
Je tu září. Tak rychle to uteklo a my začali elektrikou. Pokračuje se ve stavbě "půdičky".
Dům jsme také museli podřezat.
Objíždíme obchody a vybíráme vše do koupelen. Něco kupujeme přes internet něco na místě.
Je tu září. Tak rychle to uteklo a my začali elektrikou. Pokračuje se ve stavbě "půdičky".
Dům jsme také museli podřezat.
Objíždíme obchody a vybíráme vše do koupelen. Něco kupujeme přes internet něco na místě.
Říjen je tu.
Mám to, ale šikovného tatínka a manžela. A typ pro Vás, jak využít palety.
Půdorys domu, máme samozřejmě už dlouhou dobu. V různých programech si zkouším navrhovat interiér. Třeba felixuvplanovac.cz je super a zdarma pro lepší představu prostoru vřele doporučuji.
V sprnu jsme byli navšítivit Ikeu Praha Černý most a omrknout kuchyně. S manželem jsme se hned na první pohled do jedné zamilovali a bylo rozhodnuto. Dvě hodinky jsme to tam navrhovali a máme aspoň představu. Po novém roce ji snad pojedeme koupit. Já se tak těšíím. :) Trošku jsem se bála, že se při výběru nábytku a celkově dekoru spíš pohádáme, ale zatím jsme se ve všem shodli a nebo udělali kompromisy. Mimochodem Ikea má program ve kterém si kuchyň můžete navrhnout ještě než do Ikei pojedete osobně.
Hlavní schody v chodbě. To byl celkem oříšek. Vzhled jsem věděla hned - kovová konstrukce v černé barvě a dřevěné nášlapy. Inspiraci jsem čerpala na instagramu :D Najít, ale firmu nebo živnostníka,který Vám schody udělá za přijatelnou cenu bylo docela těžké s tím, že nášlapy budou v naší režii.
Celý dům bych chtěla ladit do skandinávského stylu do kterého jsem se zamilovala a působí na mě strašně útulně. Chceme jen tlumené barvy, žádné zářivé kýčovité atd. Spíše jednoduché prostory bez hromadění věcí. Hooodně moc inspirace si ukládám na portálu Pinterest - nejlepší!!!
Tohle všechno se dělalo v říjnu. Konečně se stavba pořádně rozjíždí. A v dalším článku už okna ze kterých jsem nadšená.
Hned je ten dům krásnější. Máme okna. Nakonec jsme se rozhodli pro firmu Rollstar z Rychnova nad Kněžnou. Barva jen vnější antracit a vnitřní bílá.
Také se zedníci pustili do omítek. Začali podkrovím. Moc se těším na výsledek.
Konec října, začátek listopadu. Je tu další práce, další střecha. Teď střecha nad bývalou verandou. Využíváme hezkých dní a pustili jsme se do toho. Snad se to tento víkend dotáhne do konce.
Na zahradě jsme shrabali listí a okopali záhony. Nic moc jiného se tam zatím dělat nedá. Brzy snad zmizí kupy plynosilikátu a další suti a celkově se to kolem domu uklidí.
K 100 letům výročí jsme si koupili lípu a na jaře snad přijde její čas a zasadíme ji. (no snad i další rostliny)
Na jaře mám v plánu předpěstovat cukety, okurky, dýně atd. Miluju zahradničení. Teď je pro mě relax hrabání listí.
U domu bylo nutné zpevnit příjezdovou cestu a na zahradě vytahat kořeny po zkácených stromech.
Cestu jsme zasypali sutí a prozatím navrch dali hrubší štěrk.
Podle projektu jsme vymysleli v části garáži udělat spíž. Spíž je tedy hotová.
Manžel s mým taťkou, také začali stavět místnost nad garáží. Budoucí pudička, která bude složit jako úložný prostor. Toho si myslím nění nikdy dost.
Nelíbí se vám, že na vaší stavbě či rekonstrukci byly zastaveny práce, protože se již několik měsíců čeká na dodávku cihel, které jsou v současné době nedostatkovým zbožím? Vystavte stěny tzv. suchou cestou pomocí sádrokartonových desek nové generace! Vysokopevnostní deska HABITO H od společnosti RIGIPS je plnohodnotnou náhradou cihlových příček.
