povrchu gletováním
Obr.: Filcování omítky
Nanášení sádrové omítky není nijak pracné a při dodržení technologického postupu ji zvládnou i zkušenější svépomocní stavebníci. Sádrové omítky mají schopnost přenášet drobná pnutí v podkladu, a proto nejsou náchylné k praskání a celkovému opotřebování a stárnutí omítky. K tomu přispívá i fakt, že sádrové omítky neabsorbují pigmenty barev a není je nutné tak často malovat. Jednoduchá technologie nanášení i následné uživatelské vlastnosti přináší ve srovnání s jinými typy omítek prokazatelné investiční úspory.
Vyrobte si doma živou vodu pomocí ionizátorů vody

Denní příjem pitné vody pro dospělého člověka by měl představovat v průměru 2 - 2,5 litru. Lidé se přitom zabývají zejména otázkou, zda toto množství reálné vypijí, už méně je zajímá, jaká je kvalita jejich vody. Zahrňte do svého pitného režimu i alkalickou živou vodu produkovanou ionizátory vody, která organismus nejen hydratuje, ale na druhé straně i uzdravuje.
Vše začalo v roce 1800, kdy anglický chemik Michael Faraday objevil zákon o elektrolýze. Na základě něj byly na počátku 20. století v Rusku vytvořeny první elektrolýzní stroje. Následně zkoumali technologii ruské elektrolýzy japonští vědci, kteří zjistili, že elektřická energie by mohla být použita na restrukturalizaci vody.
První výzkumy pozitivních vlastností ionizované vody navazující na předchozí práce v Rusku začaly v Japonsku v šedesátých letech, které se pokládá za kolébku zrodu ionizátorů vody. Hlavním cílem výzkumu bylo používání elektronických zařízení na rozdělení vody na zásaditou a kyselou prostřednictvím procesu elektrolýzy. Na japonské univerzitě pro agrokultúru se účinky ionizované vody, zvláště kyselé, ukázaly jako velmi prospěšné zejména při výzkumech na rostlinách. I dnes pěstitelé růží používají kyselou vodu, aby květy při dodávce do květinářství vydržely delší dobu čerstvé a svěží. Následné studie zjistily, že ionizovaná živá voda výrazně pozitivně ovlivňuje i lidský organismus, podporuje odolnost vůči nemocem, zvyšuje výkon svalů a duševní bdělost.
Jedním z hlavních důvodů, díky čemuž má ionizovaná voda tolik prospěšných vlastností na náš organismus, jsou malé shluky molekul. V běžně používané vodě z vodovodu jsou molekuly vody seskupeny ve velkých skupinách - obvykle 10 až 13 molekul. Ale v mikroskupině ionizované alkalické vody jsou shluky tvořeny pouze 5 nebo 6 molekulami. Tento průlomový objev od japonských vědců je tajemstvím neuvěřitelně silné hydratační energie ionizované vody. Díky tomu poskytuje člověku životně důležité zdravotní výhody.
Ionizátory vody jsou v Japonsku dokonce schválené jako zdravotnická pomůcka a jsou používány na klinikách po celé zemi. Postupně se dostávají i do běžných domácností, je možno je nalézt v jednom z pěti japonských domovů.
V posledních desetiletích se zařízení na produkci živé vody začínají používat v Severní Americe a ve stále větší míře i v Evropě následkem zvýšení povědomí o negativních účincích překyselení organismu z nezdravé stravy či životního stylu. Pití alkalické vody je skvělou pomůckou k neutralizaci a zneškodnění všech toxinů a kyselin v těle.
Na trhu v současnosti existuje množství alkalizujících filtračních produktů. Kromě zmíněných elektrolytických ionizátorů vody se těší stále větší oblibě i ionizátory vody na bázi minerálů, které představují dostupnější alternativu.
Vazníky, krytina, příčky, komín

