Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - elektroinstalace
Viewing all 2275 articles
Browse latest View live

Montáž interiérových dveří a obložkových zárubní

$
0
0

Po výběru interiérových dveří přišla na řadu jejich montáž. V článku se dozvíte, jak postupovat při sestavení obložky a jak smontovanou obložku správně instalovat do stavebního otvoru. Ukážeme si profesionální stahováky, pro vyrovnání obložky v otvoru, a nakonec nasadíme dveřní křídlo.

Montáž dveří provádíme jen v místnostech, kde jsou stěny zcela dokončeny, ať už na nich visí tapety, schne barva nebo obklady.  To samé platí i pro různé podlahové krytiny, jako dlažba, parkety, plovoucí podlaha či koberec. Ideální vlhkost vzduchu by měla být do 60 %.

Jaké nářadí bude potřeba

V minulém článku jsem již popisoval, jak probíhal výběr interiérových dveří od společnosti POL-SKONE. Nyní se podíváme, jak proběhla jejich montáž.

Pro montáž obložkových zárubní budeme kromě montážního příslušenství dodávaného v balení potřebovat: metr, šroubováky, vodováhu, kladívko, klíny, dveřní rozpěry, nízkoexpanzní montážní pěnu, odlamovací nůž, imbusy, vrtačku s vrtákem na dřevo, lepidlo na dřevo a lamelky o tloušťce od dvou do deseti milimetrů.

Nejprve dveře zaměříme

Zopakujeme si před montáží to nejdůležitější ze zaměřování. Pro objednávku a následnou výrobu interiérových dveří a zárubní je důležité velmi pečlivě změřit výšku, šířku a tloušťku stavebního otvoru.

Síla zdi by měla být stejná po celém obvodu stavebního otvoru. Pokud nejsou stěny rovné, dovolit si můžeme odchylku do 1 cm.

Také se musíte před montáží rozhodnout, zda budete nové dveře otevírat vpravo nebo vlevo. Zásadně se otevírají do místnosti, do které se vchází a navíc směrem k nejbližšímu rohu místnosti.

Příprava před montáží

V prvním kroku provádíme montáž obložkové zárubně, kterou nejprve opatrně vyjmeme z kartonového obalu. Z horního i bočního ostění vyjmeme gumové těsnění, které vrátíme zpět po sestavení zárubně.

Součástí balení jsou panty i kompletní spojovací materiál. Všechny dodané komponenty opatrně vyndáme z obalu a připravíme si je na pracovní podložku.

Do spojů obložky naneseme tenkou vrstvu lepidla a spoj upevníme excentrem. Rukou provedeme přesné slícování obou dílů a případné zbytky lepidla otřeme hadříkem.

V horním a zámkovém ostění jsou připraveny otvory do kterých vložíme plastové hmoždinky a spoj zajistíme vrutem, který je též součástí balení. Vrut šroubujeme vždy z boku směrem k hornímu ostění.

Před montáží závěsné strany ostění, na kterém budou umístěny panty, si na obložku nejprve připravíme plastové držáky pantů a vruty na jejich upevnění. Držáky kladívkem natlučeme do připravených otvorů a postupně zajistíme dodanými vruty.

Do držáků vložíme panty a dotáhneme je imbusem. Vzdálenost pantu by měla být na úrovni tloušťky imbusu od povrchu ostění a otvor pro seřizování pantů zakryjeme plastovu krytkou.

Do spoje závěsného ostění opatřeného panty a horního ostění naneseme lepidlo a obě části ostění spojíme excentery a upevníme vruty.

Následně můžeme opatrně umístit zárubeň do stavebního otvoru.

Upevnění zárubně ve stavebním otvoru

K upevnění zárubně ve stavebním otvoru můžeme použít různé typy klínů nebo profesionální rozpěry. Nejprve si na šířku otvoru připravíme vnitřní rozpěry, které do zárubně vložíme společně s rozpěrami místo klínů.

Při dotahováním rozpěr kontrolujeme po celou dobu pomocí vodováhy správné umístění zárubně.

Do všech ostění nyní vrátíme zpět gumová těsnění. V rozích je vhodné u gumového těsnění na závěsné i zámkové straně, odstřihnout pod úhlem 45° část těsnění, vkládaného do drážky zárubně.

Montáž pantů

V dalším kroku nás čeká montáž pantů na dveřní křídlo a osazení dveřního křídla na rozepřenou zárubeň umístěnou ve stavebním otvoru.

Do křídla postupně našroubujeme všechny 3 panty a křídlo zavěsíme na připravenou zárubeň.

Z vložky vyjmeme klíč a vyzkoušíme, zda dveřní křídlo i zámek sedí perfektně. V případě zjištění nepřesnosti ve funkci dveřního křídla, upravíme polohu zárubně seřízením rozpěr.

Pro zlepšení přilnavosti nízko expanzní montážní pěny doporučujeme navlhčit stěnu vodou.

Prostor mezi zárubní a stěnou pěnujeme vždy nízkoexpanzní montážní pěnou speciálně určenou pro montáž dřevěných výrobků.

Pěnu aplikujeme po přibližně 30 centimetrech na svislých dílech zárubně, dále do obou horních rohů a dvě aplikace provedeme i v horní vodorovné části zárubně. Po aplikaci nízkoexpanzní pěnu znovu navlhčíme vodou.

Montáž dveřních obložek

Stejným způsobem jako zárubně, smontujeme i dveřní obložky. Na spoje obložek naneseme tenkou vrstvu lepidla a spoj utáhneme pomocí excentrů. Rukou provedeme přesné slícování a případné zbytky lepidla otřeme hadříkem.

Po vytvrdnutí nízkoexpanzní pěny můžeme odstranit všechny rozpěry a v případě potřeby odříznout přebytečnou pěnu odlamovacím nožem.

Do drážky v zárubních naneseme po přibližně 30 cm cca 5 cm dlouhé pruhy transparentního silikonu a krycí obložku vložíme do drážky zárubně.

Podle šablony si vyznačíme body, kde budeme vrtat otvory pro kování. Aby nedošlo k vyštípnutí dřeva, vrtáme z obou stran. Nakonec přišroubujeme podložky rozet a nasadíme zámkovou a klikovou rozetu včetně kliky.

Seřízení

Bude-li třeba dveře časem seřídit, provedeme seřízení buď na pantech dveřního křídla nebo zárubně.

U dveřního křídla seřídíme panty jejich točením. U zárubně je nutné odstranit těsnění a záslepku seřizovacího šroubu. Imbusovým klíčem pant povolit a podle potřeby posunout směrem k nebo od zárubně.