HABITO H je vysokopevnostní sádrokartonová deska vhodná do všech prostor, ať už na podhledy, bytové a mezibytové příčky či rekonstrukce koupelen a kuchyní. Desky HABITO H v sobě obsahují vlastnosti jednotlivých specializovaných desek – není tedy potřeba řešit jednotlivé typy desek a jejich využití. Díky tomu lze desku použít v protipožárních a akustických konstrukcích, a díky impregnaci, extrémní pevnosti a schopnosti nést těžká předměty se deska HABITO H hodí kamkoliv.
Sádrokartonovými příčkami lze jednoduchým způsobem rozdělit prostor na jednotlivé místnosti. Dutinu příčky můžeme využít k vložení elektroinstalací nebo odpadů a nemusíme složitě vysekávat drážky ve zdivu. Po dokončení stavby příčky můžeme prakticky okamžitě provést konečné povrchové úpravy v podobě malování, tapetování nebo obkladů. Oproti mokrým procesům (zděné výstavbě) tedy můžeme postavit příčky podstatně levněji, rychleji a také čistě.
Sádrokartonové příčky můžete v domácnosti využít také jako dekorativní prvek. Takováto příčka může mít podobu například nízkého pultu nebo může být vystavěna až do stropu a doplněna otvorem, který nejenže propouští světlo, ale stěnu opticky odlehčuje. Jejich velkou výhodou je, že jsou tenké, a tak nezaberou příliš místa. Suchý proces montáže zaručí rychlý postup výstavby a možnost tvarování, barevného tónování nebo povrchových úprav Vám dovolí popustit uzdu vlastní fantazii. Dekorativní příčky jsou populárním, funkčním stavebním prvkem, který se stane i estetickým doplňkem vašeho domova.
Na pokládku suché podlahy doporučuje společnost RIGIPS konstrukční sádrokartonové desky Rigistabil nebo sádrovláknité desky Rigidur. Ty jsou vhodné do všech staveb s běžným provozem, nehledě na to, zda jde o novostavbu nebo rekonstrukci staršího bydlení. Mezi hlavní výhody suchých podlah patří nízká hmotnost a rychlý postup výstavby, který se obejde bez dlouhých technologických přestávek. Výstavba podlahy probíhá suchou cestou a nedochází tak k zanášení vlhkosti do stávajících konstrukcí. Svými vlastnostmi jsou suché podlahy Rigips předurčeny i pro systémy podlahového vytápění. Během montáže je možné po podlaze chodit a již po 24 hodinách je na ně možné použít všechny běžné podlahové krytiny, jako např. koberce, laminátové a dřevěné plovoucí podlahy apod.
Pokud chcete mít zvukově i tepelně izolované stropy, nabízí RIGIPS široké spektrum sádrokartonových podhledů, např. podhled montovaný přímo na strop, zavěšený podhled, samonosný podhled atd.). Stropní konstrukcí můžete poté nad podhledem vést izolační vedení. Díky tomuto řešení dodáte vaší domácnosti punc elegance a nejedna návštěva u vás bude zvedat hlavu vzhůru.
Ať už řešíte jen výměnu podlahy, nebo naopak chcete zrekonstruovat celou domácnost, technologie suché výstavby vám pomůže prožít vánoční svátky v novém, a především v klidu a bez stresu.
Více informací naleznete na www.rigips.cz .
Mít hotovu hrubou stavbu, jaké to zbožné přání před několika měsíci. Dnes už realita.
Od posledního článku uběhlo spoustu času, nebyl čas nic psát a říkal jsem si, že se s dalším článkem vytasím až bude komplet hotova hrubá stavba.
Po dostavění 2.patra, vylití vrchního věnce (to byla fuška zejména s šalováním a komplikací vše nekonečně tahat a skákat nahoru a dolů), beton jsme si nechali "vytlipnout" na předem navlhčený strop a pak s pomocí lopat a kalfasů házeli do věnců.
Po zatvrdnutí mohlo dojet předem objednané dřevo z pily (pozednice, krokve, střešní latě, prkna) a nastoupili tesaři. Po menších komplikacích první party jsem povolal do zálohy posily a s vypětím posledních sil doklepal poslední prkno před předáním střechy pokrývačům. Předem vybraná krytina Ruukki Classic dorazila na místo a šikovní borci pokrývači mohli začít pěkně od fólie, přes laťování, okapničky až po pokládku samotné krytiny...ach ta nádhera když už Vám "nechčije za krk" a vy vidíte stékat vody okapy - neskutečný pocit.