Zdravím všechny čtenářem a stavebníky, po delší odmlce, která není způsobena ničím jiným, než je plné pracovní nasazení na stavbě, jsem si našel čas a píši další postup.
Vazníky
Po vylití věnce a malé technologické přestávce následovala montáž vazníků, která trvala necelý den. Měl jsem snad dvacítku cenových nabídek v mailu, ale nakonec jsem vybral vazníky od firmy Kasalova pila - dobré reference a jedna z nejlepších cenových nabídek. Za sebe mohu firmu doporučit, s panem Jiráčkem byla dobrá domluva, termín i cena dodržena.
Střecha
Na pokrytí střechy jsem si úplně svépomocí netroufl, takže jsem vybíral řešení. Firmy mají nasmlouváno rok dopředu a když se podařilo někoho sehnat, nabídky se pohybovaly kolem 80 tisíc, jen za pokrytí, bez materiálu. Sehnal jsem tedy přes rodinného známého pokrývače, který nám střechu pokryje. Vše probíhalo v pořádku, než došlo na nároží a hřeben. Po neuspěšném pokusu, kdy položil první 4 hřebenáče a každý měl jinou výšku, protože použil nízkou lať pod hřebánáč, který se tak logicky opíral o vlny tašek a každý byl jinak vysoko, slíbil, že vše opraví a dodělá o víkendu. No a jak to dopadlo ? Dneska je 20.10 a hřebenáče stále nejsou na střeše. Vrchní pokrývač střechu nedokončil, protože se prý na to necítí, dohodil mi známého střechaře, který nám to měl dokončit. Měsíc jsem čekal kvůli vytíženosti, v sobotu jsem měl slíbený nástup, že střechu dokončí, ale ať ještě v pátek zavolám, že se dohodneme blíž. Od té doby mi nezvedal telefon .. Přitom stačilo říct, ne, dělat to nebudu. Přístup lidí, kord v dnešní době, kdy každý má práce, že si může vybírat, je zarážející. Už by to chtělo krizi, aby si trh tento paskvil sám pročistil.
Tím ovšem akce "hřebenáč" ještě nekončí. Tchýně nám dohodila známého střechaře, který nám prý střechu rád dokončí, ale až tak za měsíc, že prý mý hodně práce. Měsíc pryč, nikdo nevolá, tak tchýně bere telefon, kde jí je oznámeno, že to nepůjde, že nemá čas. WTF ?? Nakonec to dopadne tak, že si to příští týden udělám sám, byť úplně nemusím práce ve výškách.
Střecha mi přidělala ne jednu vrásku na čele, ano, sice jsme ušetřili peníze, ale za jakou cenu ?
Folie: NOROC 135 ( což je vlastně JUTAFOL 135, akorát pod jiným názvem, který si prodává HPI )
Latě: Impegnované 6x4
Krytina: Roben Monza Plus glazura TOBAGO
Žlaby: Zambelli Robust černé ( zatím jen háky, žlaby mám schované v garáži a namontuji je až po podbití.)
Komín
Komín jsem vybral od společnosti CZ Komíny, konkrétně model Universo. Komín byl i s montáží, která vyšla na 1900,-.
Příčky
Příčky jsem si nechal založil od pána z heluzu, byť příčky máme od Porothermu. Již jsem neměl origo zakládací maltu, tak jsem koupil od KVK zdící maltu s pevností 10mpa. To byla jediná pomoc s příčkami za celou dobu. Celá akce, kdy jsem úplně sám zdil, i tahal příčky na kolečku do baráku trvala tak 3 týdny. Nekonečná etapa. Těšil jsem se na poslední příčkovku, kterou jsem chtěl zapít. No nezapil, protože jsem musel zase pokračovat v další etapě, elektro příprava :-).
Příčky máme v kombinaci 11,5 a 14 cm, zděné na pěnu.
Rozhodnutí stavět + koupě pozemku