Základová deska

$
0
0
Základová deska

Od vylití základových pásů, tedy od posledního článku, uběhlo cca 5 týdnů a my jsme úspěšně dokončili první etapu stavby aneb máme hotovu základovou desku, ale šlo to tak hladce jak jsme si přáli? Posuďte sami.

Ztracené bednění

Vzhledem k získáným informacím od ostatních stavebníků mám pocit, že asi jako jedni z mála máme předepsané tvárnice ZB 500x250x400 mm, což jsou vlastně ty největší, které se dají běžně sehnat. Sjezd na pozemek jsme při skládání bednění na pozemek stále neměli vybudovaný, proběhlo tedy složení ze silnice za pomocí ramena. Rameno dosáhlo akorát tak na okraj pozemku a tak jsme si potom museli máknout a roztahat cca 350ks bednění kolem základových pásů a neměli jsme to zrovna nejblíže.

Dodavatel mi dovezl pouze 8 palet po 40 ks, které se mu vešly na korbu, zbylých 30 kusů jsme následně převezli v autech.

Měli jsme v plánu dát ztracené bednění do roviny, abychom si ušetřili práci při bednění desky, ale vzhledem k tomu, že po dokončení pásů nám přestalo přát počasí a měli jsme z pásů pořád bahnitý bazén, tak jsme hodně času trávili nad jejich čištěním a bednění jsme vzhledem k počasí byli nuceni založit „na sucho“ bez vyrovnání, s tím, že to doženeme při bednění desky.

Jelikož jsme bednění nevyrovnávali, pokládka šla celkem rychle a 2 řady jsme měli hotové za 2 odpoledne. Mezi 1 a 2 řadou se položily vodorovně roxory tl. 12mm (2 souběžně vedle sebe). Za sebou byly pokládany s přesahem 1m a svázány vázacím drátem.

Betonování ztracené bednění jsme uskutečnili 14 dní po vylití základových pásů a to do výšky pouze 3/4 bednění. Tady se trochu pozastavme. Neměli jsme štěstí na obsluhu čerpadla a přijel o půl hodiny později a asi při spěchu zapadl do příkopy při najíždění na pozemek. Vyprošťování trvalo další 2 hodiny! Měli jsme objednáno z betonárky pouze 1 auto a mělo být za 15 minut hotovo. Takže když se nakonec dostal ven tak mu mezitím zatuhl beton v trubkách a další hodinu se snažil vedení pročistit všemožnými i nemožnými způsoby. Během toho už ze sebe vykypal na zem tak 0,5 kubíku betonu, jelikož otevřel potrubí kvůli čištění, které jsme si museli samozřejmně uklidit a ručně naházet do táček.

Obsluha potom už byla absolutně nepoužitelná. Ani na opakovanou žádost nám nedal brzdu betonu, takže beton lítal úplně všude. Nevyhnuli se tomu, že jsem volal na betonárku a stěžoval si na vykonanou práci.

Beton C25/30, který konečně skončil v ZB jsme zhutnili vibrátorem betonu.

Navážení makadamu

Po teréních úpravách ve středu desky, kde jsme museli odkopat cca 15-20 cm jílu jsme se dostali k navážení makadamu (trochu jsme přeskočili pokládku ležaté kanalizace, nákladní auta jezdí přes pozemek souseda, takže můžeme přejíždět jen pokud je sucho). Celkem jsme ručně zpřeházeli cca 50t makadamu 8/16 ve 3 lidech, ani jsme se moc nesedřeli, jelikož se tato frakce opravdu dobře nabírá na lopatu (pozn. frakce 16/32 je oproti tomu horor).

Kanalizace

Během navážení makadamu jsme se tedy dostali k položení ležaté kanalizace, nějaký návrh jsme měli od projektanta, ale jelikož budeme dávat jímku na opačnou stranu, než bylo plánováno, tak jsme si to udělali podle sebe. Abychom dodrželi sklon 1,5cm na 1m museli jsme trochu kopat. Následně jsme zjistili, že prostup pro kanalizaci mimo dům je v perfektní rovině, což nám bránilo abychom mohli vyústit z domu ve sklonu. Takže zabetonovaný prostup jsme zbíječkou opět odbetonovali, opravili a znovu zabetonovali. Ležatá kanalizace je v rozměru DN160, kromě odbočení do technické místnosti, které bude sloužit pouze pro 1 umyvadlo a pro pojistné ventily je DN110. Nad desku je vyvedena redukce z DN160 na DN110. Kanalizaci jsme poctivě uložili do pískového lože. Provedli jsme rovněž zkoušku těsnosti kanalizace vzduchem, která naštěstí vyšla na výbornou a nedošlo k žádnému poklesu tlaku.

Základová deska

Jakmile se dokončilo navážení makadamu tak se samozřejmně vše zhutnilo vibrační deskou. Přišla na řadu etapa, které jsme se báli už od ztraceného bednění a to bednění desky. Nakoupili jsme OSB desky tl. 15mm (11ks delěné na 1/2 takže 22ks). Kdybychom přenášeli nejvyšší roh ZB na ostatní měli bychom finální desku ve většině míst 20-25cm a předepsáno máme 15cm. To by bylo opravdu hodně betonu. Takže jsme přenášeli výšku 12cm v nejvyšším bodě a v ostatních místech to bylo kolem 18cm. Nakonec nám šlo bednění desky celkem od ruky a za 1 den se stihla celá deska, ikdyž jsme na to museli být 4.

Pokládka kari sítí 8mm oko 150x150mm proběhla rovněž během jednoho dne, včetně svázání a podložení dlažebními kostkami (200ks). Síta jsme svazovali k sobě navzájem a k ohnutým roxorům ze ZB.

5.10. 2018 přišlo na řadu betonování základové desky, objednáno bylo vzhledem k navýšení tl. desky 35 m3 betonu C25/30. Nakonec se doobjednávalo ještě 5 m3 ale stačily by asi jen 4 m3. Takže suma sumárum padlo do desky 39 m3 betonu namísto naprojektovaných 25 m3. Na vibrování desky jsme měli zapůjčenou 2m vibrační lať, měl jsem pocit, že bude nápomocná, ale akorát mi drásala nervy. Výhodou je, že máte pokrytou velkou plochu, nevýhoda je že taháte 100kg a procházíte betonem a při tom vám pěkně ztěžknou nohy.