No jo, mezitím jsem zapomněl dodat, že jsem se zedníkem musel neplánovaně zateplit 2.NP tak, aby krytina mohla být napojena na konečnou šířku stěny. Teda rekomando objednat polystyren 180mm, přemluvit zedníka na 2 víkendové fušky a máme tak už i patro v perlince - neplánovaně.
Potom již zbývalo jen povolat oknaře k finálnímu zaměření, udělat různé přípravy jako vylepit XPS kolem oken, začít se bavit stavbou schodiště, nahnat elektrikáře na roztahání kabeláže, zakopat kolektory TČ do země, atd...Ono těch 5 týdnů uteklo jako voda, člověk se ani nenadál a okna byla na svém místě (tedy s menšími problémy ale o tom se tady rozepisovat nebudu).
Stihlo se udělat moc práce, uvidíme, kam to letos ještě dotáhneme, ale alespoň se můžeme pyšnit tím, že jsme již ve fázi dokončené hrubé stavby.
Stavbě zdar.
Honza
Zima se blíží a brzy bude nutné zazimovat stavbu, aby bez úhony zvládla první velké zatěžkávací zkoušky v podobě mrazu, sněhu a deště. Sestavil jsem pro Vás návod, jak připravit stavbu na zimu. Každá stavební fáze vyžaduje trochu jiný přístup. Ideálním stavem pro stavbu je hotová střecha. Chcete-li tedy využít zimního období k práci a zastřešit svůj dům bez ohledu na počasí, existují technologie, které to umožňují.
Čekali jste na stavební povolení déle, než jste předpokládali a stihli letos vybetonovat jen základovou desku? V této fázi stavby odborníci doporučují přikrýt základovou desku na zimu fólií, aby nebyla vystavena povětrnosti a zbytečně nepřemrzala od zvýšené vlhkosti. Nedoporučuje se však používat hydroizolaci, která velmi rychle díky klimatickým podmínkám zkřehne.
Okolí desky je dobré upravit tak, aby zde bylo co nejméně vlhkosti. Můžete použít například štěrk, po kterém lze dobře chodit. Zejména na jaře se totiž kolem desky často vše rozbahní.
„To je asi jedna z nejhorších situací, která může před zimou nastat. Je nutné primárně ochránit zdivo před vlhkostí a zabránit, aby do něj pršelo nebo na něm ležel sníh,“ upozorňuje Pavel Heinrich ze společnosti Heluz.
{{specialist|wholeWidth|11561}}Doporučuji korunu zdiva opatřit plachtou, nebo nějakou lepenkou z asfaltových pásů. Položit ji minimálně 5 cm přes líc zdiva a zatížit kameny nebo prkny. Takto je potřeba zajistit hlavně parapety, které jsou jedním z nejnáchylnějších míst stavby,{{/specialist}}
V patě stěny uvnitř domu je také nutné udělat takzvaný zpětný spoj z hydroizolace. Pokud máme hydroizolaci z asfaltových pásů, jde to poměrně snadno. Pruh hydroizolace by měl být vysoký minimálně 5 cm na cihlovou stěnu a přesahovat minimálně 5 cm na vodorovnou izolaci.
V období, kdy hodně prší nebo sněží, docházejte pravidelně na stavbu a kontrolujte ji. Pokud na desce zůstává voda, pravidelně ji z domu vymetejte například otvory pro dveře či francouzská okna.
Odborníci se shodují, že nejlepší variantou je dostat stavbu před zimou pod střechu: „Pracovat lze i při nízkých teplotách. Na trhu již existují malty se zimní úpravou, například HELUZ SB malta pro tenkou spáru Z (zimní). Pokud je dům naprojektován tak, že se bude zdít cementovými maltami pro tenkou spáru, je možné pracovat až do -5° C. V tomto případě je ale dobré počítat s delšími technologickými přestávkami pro dozrání malty. Ta obvykle zraje 28 dní a počítají se jen ty dny, kdy teplota stoupne nad 5 °C,“ upozorňuje Pavel Heinrich.
Na dokončení stavby lze použít také beton, který má lepší náběh pevnosti. Věnce se pak zakryjí polystyrenem, aby beton dosáhl dobré pevnosti a pak již mohou nastoupit tesaři. Je potřeba ale sladit jednotlivé práce tak, aby stavba proběhla co nejrychleji a nemuseli jste ji zakrývat.