Zdravím všechny svépomocníky. Jelikož už dlouhou dobu čerpám z tohoto webu, tentokrát bych se i já rád přidal.
Jako spousta z Vás, i já jsem se narodil a vyrůstal na vesnici. Po seznámení s mojí ženou a svatbě jsme spolu začínali přemýšlet co do budoucna. Variant bylo spousta, a my se dlouze a těžce rozhodovali, kde bychom chtěli strávit zbytek života. Bydleli jsme v pronájmu v Olomouci, což je město, které si Vás získá. Přece jenom porovnání možností města s klidem vesnice nebylo rozhodnutí na jeden den. Naštěstí nám pomohla naše malá ratolest, která naše rozhodnutí urychlila. BUDEME BYDLET NA VESNICI.
Po zjištění, že v blízkém okruhu Olomouce se ceny pozemků pohybují kolem 2500-3000,- Kč za metr2 jsme uznali, že to je cena opravdu hodně přes čáru. (Vím, že jsou daleko dražší lokality, nicméně dát 3 miliony jen za pozemek??) Rozhodli jsme se tedy, že se budeme orientovat dále od velkých měst, směrem k našim rodným vesnicím.
Z mé rodné vesnice jsme dostali informaci, že se budou v brzké době prodávat 4 obecní pozemky. Neváhal jsem, a rozhodl jsem se využít dobrých vztahů s naším panem starostou. Ten mi doporučil podat oficiální žádost na obec a v ní specifikovat, o který konkrétní pozemek bychom měli zájem. Na výběr bylo ze 4 pozemků. Samozřejmě jsme si vybrali ten největší – rovinatý obdélník, krásných 1330m2, úplně na okraji vesnice. Dále už jen pole, les a výhled na Hostýnské vrchy. Orientace pozemku je příkladná, přičemž vjezd na pozemek je ze severu, zahrada na jih. Nutno říct, že v zadní části pozemku vede elektrické vedení, nicméně se jedná o 22kV úplně vzadu na hranici pozemku, takže nás to až tak neodradilo.
Od podání žádosti (listopad 2017), přes několikanásobné ujišťování, že pozemek bude opravdu náš, jsme se dočkali zasedání zastupitelstva obce, na kterém se měl schvalovat prodej našeho vysněného pozemku. Tam nám prodej schválili a jako bonus stanovili úžasnou cenu :)
Není nic lepšího, než když se člověku začne utvářet budoucnost před očima. Máme tedy alespoň nějakou jistotu, že budeme mít dům. Kupní smlouvu jsme podepsali 6. září 2018 a nyní už jsme dle katastru hrdými majiteli kousku půdy.
Právě jsme ve fázi dodělávání projektu a těšení se na začátek stavby. Z Vašich zkušeností je mi jasné, že se odteď už nezastavíme nikdy, ale podle mě je to investice, která stojí za to.
Díky Vám všem za inspiraci a přeji hodně sil do stavby.
Stavbě ZDAR!
Strojní sádrové omítky