Finální deska nemá úplně dokonalý vzhled, jsou tam šmouhy ze zatáčení s latí apod, ale rozdíl ve výšce máme max 1cm na celé desce, což považuji za úspěch. Od vylití desky poctivě zaléváme 2x denně, jelikož už nejsou letní teploty tak to více asi není třeba.

Budeme pokračovat demontáží bednění desky a penetrací asfaltovým lakem pod obvodovými stěnami a navařováním hydroizolace (IPA). 15. 10. 2018 by nám měli konečně dokončit sjezd na pozemek a budeme moci začít navážet tvárnice a pomalu ale jistě začít zdít.

Tradiční cihlu nahrazuje sádrokarton. Byty ve Slaném jsou postaveny z HABITA

$
0
0
Tradiční cihlu nahrazuje sádrokarton. Byty ve Slaném jsou postaveny z HABITA

Společnost RIGIPS dodala materiál na rekonstrukci bytového domu ve Slaném, kde se hlavní složkou výstavby staly vysokopevnostní desky HABITO. Jak se společnost k projektu dostala, proč projektanti zvolili cestu suché výstavby a jaké jsou její výhody, zodpoví Radek Šafář, obchodní ředitel RIGIPS.

 

 

 Jak jste se dostali k projektu výstavby bytového domu ve Slaném?

Investor, jímž je RK Group – realitní kancelář s.r.o., koupil objekt starých kasáren a rozhodl se jej přestavět na byty. Chtěl stavět sám bez generálního dodavatele a po prvních konzultacích s projektantem se rozhodl jít cestou suché výstavby. Projektant chtěl nabídnout vyšší komfort bydlení, než nabízí obyčejný sádrokarton, a tak doporučil investorovi sádrovláknité desky, jejichž možnosti konzultoval dále investor s realizační firmou Prima Kladno. Tato realizační firma, která je naším významným partnerem, ho následně seznámila s HABITEM a zprostředkovala mu schůzku s naším projektovým manažerem. Díky tomu jsme se k tomuto zajímavému projektu dostali.

 

Jak probíhá výstavba nových bytů?

Projekt byl rozdělen do tří etap. V současné chvíli máme hotovou první etapu výstavby zahrnující 27 bytů, ve kterých se již bydlí. V nejbližší době se dokončí práce na druhé etapě výstavby, kde je poskytnuto 19 bytů k bydlení a do konce roku bychom měli mít hotovou i třetí etapu, kde bude 28 bytů. Od nového roku by měl být celý komplex zabydlený.

Jaký materiál byl použit na rekonstrukci?

Na celou rekonstrukci jsme využili celkem čtyři typy materiálu. Příčky Rigistabil jsou aplikované v koupelně, neboť desky HABITO v té době ještě nebyly impregnované. Na podhledy v bytech jsme využili RB 12,5 a na podhledy pod lepenými vazníky RF 15 s požární odolností. Na ostatní výstavbu jsme využili vysokopevnostní desky HABITO, které zaujímají prostor o velikosti 12 000 m2. Celková rozloha dodaného materiálu činí 23 000 m2.

Kde konkrétně a proč jste využili příčky z HABITA?

Důvodem pro využití HABITA je jeho vysoká pevnost, výborný akustický výkon a možnost připevňování předmětů pomocí ručního šroubováku a vrutu do dřeva při zachování všech výhod suché stavby. Příčky z HABITA oddělují jednotlivé pokoje, protože mají skvělé akustické vlastnosti, a díky tomu si mohou majitelé bytů užít své soukromí. Dále jsme desky HABITO využili na výstavbu kuchyně, neboť jsou velmi pevné a mají nosnost až 34 kilogramů na jeden kotevní bod při použití běžného vrutu do dřeva. To jsou všechno parametry, které u kuchyně potřebujeme.

Jaké jsou obecně výhody suché výstavby?

Základní výhodou suché stavby je její rychlost. Konstrukce na bázi sádrokartonu jsou v porovnání s těmi zděnými o 30 % lehčí, a navíc i přes jejich tenkost dosahují lepších akustických parametrů. V dutinách je možné vést veškeré elektro nebo vodoinstalace, aniž by se zhoršila neprůzvučnost, požární odolnost nebo statika celé konstrukce. Když to shrnu, výstavbou pomocí vysokopevnostních desek HABITO je možné dosáhnout vyššího komfortu obývaných prostor.

Montáž interiérových dveří a obložkových zárubní

$
0
0

Po výběru interiérových dveří přišla na řadu jejich montáž. V článku se dozvíte, jak postupovat při sestavení obložky a jak smontovanou obložku správně instalovat do stavebního otvoru. Ukážeme si profesionální stahováky, pro vyrovnání obložky v otvoru, a nakonec nasadíme dveřní křídlo.

Montáž dveří provádíme jen v místnostech, kde jsou stěny zcela dokončeny, ať už na nich visí tapety, schne barva nebo obklady.  To samé platí i pro různé podlahové krytiny, jako dlažba, parkety, plovoucí podlaha či koberec. Ideální vlhkost vzduchu by měla být do 60 %.

Jaké nářadí bude potřeba

minulém článku jsem již popisoval, jak probíhal výběr interiérových dveří od společnosti POL-SKONE. Nyní se podíváme na to, jak proběhla jejich montáž.

Pro montáž obložkových zárubní budeme, kromě montážního příslušenství dodávaného v balení potřebovat: metr, šroubováky, vodováhu, kladívko, klíny, dveřní rozpěry, nízkoexpanzní montážní pěnu, odlamovací nůž, imbusy, vrtačku s vrtákem na dřevo, lepidlo na dřevo a lamelky o tloušťce od dvou do deseti milimetrů.

Nejprve dveře zaměříme

Zopakujeme si před montáží to nejdůležitější ze zaměřování. Pro objednávku a následnou výrobu interiérových dveří a zárubní je důležité velmi pečlivě změřit výšku, šířku a tloušťku stavebního otvoru.

Síla zdi by měla být stejná po celém obvodu stavebního otvoru. Pokud nejsou stěny rovné, dovolit si můžeme odchylku do 1 cm.

Výstřižek2

Také se musíte před montáží rozhodnout, zda budete nové dveře otevírat vpravo nebo vlevo. Zásadně se otevírají do místnosti, do které se vchází a navíc směrem k nejbližšímu rohu místnosti.

Příprava před montáží

V prvním kroku provádíme montáž obložkové zárubně, kterou nejprve opatrně vyjmeme z kartonového obalu. Z horního i bočního ostění vyjmeme gumové těsnění, které vrátíme zpět po sestavení zárubně.