„Pokud to je jen trochu možné, nenechávejte svou stavbu přes zimu bez střechy. Když to však situace nedovolí, doporučuji zakrýt zejména parapety a zaplachtovat celé stropy,“ říká k zazimování stavby Pavel Heinrich.
Pokud jste to stihli a váš dům má střechu, jedná se o nejlepší fázi dokončení stavby před zimou. Aby do domu nefoukalo nebo nepršelo, je dobré zajistit otvory pro okna, pokud nejsou okna ještě namontována. Například vyrobit rámeček ze dřeva, a do rámu natáhnout fólii nebo geotextilii.
„Pozor ale opět na parapety, a to i v případě, že jsou již okna namontována. Z nich totiž může na cihly stékat voda. Vhodné je cihly v místě budoucích parapetů přikrýt asfaltovým pásem, nebo plechem,“ upozorňuje Pavel Heinrich.
Pokud má dům okna a stavba je tedy uzavřena, můžeme zimní období využít k větrání stavby. Nevětrejte ale okny na návětrné západní straně. Ve velkých mrazech je dobré větrání snížit.
Pokud chcete pokračovat v práci také přes zimu, stavbu je dobré naopak temperovat. Tedy udržovat teplotu nad 5 °C.
Příběh snad někdy dopíšu...
Celkové náklady:
Základy | |
Skrývka | 5 600 Kč |
geodet | 4 000 Kč |
výkop pású | 3 000 Kč |
Kolečko | 990 Kč |
roxory 6MMx6m x15 | 500 Kč |
zemnící pásek | 2 500 Kč |
průchodny pro přípojky | 267 Kč |
Betonování mixem | nebylo |
cement do zakladu | 10 248 Kč |
písek 28 t+ doprava 1200 | 7 200 Kč |
šutry | 300 Kč |
ztracené bednění 15x140 ks+ 40x170 ks | 11 440 Kč |
beton ve ztraceném bednění | |
Písek13 t +doprava | 3 100 Kč |
Cement do ztracen 132 ks | 8 052 Kč |
Štěrk do ztrac 12 t s doprav | 3 500 Kč |
roxory 6MMx6m x42 | 1 535 Kč |
kari sítě 42 ks 6x150x150 | 16 771 Kč |
Štěrk 8/32 30 tun s dopravou 2200 | 10 700 Kč |
Bagr rozhrnutí štěrku | 2 000 Kč |
přípojky voda, elektro | nebylo -proběhlo svépomocí |
Radon | 1 500 Kč |
Zahrnuti zakladu hlinou | 5 000 Kč |
odpady | 5 888 Kč |
zemní práce- žába | 250 Kč |
Vibrační lišta | 500 Kč |
vylití základové desky 27 M3 | 52 000 Kč |
156 841 Kč | |
Realita |
Vánoční čas se neúprosně blíží. Je čas zapomenout na stres a shon a vykouzlit nezapomenutelné svátky vašim blízkým. Uvidíte, že nadšené budou nejen děti! Vánoční trendy se neustále mění a vánočních světýlek není nikdy dost. U vánočního osvětlení totiž platí zlaté pravidlo, že čím více, tím lépe!
Voděodolnost
Do interiéru stačí zpravidla ochrana IP20, pokud chcete osvětlení umístit do vlhčích prostor, nebo ven, hledejte světýlka alespoň IP44.
Baterie/přívodní šňůra
Máte domácí mazlíčky, nebo chcete použít vánoční dekoraci na stůl, či na místo, kde nemáte zásuvky? Vyplatí se vám vánoční dekorace na baterie. Nechce se vám hlídat vybité baterie, nebo dáváte přednost velkým, energeticky náročným, dekoracím? Ideální jsou klasické LED řetězy s přívodní šňůrou.
Délka přívodního kabelu
Pokud zapojujete klasický stromek, záleží na vašem rozmístění zásuvek, ale běžně je dostačující 3 - 5 metrový kabel. Pokud zdobíte exteriér, budete pravděpodobně hledat žárovičky s delším kabelem.
Délka LED řetězu na stromek
Na malý stromek postačí 4 - 6 metrový řetěz, pro střední do 150 cm je doporučován 8 - 15 metrů řetězu, a na větší stromek volte ještě delší. Vždy ale záleží také na délce přívodního kabelu a především na objemu vánočního stromku, který se může velmi lišit. Také záleží, zda preferujete hustě osázené řetězy, nebo klasické.