Instalace solárních kolektorů na ohřev vody

Solární kolektory budou na domě sloužit pro ohřev teplé vody a případné vytápění. Sledujte, jak probíhá příprava před osazením solárních kolektorů na střechu a jak následně kolektory na střechu bezpečně dopravit. Také se dozvíte, jaké komponenty je třeba přidat do technické místnosti a kde lze výkon solárních panelů sledovat.
Podle projektové dokumentace, konkrétně prováděcí dokumentace vytápění zpracované firmou G SERVIS CZ, by měl být náš dům osazen dvěma plochými solárními kolektory REGULUS KPG1+, instalovanými na jižní stranu střechy.
Kam umístit kolektory
Sluneční záření prochází sklem a na absorbéru s vysoce selektivním povrchem se přemění na teplo, které je prostřednictvím nemrznoucí kapaliny, předáno do akumulační nádrže v našem domě. Kolektory jsou určeny pro celoroční provoz, a proto pracují v odděleném primárním okruhu naplněném nemrznoucí teplonosnou kapalinou.
Kolektory se na šikmé střeše umisťují co nejblíže hřebenu střechy. V opačném případě je nutné instalovat nad kolektory sněhové zábrany. Ideální orientace kolektorů je na jih, ale lze je umístit i směrem na jihozápad či jihovýchod.
Přípravy před instalací
Montáž kolektorů jsme rozdělili na dva dny. Abychom mohli kolektory ihned po namontování na střechu napustit a zapojit, bylo třeba první den provést potřebné instalace v technické místnosti spolu s napojením na akumulační nádrž a současně namontovat na střechu držáky kolektorů.
Již v etapě před omítkami jsme do drážek ve zdi a otvorů ve stropech z technické místnosti až na půdu natáhli nerezové potrubí kombiflex společně s izolací a dále jeden kabel pro teplotní čidlo.
V technické místnosti bylo třeba propojit potrubí vedoucí od solárních kolektorů do již instalované akumulační nádrže a současně též čerpadlovou skupinu. Čerpadlová skupina REGULUS je vybavena mimo jiné bezpečnostní skupinou chrání instalaci před přetlakem a je též vybavena připojením na expanzní nádobu.
Montáž střešních háků
Pro kotvení na střechu se používají střešní háky, do kterých se umisťují hliníkové H profily. Ty se umisťují na střešní latě. V případě potřeby je možné použít další latě nebo trámky, na které střešní háky přimontujeme.
Na střeše posuneme nebo odendáme tašky, abychom mohli připravit držáky solárních kolektorů. Pod panely nebude možné umístit sněhové tašky, které vyměníme za tašky základní.
U naší instalace jsme se rozhodli použít přídavné trámky, které jsme přišroubovali na kontralatě a na tyto trámky umístli držáky H profilů.
Než začneme vracet zpět odebrané tašky, je nutné v taškách nad držáky vyříznout drážku, do které instalovaný držák dobře zapadne a taška bude správně sedět.
H profily jsou dodávány společně s upínacími prvky. Před dotažením H profilů k držákům, zkontrolujeme úhlopříčné vzdálenosti a provedeme případné korekce.
Kombiflexové potrubí
Kombilfexové potrubí vyvedeme na střeše přes větrací tašky ve kterých vyřízneme keramickou výplň v čele otvoru.
Protažením kombiflexového potrubí z půdního prostoru na střechu jsme ukončili první den přípravu na montáž solárních kolektorů.
Vysunutím solárních kolektorů na střechu
Druhý den ráno, jsme pro snadnou manipulaci s kolektory na střeše odstranili několik keramických střešních tašek TONDACH. Z upínací sady vložili do H profilů držáky solárních kolektorů a připravili si žebřík po kterém vysuneme solární kolektory na střechu.
Abychom si ulehčili dopravu kolektorů na střechu, vyrobil si Martin Kovařík z realizační firmy Patriotgroup válce připevněné na H profilu a H profil upevnil na solární kolektor.
Z tohoto důvodu bylo třeba otočit žebřík, aby kolektor po jednotlivých dílech žebříku snadněji vyjel na střechu.
Napuštění kolektorů teplonosnou kapalinou
Kolektory je třeba před napuštěním systému zakrýt a chránit je tak proti slunečnímu záření. Zakrytí jsme provedli ještě před napojením armatur na kolektory.
Nyní bylo potřeba napustit systém teplonosnou kapalinou. Před napouštěním jsme zkontrolovali tlak v expanzní nádobě a poté čerpadlem napustili systém kapalinou s označením REGULUS Solarten super. Při napouštění, nesmíte zapomenout na průběžné odvzdušňování systému ventilem umístěným ve spodní části čerpadlové skupiny.
Napojení kolektorů na regulaci
V posledním kroku jsme napojili solární kolektory na regulaci REGULUS a odstranili zastínění z panelů. Ohřev vody a případné dotápění v jarních a podzimních dnech je již plně v rukou slunečního záření.
Projekt, vizualizace, vytyčení stavby a naznačení skrývky ornice

Zdravím stavebníky
nejsem žádný velký spisovatel, ale rozhodl jsem se, že budu celou stavbu zaznamenávat na časosběrnou kameru a tak bych se chtěl o tyto záznamy podělit. Také si zatim eviduji všechny náklady do posledního šroubku, takže se budu vždy snažit přiložit i aktuální náklady na stavbu.
Doufám, že jak vizuální a číselné informace pomohou ostatním stavebníkům.
Skrývka ornice a kopání základů

Bagr dojel na čas, může se začít kopat. Tam kam se bagr nedostal, bylo třeba rýče a lopaty.
Kopání základů a odvoz zeminy

Pokračování kopání základů. Naštěstí se nám podařilo sehnat jiného stavebníka, který potřeboval 10 tatrovek hlíny a podělil se o náklady na dopravu. Vozit to na skládku, tak se nedoplatíme.
Betonování patky základu