Součástí balení jsou panty i kompletní spojovací materiál. Všechny dodané komponenty opatrně vyndáme z obalu a připravíme si je na pracovní podložku.

Do spojů obložky naneseme tenkou vrstvu lepidla a spoj upevníme excentrem. Rukou provedeme přesné slícování obou dílů a případné zbytky lepidla otřeme hadříkem.

V horním a zámkovém ostění jsou připraveny otvory do kterých vložíme plastové hmoždinky a spoj zajistíme vrutem, který je též součástí balení. Vrut šroubujeme vždy z boku směrem k hornímu ostění.

Výstřižek

Před montáží závěsné strany ostění, na kterém budou umístěny panty, si na obložku nejprve připravíme plastové držáky pantů a vruty na jejich upevnění. Držáky kladívkem natlučeme do připravených otvorů a postupně zajistíme dodanými vruty.

Do držáků vložíme panty a dotáhneme je imbusem. Vzdálenost pantu by měla být na úrovni tloušťky imbusu od povrchu ostění a otvor pro seřizování pantů zakryjeme plastovu krytkou.

Do spoje závěsného ostění opatřeného panty a horního ostění naneseme lepidlo a obě části ostění spojíme excentery a upevníme vruty.

Následně můžeme opatrně umístit zárubeň do stavebního otvoru.

Upevnění zárubně ve stavebním otvoru

K upevnění zárubně ve stavebním otvoru můžeme použít různé typy klínů nebo profesionální rozpěry. Nejprve si na šířku otvoru připravíme vnitřní rozpěry, které do zárubně vložíme společně s rozpěrami místo klínů.

Výstřižek4

Při dotahováním rozpěr kontrolujeme po celou dobu pomocí vodováhy správné umístění zárubně.

Do všech ostění nyní vrátíme zpět gumová těsnění. V rozích je vhodné u gumového těsnění na závěsné i zámkové straně, odstřihnout pod úhlem 45° část těsnění, vkládaného do drážky zárubně.

Montáž pantů

V dalším kroku nás čeká montáž pantů na dveřní křídlo od společnosti POL-SKONE a osazení dveřního křídla na rozepřenou zárubeň umístěnou ve stavebním otvoru.

Do křídla postupně našroubujeme všechny 3 panty a křídlo zavěsíme na připravenou zárubeň.

Z vložky vyjmeme klíč a vyzkoušíme, zda dveřní křídlo i zámek sedí perfektně. V případě zjištění nepřesnosti ve funkci dveřního křídla, upravíme polohu zárubně seřízením rozpěr.

Pro zlepšení přilnavosti nízko expanzní montážní pěny doporučujeme navlhčit stěnu vodou.

Prostor mezi zárubní a stěnou pěnujeme vždy nízkoexpanzní montážní pěnou speciálně určenou pro montáž dřevěných výrobků.

Výstřižek5

Pěnu aplikujeme po přibližně 30 centimetrech na svislých dílech zárubně, dále do obou horních rohů a dvě aplikace provedeme i v horní vodorovné části zárubně. Po aplikaci nízkoexpanzní pěnu znovu navlhčíme vodou.

Montáž dveřních obložek

Stejným způsobem jako zárubně, smontujeme i dveřní obložky. Na spoje obložek naneseme tenkou vrstvu lepidla a spoj utáhneme pomocí excentrů. Rukou provedeme přesné slícování a případné zbytky lepidla otřeme hadříkem.

Po vytvrdnutí nízkoexpanzní pěny můžeme odstranit všechny rozpěry a v případě potřeby odříznout přebytečnou pěnu odlamovacím nožem.

Do drážky v zárubních naneseme po přibližně 30 cm cca 5 cm dlouhé pruhy transparentního silikonu a krycí obložku vložíme do drážky zárubně.

Výstřižek6

Podle šablony si vyznačíme body, kde budeme vrtat otvory pro kování. Aby nedošlo k vyštípnutí dřeva, vrtáme z obou stran. Nakonec přišroubujeme podložky rozet a nasadíme zámkovou a klikovou rozetu včetně kliky.

Seřízení

Bude-li třeba dveře časem seřídit, provedeme seřízení buď na pantech dveřního křídla nebo zárubně.

U dveřního křídla seřídíme panty jejich točením. U zárubně je nutné odstranit těsnění a záslepku seřizovacího šroubu. Imbusovým klíčem pant povolit a podle potřeby posunout směrem k nebo od zárubně.

Fasáda , podlahy ,topeni a solární panely

$
0
0
Fasáda , podlahy ,topeni a solární panely

 

Zde, je můj poslední článek

Fasádu jsem dělal sám s tchánem a pomocníkem, na fasádě jsem kombinoval klasicky polystyren  na zdi, grafitový černý polystyren, na překlady a desky z kamenné vlny, na vše jsem lepil pěnu na  polystyren rychlá a čista montáž , nakonec se to fixovalo  křídlovíma hmoždinkama, které se navrtají do  polystyrenu a malinka dírka se zapěnuje, rychlá a čista práce . Pak už se dala jen stěrka, perlinka a udělají se parapety aby se mohla dávat silikonová omítka, se kterou se docela dobře dělalo. Základ je, aby nebylo teplo a hlavně na to nesmí při naneseni svítit sluníčko, ideál je teplota 20C a pod mrakem.Topeni jsem si nechal udělat podlahové s kombinaci s radiátory. Dětské pokoje a ložnice radiatory a zbytek domu podlahové a jsem rad, že jsem to tak zvolil, protože regulace v pokojích je tím rychlejší než u podlahového topemí, kde je náběh asi 2 h+-. Na vytápěni mam peletkovy kotel opop biopel 15 (ovládaní i přes internet) plně automaticky, úsporný a levný provoz. Za 12 měsíců i s teplou užitkovou vodou asi 12000 kč. Měli jsme v plánu mít ještě menši krb, ale kvůli dobře pozici domu a obývacího pokoje s kuchyni a jídelnou, tak nám  to vyhraje sluníčko a zbytek si hlídá kotel sám. Solární panely sem si zařizoval přes zelenou úsporám a zapojoval sám, tím jsem ušetřil hodně peněz, tím pádem mam návratnost asi 2 roky , teď už mam teplou vodu od sluníčka zadarmo. A pak se začala podlaha , kde jsem dal 10cm podlahového polystyrenu a na to jsem nechal vylit anhydrit to dělala firma perfektní práce ,za hodinu měli vylity cely Dum. Na to jsem pak nechal dat vinyl, dílce jsou lepené  na podlahu perfektní materiál. Tím pádem už bylo skoro vše hotovo a mohlo se jit malovat a stěhovat. Pak už jsem udělal jenom  plot ze dřeva a stáni na auta ,které jsem chtěl mít z betonu a na které jsem si nechal dovést beton přímo z betonárky, kvůli kvalitě , pevnosti a odolností beton musel byt C25/30XS3 stáni je super.