Barva osvětlení
Aktuální trendy se přiklánějí ke studené bílé barvě světla, anebo extravagantní modré či fialové. Vyznavači klasiky však opět sáhnou po teplé žluté barvě, která zaručeně navodí útulnou atmosféru. Pokud máte děti, nejvíce radosti udělají multi color žárovičky, které okouzlí svou pestrostí.
Tvar žároviček
Nejoblíbenějšími současnými LED žárovičkami jsou takzvané nano řetězy, které ve stromku splynou. Kouzelné jsou ale i ty ve tvaru kouliček, které jsou samy o sobě dekorativní.
Kvalita
Vzhledem k tomu, že LED technologie se již velmi rozšířila, je vánoční osvětlení výrazně cenově dostupnější. Volte proto raději řetězy a dekorace od prověřených výrobců, předejdete tím poruchám i případnému nebezpečí vyhoření a vydrží vám mnoho let.
Vánoční stromek
Rozzářený stromeček je téměř v každé domácnosti samozřejmostí. Díky moderní LED technologii již dávno neplatí, že je třeba mít světýlka neustále pod dohledem. Na výběr je mnoho různých tvarů i barev žároviček. Volit můžete také barvu kabelů, zda chcete, aby kabel splynul, nebo se zvýraznil ve stromku.
Dekorace na stůl
Nádherně prostřená a vyzdobená štědrovečerní tabule připravená na vánoční pochoutky patří k vrcholům svátečního večera. Jak ji tedy vyzdobit, aby byla večeře zážitkem pro celou rodinu?
Ozdobit okna i balkón
Umístěním vánočních světýlek do oken či na balkón, potěšíte nejen svou rodinu, ale především všechny kolemjdoucí. Po kterých sáhnout?
Nástrahy venkovního osvětlení
Vánoční osvětlení spojené se se zasněženými stavbami a zahradou dokáže vytvořit skutečně úchvatnou atmosféru. Zdobit můžete nejen fasádu a stromy, ale i keříky, plot, či altán. Přijde vám to příliš pracné? Stačí dodržet pár pravidel.
Ahoj stavebníci,
po koupi pozemku jsme začali řešit kdo Nám náš vysněný dům zprojektuje. Nějakou představu jak by měl dům vypadat jsme měli a začali jsme tedy hledat vhodného projektanta.
Dle recenzí na internetu jsme si vyhlídli místního projektanta z Ostravy, domluvili si schůzku a připravili si podklady. Jako podklady jsme si nachystali snímek katastrální mapy a po večerech vytvořený nákres půdorysu, včetně několika technických parametrů jako je typ zdiva, vytápění, střešní krytina atd.
Projektant byl velice ochotný, vše s Námi probral a zkalkuloval cenu projektu. K Našemu údivu byla cena pro Nás dost vysoká. Celkem za projekt a vyřízení stavebního povolení Nám napočítal cca 110 000,- Kč. Nechali jsme si čas na rozmyšlenou a hledali dál.
V následujících několika dnech jsme dostali doporučení od kolegy z práce na projektanta, který projektoval jeho dům.
Opět jsme si domluvili schůzku a vydali se na ní se stejnými podklady. Na schůzce jsme opět všechno prodiskutovali a do dvou dnů jsme dostali cenovou nabídku. A cena ? Cca 65 000,- včetně vyřízení stavebního povolení, resp. ohlášení stavby. Roszah projektu byl stejný a navíc jsme viděli kompletní projekt u kolegy, takže nebyl důvod váhat a rozhodli jsme se nabídku přijmout.
Po několika konzultacích a desítkách mailů jsme po cca 2 měsících měli hotový projekt a v současné době se vyřizuje ohlášení stavby. Plánované vydání povolení je na únor 2019.
Dobrá rada na závěr, když se nespokojíte s první nabídkou, můžete ušetřit sposty peněz. Ceny jsou v dnešní době, ať už za materiál nebo služby, hodně rozdílné !
Stavbě zdar !
Podle projektu jsme vymysleli v části garáže udělat spíž. Spíž je tedy hotová. Přístup k ní bude z chodby. Od kuchyně sice trošku dál, ale bohužel nebyla možnost udělat blíže. Nejdůležitejší potraviny budu mít v kuchyni a zbytek tam. Myslím si, že účel to bude plnit dobře.