Betonování patky, které předcházelo pokládka kari sítí a zemnícího pásku ke spodní hraně výkopu a příprava prostupů. Bohužel nám zapršelo, takže bylo bláto až po kolena. Patku se nám podařilo vylít s rozdílem výšky 2 cm.
Příprava ztraceného bednění

Zdění bednění jsem prováděl "na sucho". Tvárnice jsou pěkně těžké, každá váží 29 kg ... alespoň jsem trochu nabral svaly.
Betonování ztraceného bednění

Jako že celé prázdniny nepršelo, tak zrovna když betonujeme, tak příjdou ty největší děště. Naštěstí jsme to stihli dopoledne .... ale již připravené vykopané prostupy nám to zaplavilo.
Příprava ležatých rozvodů

Ještě že máme tolik kamarádů, kteří nám přišli pomoct ... a stačilo jenom kus žvance :).
Naštěstí mám kombíka do kterého se všechny KG trubky vlezly.
Příprava podkladu pod desku

Kamarádi opět přišli pomoct. 14 tun drceného kamene padlo za jeden den. K večeru pak příprava kari sítí. Na druhý den vše svázáno a připravena druhá vrstva. Nyní čekáme na bednění a může se začít vylévat.
A máme tu jaro 2018

S jarem k nám přišly i tašky na novou střechu(22.3.2018). Rozhodli jsme se pro Tondach a tašku Figaro 11.
Prvního sluníčka jsme si úživali i opékáním s rodinou a přáteli. Zahrada se zbarvila do žluta. Pampelišky byly všude. Celkově rozkvetla o jarní květiny. A sluníčko nám dodalo novou energii a začali jsme další práce na zahradě. Proběhli i čarodějnice. Na pálení jsme toho měli dostatek.
Začátkem května jsme také přemístili kompost, který se pletl v přední časti zahrady. 11.5.2018 První záhon jupííííííí. Vytvořili jsme si první záhon na cukety a papriky.
Proměna verandy, první záhon, odpady, betony, druhá příjezdovka

Veranda v domě byla postavená z plynosilikátů, které zbytečně ubírali velikost mistností. Proto jsme se rozhodli verandu o kousíček rozšířit a znovu vyzdít. Zase jsme tedy bourali.
Malá vsuvka...zedníky, které jsme měli domluvené se na nás slušně řečeno vy.... tak jsme museli najít nové. No co si budeme nalhávat, většinou mají práce domluvené na rok dopředu. No začal hon na zedníky. Sedla jsem k internetu. Popsala A4 kontakty na zedníky v okolí. Manžel je obvolal.
Hurááá. Zedníky jsme snad sehnali. Od půlky května začínají pracovat na baráku.
Začalo se otvory oken a dveří.
červen
Začali nám růst cukety. :D Joo a okurky.
Boural se prostor pro schody, průchod do kuchyně. Dělal se výkop pro kanalizaci. Zazdívali se otvory. Bagroval se druhý příjezd. Příjezd jsme vyplňovali bordelem z baráku. (kachle, suť)
červenec
Pokračuje se v bourání verandy.
13.7.2018 rozvody odpadů. Příprava na podkladní betony.
23.7.2018 Porfix je doma.
31.7.2018 máme betony.
Podkroví, střecha

3.8.2018 začalo se zdít podkroví. Konečně to začíná růst. Koněčně to je vidět.
6.8.2018 To na co jsme se těšili je tady. Bude nová, krásná střecha. Hotová za 3 dny. Jsou to fakt machři.
První okno - střešní.
12.8.2018 s mamkou jsme čistily zdi.
13.8.2018 konečně se začíná zdít veranda(budoucí předsíň, wc, technická m., koupelna a prádelna.
Nebudu Vám lhát, když to teď zpětně vidím. Kolik práce jsme tam udělali. Nejedna slza ukápla.
Spižírna (sklep), zdění místností, stavba místnosti nad garáží

Podle projektu jsme vymysleli v části garáži udělat spíž. Spíž je tedy hotová.
Manžel s mým taťkou také začali stavět místnost nad garáží. Budoucí pudička, která bude složit jako úložný prostor.