A to je vše a Jdu Krásně bydlet s rodinkou

Sametově hladké stěny

$
0
0
Sametově hladké stěny

Dokonale hladké a rovné stěny moderním interiérům sluší. I to je důvod, proč se mezi stavebníky těší velké popularitě sádrové omítky. Dají se nanášet v jediné vrstvě a i při malých tloušťkách dokonale zakryjí všechny nerovnosti. Jejich hlavní devizou je snadná a rychlá zpracovatelnost bez zbytečných technologických prodlev.

Zdravý interiér

Základní složkou receptury sádrových omítek je sádra. V případě omítek Cemix se jedná o sádru vyrobenou výhradně z přírodního materiálu získaného klasickou těžbou minerálu - sádrovce. Pomocí sádrových omítek lze dosáhnout vysoce estetického povrchu a kromě klasické filcované úpravy je možné docílit také moderních hladkých gletovaných ploch. Na hladkých stěnách ulpívá méně prachu a jsou tak přirozeně antialergenní. Sádrové omítky také regulují vlhkostní mikroklima v interiéru. Vyšší vlhkost absorbují a později uvolňují zpět do ovzduší. Současně umějí stěny se sádrovou omítkou akumulovat teplo a podílet se na rovnováze teploty stěn a vnitřního prostoru.

Omítky pro ruční i strojní nanášení

Cemix má v nabídce výrobkovou řadu sádrových omítek VELVETA (Cemix 016 F VELVETA filcovaná, Cemix 016 G VELVETA gletovaná, Cemix 036 VELVETA lehčená) určenou pro strojní nanášení, ale také řadu omítek pro ruční zpracování (Cemix 026 Sádrová omítka ruční, Cemix 136 Sádrová omítka tenkovrstvá a Cemix 106 Sádrová stěrka). Na výběr jsou výrobky určené pro obě povrchové úpravy filcováním i gletováním. Sádrové omítky Cemix se nanášejí jednovrstvou technologií, což umožňuje rychlý postup omítkářských prací. Nanáší se v průměrné vrstvě 10 mm, v případě potřeby je lze v jednom pracovním kroku nanést na stěny až ve vrstvě 40 mm. Sádrové omítky jsou vhodné k omítání stěn a stropů z nejpoužívanějších materiálů (pórobeton, plné cihly, THERM bloky, beton apod.) a jejich pomocí lze dosáhnout dokonalého sjednocení dvou různých struktur povrchů (např. zděné konstrukce a sádrokartonu).

Příprava podkladu

Podklad musí být vyzrálý, nosný, suchý, zbavený prachu, mastnoty a ostatních nečistot. Zdivo musí být již dotvarováno. Tím se zabezpečí, že následná vrstva k podkladu lépe přilne a zamezí se tím riziku jejího odlupování. Následně se vlhčící zkouškou zjistí, zda je podklad savý nebo nesavý a zvolí se vhodný způsob jeho přípravy. Pro přípravu podkladu před nanášením omítek se na savé podklady používá penetrační nátěr Cemix Penetrace základní a na hladké a nesavé podklady kontaktní můstek Cemix Kontakt BETON. Při nanášení sádrových omítek na běžně savé podklady, jako jsou pálené cihly nebo bloky, není potřeba podklad penetrovat, ale pro zlepšení zpracovatelnosti omítek a prodloužení času na zpracování se doporučuje opět použití penetračního nátěru. Před samotnou aplikací penetračního nátěru se provede vizuální kontrola podkladu.

Obr.: Povrch musí být zbavený prachu a nečistot

Obr.: Nanášení penetračního nátěru

Nanášení sádrových omítek

U strojních omítek Cemix 016 F, 016 G a 036 se míchání a nanášení provádí pomocí omítacího stroje. Směs se smíchá s vodou v samotném stroji a na stěnu se nanáší pomocí stříkací pistole. U ručních omítek Cemix 026 a 136 se aplikace provádí ručně po předchozím namíchání omítky. Omítka se míchá vždy v čistých nádobách. Vsype se do vody, nechá nabobtnat a míchadlem se rozmíchá do plastické konzistence.

Obr.: Příprava omítky v omítacím stroji

Obr.: Strojní nanášení omítky

Před samotným omítáním se nejprve zarovnají větší spáry ve zdivu, zapraví se vedení inženýrských sítí a také je vhodné osadit ve stěně omítníky a rohy chránit pomocí speciálních rohových lišt. Po nanesení omítky se povrch zarovná stahovací latí (tzv. h-lať). Omítka se zarovnává tzv. „do kříže“, nikoliv „do oblouku“. Dosáhne se tím lepšího vyrovnání povrchu. Po srovnání omítky se vyjmou omítníky, doplní se chybějící materiál a zapraví se povrch omítky.

Obr.: Vložení výztužné tkaniny do míst styku různých materiálů

Obr.: Osazení omítníků

Obr.: Příprava pro osazení rohové lišty

Po zavadnutí omítky se provede dorovnání drobných nerovností pomocí trapézové latě. Po zatuhnutí omítky za cca 60–90 min. po nanesení, kdy omítka již nelepí na prst, se povrch omítky lehce zkropí vodou a provede se rozfilcování a vytažení sádrového šlemu na povrch omítky. Po dalším zavadnutí se povrch omítky podle jejího typu finalizuje filcováním nebo gletováním.

Obr.: Stahování omítky h-latí

Obr.: Vyjmutí omítníků

Obr.: Dorovnání drobných nerovností

Sádrová stěrka Cemix 106 se také míchá a nanáší ručně a po nanesení je možné ji zagletovat, po zaschnutí přebrousit a vytvořit tak dokonale hladkou povrchovou úpravu např. na podkladní jádrové omítce nebo dalších vhodných podkladech.