Manžel s mým taťkou, také začali stavět místnost nad garáží. Budoucí pudička, která bude složit jako úložný prostor. Toho si myslím není nikdy dost a proto jsme se rozhodli přistavět nad garáž další mísnost. Byla tam sice už půdička, ale s velice nízkým stropem ke které byl přístup otvorem ve stropu garáže. Otvor se zabetonoval a chlapi začali zdít. K této místnosti bude nutné ještě udělat schody aby jsme se tam vůbec dostali, zatím se tam leze po žebříku.
Půda bude sloužit tedy na vše co nebudeme chtít aby bylo vidět v běžných prostorech. Budu tam ukládat hračky, sezóní oblečení a věci. No všechen možný bordel.
Představuji si tam řadu regálů a popsané krabice, tak uvidíme jak to nakonec vše vymyslím.
Půdorys domu máme samozřejmě už dlouhou dobu. V různých programech si zkouším navrhovat interiér. Třeba felixuvplanovac.cz je super a zdarma pro lepší představu prostoru vřele doporučuji. Projekt nám dělal projektant a všechno zařizoval, obíhal úřady.
V sprnu jsme byli navšítivit Ikeu Praha Černý most a omrknout kuchyně. S manželem jsme se hned na první pohled do jedné zamilovali a bylo rozhodnuto. Dvě hodinky jsme to tam navrhovali a máme aspoň představu. Po novém roce ji snad pojedeme koupit. Já se tak těšíím. :) Trošku jsem se bála, že se při výběru nábytku a celkově dekoru spíš pohádáme, ale zatím jsme se ve všem shodli a nebo udělali kompromisy. Mimochodem Ikea má program, ve kterém si kuchyň můžete navrhnout ještě než do Ikey pojedete osobně.
Hlavní schody v chodbě. To byl celkem oříšek. Vzhled jsem věděla hned - kovová konstrukce v černé barvě a dřevěné nášlapy. Inspiraci jsem čerpala na instagramu :D Najít ale firmu nebo živnostníka, který Vám schody udělá za přijatelnou cenu, bylo docela těžké s tím, že nášlapy budou v naší režii.
Celý dům bych chtěla ladit do skandinávského stylu, do kterého jsem se zamilovala a působí na mě strašně útulně. Chceme jen tlumené barvy, žádné zářivé kýčovité atd. Spíše jednoduché prostory bez hromadění věcí. Hodně moc inspirace si ukládám na portálu Pinterest - nejlepší!!!
Příběh snad někdy dopíšu...
Celkové náklady:
Základy | |
Skrývka | 5 600 Kč |
geodet | 4 000 Kč |
výkop pású | 3 000 Kč |
Kolečko | 990 Kč |
roxory 6MMx6m x15 | 500 Kč |
zemnící pásek | 2 500 Kč |
průchodny pro přípojky | 267 Kč |
Betonování mixem | nebylo |
cement do zakladu | 10 248 Kč |
písek 28 t+ doprava 1200 | 7 200 Kč |
šutry | 300 Kč |
ztracené bednění 15x140 ks+ 40x170 ks | 11 440 Kč |
beton ve ztraceném bednění | |
Písek13 t +doprava | 3 100 Kč |
Cement do ztracen 132 ks | 8 052 Kč |
Štěrk do ztrac 12 t s doprav | 3 500 Kč |
roxory 6MMx6m x42 | 1 535 Kč |
kari sítě 42 ks 6x150x150 | 16 771 Kč |
Štěrk 8/32 30 tun s dopravou 2200 | 10 700 Kč |
Bagr rozhrnutí štěrku | 2 000 Kč |
přípojky voda, elektro | nebylo -proběhlo svépomocí |
Radon | 1 500 Kč |
Zahrnuti zakladu hlinou | 5 000 Kč |
odpady | 5 888 Kč |
zemní práce- žába | 250 Kč |
Vibrační lišta | 500 Kč |
vylití základové desky 27 M3 | 52 000 Kč |
156 841 Kč | |
Realita |
Nenechte se zmást, kamna nejsou auto. Vyšší výkon rozhodně neznamená více zábavy. Výběr krbových kamen je hlavně o tom, najít optimální výkon pro danou stavbu. Dnešní domy mají mnohem menší tepelné ztráty, proto se již z výroby výkon krbových kamen snižuje, aby nedocházelo k přetápění.
Určit potřebný výkon kamen je trochu alchymie. Orientační výpočet ale lze zvládnout svépomocí.