Obr.: Zvlhčení omítky vodou

Obr.: Rozfilcování omítky po zvlhčení

Obr.: Úprava povrchu gletováním

Obr.: Filcování omítky

Nanášení sádrové omítky není nijak pracné a při dodržení technologického postupu ji zvládnou i zkušenější svépomocní stavebníci. Sádrové omítky mají schopnost přenášet drobná pnutí v podkladu, a proto nejsou náchylné k praskání a celkovému opotřebování a stárnutí omítky. K tomu přispívá i fakt, že sádrové omítky neabsorbují pigmenty barev a není je nutné tak často malovat. Jednoduchá technologie nanášení i následné uživatelské vlastnosti přináší ve srovnání s jinými typy omítek prokazatelné investiční úspory.

Nejvyšší dřevostavbu na světě představí v Praze

$
0
0
Nejvyšší dřevostavbu na světě představí v Praze

14.ročník veletrhu DŘEVOSTAVBY 2019 proběhne na Výstavišti Praha – Holešovice v termínu 7.– 10.2.2019 a nabídne atraktivní exponáty nejlepších firem v oboru i exklusivní informace a výjimečná setkání.

Ozdobou veletrhu DŘEVOSTAVBY vždy byl doprovodný program s přednáškami světových kapacit. Ne jinak tomu bude i během 14. ročníku, kde v rámci Salonu dřevostaveb vystoupí rakouský architekt Oliver Sterl z architektonického studia RLP (Rüdiger Lainer + Partner) Wien.

Představí nejvyšší rezidenční a polyfunkční dřevostavbu na světě bezprostředně po jejím dokončení. Svými 84 metry výšky a 24 podlažími je budova HoHo Wien součástí jednoho z nejpozoruhodnějších městských projektů v Evropě – vídeňské jezerní čtvrti Aspern Seestadt.

HoHo Wien (2018) přebírá žezlo po rezidenční budově The Tree z norského Bergenu (2015), jíž převyšila o 31,2 m.

Rezidenční dřevostavby nabírají na výšce i zájmu a informace studia RLP budou mimořádně „hot“.

www.drevostavby.eu, www.salondrevostaveb.cz

Prováděcí příručka HELUZ

$
0
0
Prováděcí příručka HELUZ

V červenci 2018 vydala společnost Heluz aktualizovanou verzi své prováděcí příručky. Příručka je v tištěné i elektronické podobě ve formátu A4 a je určena všem stavebníkům, kteří realizují nebo plánují realizovat stavbu ze systému HELUZ. Přečíst by si ji tedy měl každý svépomocník, který plánuje stavět z HELUZU.

{{specialist|leftHalf|11561}}Příručka je nejen pro svépomocné stavebníky, ale také pro stavební firmy i stavební dozory. Najdou v ní návod, jak začít zdít, jak pokládat překlady a stropy a jak postavit komín. Tedy všechny základní prováděcí předpisy konstrukcí systému HELUZ.{{/specialist}}

 

Tištěná i elektronická prováděcí příručka je vhodná k úvodnímu nastudování postupů v pohodlí domova a zejména tištěná verze poté k fyzickému používání na stavbě. Základní konstrukční detaily díky příručce tak budete mít stále při ruce.

 

 

Kde prováděcí příručku HELUZ získat

V elektronické podobě stáhnete prováděcí příručku z webu HELUZ.cz

Pokud byste měli zájem o příručku v elektronické podobě, doporučil nám Pavel Heinrich následující postup. Příručku je možné si vyžádat od kteréhokoliv našeho obchodního zástupce nebo technického specialisty. Ideálně si na stránce http://www.heluz.cz/cs/kontakty vyberte část OBCHODNÍ ZÁSTUPCI a podle kraje a města zvolte příslušného obchodního zástupce, který je vaší stavbě nejblíže.

Co Vás vedlo k sestavení prováděcí příručky HELUZ?

Projektanti navrhují domy ze systému HELUZ podle Technické příručky, kterou jsme pro ně vytvořili. Proto jsme chtěli udělat návod pro stavebníky, jak správně zabudovat naše výrobky, aby odpovídali technickým parametrům předepsaným v technické příručce pro projektanty.

Pavel Heinrich dále prozradil, že chtěli ukázat, jak s výrobky pracovat technicky správně a to co nejjednodušší formou, aby to pochopil opravdu každý. Proto je příručka plná obrázků přímo ze stavby.

Pro stavebníka i případného investora jsme do příručky doplnili kontrolní list, ve kterém je uvedeno základních 20 bodů napříč všemi konstrukcemi, které je nutné splnit. Kontrolní list následně slouží jako přehledný plán pro kontrolu například najatého zedníka, kontrolu stavebního dozoru, najatého technického dozoru investora nebo kohokoliv, kdo si podle zmíněných 20 bodů chce zkontrolovat správnost provedení své stavby. V příručce si již každý najde, jak by měl každý kontrolovaný bod být správně proveden. Doplnil Pavel Heinrich, produktový manažer společnosti HELUZ.

Kde prováděcí příručku získat?

Elektronickou verzi příručky můžete stáhnout zdarma zde. O tištěnou podobu je nutné si napsat jednomu z obchodních zástupců, jejichž přehled najdete na stránce http://www.heluz.cz/cs/kontakty


Proč a za kolik máme pozemek

$
0
0
Proč a za kolik máme pozemek

Celé to začalo, když mi bylo 23 let (schválně kolik mi bude až dostavíme), spočítala jsem si, kolik už jsem zaplatila za nájmy a to byl zlomový okamžik. Schválně to zkuste, ta částka bude v každém případě ohromující. V té době jsem byla jen já a pes, ale to mě nezastavilo. Nejdříve jsem pokukovala po domku, který bych koupila. Po několika zklamáních při prohlídce, kdy byly popraskané nosné zdi a na to si opravdu netroufnu, jsem si dodala odvahy k postavení domu svépomocí. Začala jsem jednat a shánět pozemek.

Pozemek jsem shodou náhod sehnala asi 15 kilometrů od města, kde bydlím teď a kde pracuji. Vesničku znám a tak jsem neváhala. Nezasíťovaný pozemek, stranou od hlavní cesty, s vjezdem na sever, mírně svahovitý za krásných 300 kč/m2. Sítě vedou kousek od pozemku. Další shodou náhod už jsem nebyla jen já a pes, ale my dva a dva psi.
Jelikož se jednalo o jeden veliký pozemek, který majitel rozpalcelovával na menší, měla jsem možnost vybrat si šířku pozemku (délka byla neměnná). Zaslepená (asi) láskou a vidnou lepšího bydlení jsem zvolila jen 20m, teď bych volila širší, ale vystačíme s tím. Takže pozemek 20x40 - 800m2 - 240.000 Kč.

S prodávajícím jsme sepsali smlouvu, tu nám psal geodét, aby v ní byly všechny náležitosti potřebné pro katastr. Rozhodně nechcete, aby se vám z katastru vracely smlouvy! Při každé opravě a novém podání musíte ověřit podpisy a zaplatit splrávní poplatek 1.000 Kč. A ještě než se vše vyřídilo a než se změna propsala v katastru jsem s panem prodávajícím sepsala plnou moc pro energetickou společnost, abych mohla zažádat o připojku na elektřinu.

Vyměření pozemku geodétem + kupní smlouva - 4.000 Kč
Lomové body hranice pozemku 200 kč/kus - 800 Kč
Pozemek - 240.000 Kč
Vklad na katastr - 1.000 Kč

Jestli máte ještě chvilku, můžete si pročíst můj blog, kde se věnuji naší stavbě www.ubarcidoma.cz.

Fasáda , podlahy ,topeni a solární panely

$
0
0
Fasáda , podlahy ,topeni a solární panely

 

Zde, je můj poslední článek

Fasádu jsem dělal sám s tchánem a pomocníkem, na fasádě jsem kombinoval klasicky polystyren  na zdi, grafitový černý polystyren na překlady a věnec. Vše jsem lepil pěnu na  polystyren rychlá a čista montáž , nakonec se to fixovalo  křídlovíma hmoždinkama, které se navrtají do  polystyrenu a malinka dírka se zapěnuje, rychlá a čista práce . Pak už se dala jen stěrka s perlinkou. Pak se udělají parapety, aby se mohla dávat silikonová omítka se kterou se docela dobře dělalo. Základ je, aby nebylo teplo a hlavně na to nesmí při naneseni svítit sluníčko, ideál je teplota 20C a pod mrakem.Topeni jsem si nechal udělat podlahové s kombinaci s radiátory. Dětské pokoje a ložnice radiatory a zbytek domu podlahové a jsem rad, že jsem to tak zvolil, protože regulace v pokojích je tím rychlejší než u podlahového topemí, kde je náběh asi 2 h+-. Na vytápěni mam peletkovy kotel opop biopel 15 (ovládaní i přes internet) plně automaticky, úsporný a levný provoz. Za 12 měsíců i s teplou užitkovou vodou asi 12000 kč. Měli jsme v plánu mít ještě menši krb, ale kvůli dobře pozici domu a obývacího pokoje s kuchyni a jídelnou, tak nám  to krásně vyhreje sluníčko a zbytek si hlídá kotel sám. Solární panely jsem si zařizoval přes zelenou úsporám a zapojoval kompletně sám, tím jsem ušetřil hodně peněz, tím pádem mam návratnost asi 2 roky , teď už máme teplou vodu od sluníčka zadarmo. Podlaha se začla delat až na konec před malovanim, pod anhydrit jsem dal 10cm podlahového polystyrenu a na to jsem nechal vylit anhydrit to dělala firma perfektní práce ,za hodinu měli vylity cely Dům. Na to jsem pak nechal dat vinyl, dílce jsou lepené  na podlahu perfektní materiál. Tím pádem už bylo skoro vše hotovo a mohlo se jit malovat a stěhovat. Pak už jsem udělal jenom  plot ze dřeva a stáni na auta ,které jsem chtěl mít z betonu a na které jsem si nechal dovést beton přímo z betonárky, kvůli kvalitě , pevnosti a odolností beton musel byt C25/30XS3 stáni je super.

A to je vše a Jdu Krásně bydlet s rodinkou

Vyrobte si doma živou vodu pomocí ionizátorů vody

$
0
0
Vyrobte si doma živou vodu pomocí ionizátorů vody

Denní příjem pitné vody pro dospělého člověka by měl představovat v průměru 2 - 2,5 litru. Lidé se přitom zabývají zejména otázkou, zda toto množství reálné vypijí, už méně je zajímá, jaká je kvalita jejich vody. Zahrňte do svého pitného režimu i alkalickou živou vodu produkovanou ionizátory vody, která organismus nejen hydratuje, ale na druhé straně i uzdravuje.

Vše začalo v roce 1800, kdy anglický chemik Michael Faraday objevil zákon o elektrolýze. Na základě něj byly na počátku 20. století v Rusku vytvořeny první elektrolýzní stroje. Následně zkoumali technologii ruské elektrolýzy japonští vědci, kteří zjistili, že elektřická energie by mohla být použita na restrukturalizaci vody.

První výzkumy pozitivních vlastností ionizované vody navazující na předchozí práce v Rusku začaly v Japonsku v šedesátých letech, které se pokládá za kolébku zrodu ionizátorů vody. Hlavním cílem výzkumu bylo používání elektronických zařízení na rozdělení vody na zásaditou a kyselou prostřednictvím procesu elektrolýzy. Na japonské univerzitě pro agrokultúru se účinky ionizované vody, zvláště kyselé, ukázaly jako velmi prospěšné zejména při výzkumech na rostlinách. I dnes pěstitelé růží používají kyselou vodu, aby květy při dodávce do květinářství vydržely delší dobu čerstvé a svěží. Následné studie zjistily, že ionizovaná živá voda výrazně pozitivně ovlivňuje i lidský organismus, podporuje odolnost vůči nemocem, zvyšuje výkon svalů a duševní bdělost.

Jedním z hlavních důvodů, díky čemuž má ionizovaná voda tolik prospěšných vlastností na náš organismus, jsou malé shluky molekul. V běžně používané vodě z vodovodu jsou molekuly vody seskupeny ve velkých skupinách - obvykle 10 až 13 molekul. Ale v mikroskupině ionizované alkalické vody jsou shluky tvořeny pouze 5 nebo 6 molekulami. Tento průlomový objev od japonských vědců je tajemstvím neuvěřitelně silné hydratační energie ionizované vody. Díky tomu poskytuje člověku životně důležité zdravotní výhody.

Ionizátory vody jsou v Japonsku dokonce schválené jako zdravotnická pomůcka a jsou používány na klinikách po celé zemi. Postupně se dostávají i do běžných domácností, je možno je nalézt v jednom z pěti japonských domovů.

V posledních desetiletích se zařízení na produkci živé vody začínají používat v Severní Americe a ve stále větší míře i v Evropě následkem zvýšení povědomí o negativních účincích překyselení organismu z nezdravé stravy či životního stylu. Pití alkalické vody je skvělou pomůckou k neutralizaci a zneškodnění všech toxinů a kyselin v těle.