{{explanation|wholeWidth|}}U kamen bez výměníku poslouží pravidlo 1kW/X m3 obestavěného prostoru.
U nezateplených staveb můžete za X dosadit 20 m3 (jeden kW výkonu zvládne vytopit jen dvacet m3 domu, zbytek energie unikne).
U zateplených domů lze orientačně počítat s 40 kW na m3 Pokud má tedy například přízemní bungalov obestavěný prostor 235 m3 (plocha m2 x výška), vyjde nám, že potřebný výkon kamen bude přibližně 5,88kW
235:40 = 5,88{{/explanation}}
Dobře vybraná a zapojená krbová kamna dokáží hořet rovnoměrně delší čas a postupně předávat teplo do místnosti.
Kamna s příliš vysokým výkonem přemění po několika minutách obývací pokoj na saunu i když sotva dohořela první dávka dřeva. Vám tak nezbývá než začít větrat a nechat oheň zase vyhasnout.
Většina stavebníků si dá záležet na utěsnění oken, dveří a krovů. Lidé ale často zapomínají, že teplo (energie) může unikat i přes krbová kamna. Nejvíce logicky ve chvíli, kdy se v nich netopí. Spolehlivě to odhalí Blower-door test, tedy měření vzduchotěsnosti budov, včetně úniků energie.
Existují krbová kamna s certifikovanou plynotěsností, která jsou již z výroby testovaná také pomocí Blower-door testu.
Obr.: Blower door test
Jedním z nich je model Ovalis RLU od HAAS+SOHN Rukov. Ke kamnům dostane zákazník certifikát plynotěsnosti z mezinárodně uznávané zkušebny.
Krbová kamna Ovalis RLU mají nízký výkon 2.5 – 5.4 kW, ideální do nízkoenergetických domů.
Z vychytávek pro každodenní používání potěší automaticky uzavíratelná dvířka. Stačí je pustit. Zaklapnou se sama a dokonale těsní, podobně, jako u lednice. Pro otevření stačí zatáhnout za madlo.
Obr.: Akumulační kameny
Do vrchní části nad ohniště můžete jednoduše nasadit akumulační kameny. Díky nim hřeje Ovalis RLU ještě několik hodin po vyhasnutí ohně. Samozřejmostí je externí přívod vzduchu.
Za technickými parametry nezaostává ani design. Kamna Ovalis RLU jsou štíhlá jako tužka (průměr základny 487 mm). Proto je lze jednoduše umístit do rohu. Příjemně překvapí také cena 46.600 Kč.
S jarem k nám přišly i tašky na novou střechu (22.3.2018). Rozhodli jsme se pro Tondach a tašku Figaro 11.
Prvního sluníčka jsme si úživali i opékáním s rodinou a přáteli. Zahrada se zbarvila do žluta. Pampelišky byly všude. Celkově rozkvetla o jarní květiny. A sluníčko nám dodalo novou energii a začali jsme další práce na zahradě. Proběhli i čarodějnice. Na pálení jsme toho měli dostatek.
Začátkem května jsme také přemístili kompost, který se pletl v přední časti zahrady. 11.5.2018 První záhon jupííííííí. Vytvořili jsme si první záhon na cukety a papriky.
Veranda v domě byla postavená z plynosilikátů, které zbytečně ubíraly velikost místností. Proto jsme se rozhodli verandu o kousíček rozšířit a znovu vyzdít. Zase jsme tedy bourali.
Malá vsuvka...zedníci, které jsme měli domluvené, se na nás slušně řečeno vy.... tak jsme museli najít nové. No co si budeme nalhávat, většinou mají práce domluvené na rok dopředu. No začal hon na zedníky. Sedla jsem k internetu. Popsala A4 kontakty na zedníky v okolí. Manžel je obvolal.
Hurááá. Zedníky jsme snad sehnali. Od půlky května začínají pracovat na baráku.
Začalo se otvory oken a dveří.
červen
Začali nám růst cukety. :D Joo a okurky.
Boural se prostor pro schody, průchod do kuchyně. Dělal se výkop pro kanalizaci. Zazdívali se otvory. Bagroval se druhý příjezd. Příjezd jsme vyplňovali bordelem z baráku (kachle, suť).
červenec
Pokračuje se v bourání verandy.
13.7.2018 rozvody odpadů. Příprava na podkladní betony.
23.7.2018 Porfix je doma.
31.7.2018 máme betony.