Na trhu v současnosti existuje množství alkalizujících filtračních produktů. Kromě zmíněných elektrolytických ionizátorů vody se těší stále větší oblibě i ionizátory vody na bázi minerálů, které představují dostupnější alternativu.

Stavební zázemí

$
0
0

Jak jsem psal v článku o pěnoskle, tak bylo potřeba udělat z bahnitého a pro těžkou techniku nepoužitelného pozemku staveniště, na které bude radost pohledět. A opět použijeme oblíbenou větu, nic (pozemek) není zadarmo :-)

A jelikož v životě nic nedělám rád, jen aby to nějak bylo, tak jsem to vzal pořádně. A to i z důvodu požadavku pana Kobra na zázemí, kde nebude ke vzteku se pohybovat. Takže jdem na to: cesta, plocha, příjezd pro malá auta, stavební bouda,  WC a energie.

Nejdrazší a nejdrsnější byla cesta. Bylo nutno odbagrovat cca 30cm půdy, šířka 4metry, délka 50metrů...položena geoška 300g/m2, navezen štěrk 0-63mm, teda to bylo v ceníku, spíše to je 0-200mm...odvezeno 9 V3esek zeminy, navozeno 50tun (15-30cm) štěrkodrti (dobrá cena 180,-/tuna). Chvilku to houpalo, ale při betonování desky to mixy a pumpa utlačili tak, že to je paráda a dodnes se ani nehne. Jen drobnost...překopl se kabel k osvětlení cestičky, který jsem já osobně před 18ti lety pokládal na hloubku krumpáče (15cm)...kdo měl čekat, co tam budu později dělat...v 15ti jsem nad tím fakt nepřemýšlel :-)

Plocha před domem (cca 15 x 10m) a plocha na budoucím příjezdu a stání (80m2) se seškráblo 10-20cm zeminy (dle bahnivosti), položena geoška 200g/m2, rozvozil štěrk 0-32mm (20tun, vrstva cca 10cm)  a zhutněno těžkou deskou. Současně se udělala plocha pro stavební boudu a vykopala se drenáž z pod pěnoskla do budoucí vsakovací jámy. Pokud nehoníte každou korunu tak vřele doporučuji. Je to fakt nádhera, kolem domu žádné bahno, po dešti chodíte po štěrku, žádné bahno v domě, máte místo kde parkovat, kde skládat materiál atd. Opět děkuji dvotnímu bagristovi, kteří vše prakticky sám provedl (odkopal, odvozil, srovnal, přivezl štěrk, rozvozil, zhutnil). Sem patří i úvest informace, že přesahy hydroizolace z pod desky a geotextilie, která kryje pěnosklo je kryta starým linem, které se původně plánovalo na krytí hydroizolace, kdyby byla na desce.

Bouda byla jednoduchá: Polská garáž 5x3m pozink 9990,- vč. DPH, montáže a dopravy. Přijely dva chlapi, Dobry den pan, složili za 20minut, dostali 10500,- a bylo. Bouda slouží zcela bez problémů, na dnu je štěrk (viz. výše), z OSB desky a sudů mám kancelář (PD, faktury, stavební deník atd.). suché věci (lepidlo, cement) je na paletách. V OBI koupeny dva regály 180x90x45cm á 500,-, vše hezky uklizeno, přehledné. Po stavbě nabídnu za polovic, rozmontuje se zpět na dílce a hotovo. WC je jednoduché, výběrové řízení vyhrála firma České toalety, která má heslo "Vaše sra*ky naše kačky". Má i umyvadlo a vyváží se á 14dnů. Nikde nikdo nechodí k plotu, nesmrdí, má to prostě úroveň. Cena je bohužel vysoká, jelikož jsme na hranici závozu všech firem (2500,-/měsíc), ale zase se nemusím starat, vycucnou, doplní, umyjou...krásná práce.

Elektriku zatím bereme od rodičů, kteří mají naštěstí venku i 380V (pila na VPC má příkon 4kW :-). Jinak příští týden (konec října 2018) budeme mít elektriku svojí....21měsíců od žádosti paráda, sloupek již je (viz. budoucí  článek), ale čekám na revizáka, již máme i stavební rozvaděc v technické místnosti. Jen elektroměr chybí. Voda byla nejprve od rodičů, kteří opět mají kohoutek venku :-) Ale v době tuhnutí desky se již udělala i vodovodní přípojka a od července 2018 máme svůj vodoměr a utrácíme za své :-)

A ještě se budu opakovat: vyštěrkování plochy kolem stavby je super, super, super !

 

pozn. fotky doplním až budu doma

Stavební zázemí

$
0
0

Jak jsem psal v článku o pěnoskle, tak bylo potřeba udělat z bahnitého a pro těžkou techniku nepoužitelného pozemku staveniště, na které bude radost pohledět. A opět použijeme oblíbenou větu, nic (pozemek) není zadarmo :-)

A jelikož v životě nic nedělám rád, jen aby to nějak bylo, tak jsem to vzal pořádně. A to i z důvodu požadavku pana Kobra na zázemí, kde nebude ke vzteku se pohybovat. Takže jdem na to: cesta, plocha, příjezd pro malá auta, stavební bouda,  WC a energie.

Nejdrazší a nejdrsnější byla cesta. Bylo nutno odbagrovat cca 30cm půdy, šířka 4metry, délka 50metrů...položena geoška 300g/m2, navezen štěrk 0-63mm, teda to bylo v ceníku, spíše to je 0-200mm...odvezeno 9 V3esek zeminy, navozeno 50tun (15-30cm) štěrkodrti (dobrá cena 180,-/tuna). Chvilku to houpalo, ale při betonování desky to mixy a pumpa utlačili tak, že to je paráda a dodnes se ani nehne. Jen drobnost...překopl se kabel k osvětlení cestičky, který jsem já osobně před 18ti lety pokládal na hloubku krumpáče (15cm)...kdo měl čekat, co tam budu později dělat...v 15ti jsem nad tím fakt nepřemýšlel :-)

Plocha před domem (cca 15 x 10m) a plocha na budoucím příjezdu a stání (80m2) se seškráblo 10-20cm zeminy (dle bahnivosti), položena geoška 200g/m2, rozvozil štěrk 0-32mm (20tun, vrstva cca 10cm)  a zhutněno těžkou deskou. Současně se udělala plocha pro stavební boudu a vykopala se drenáž z pod pěnoskla do budoucí vsakovací jámy. Pokud nehoníte každou korunu tak vřele doporučuji. Je to fakt nádhera, kolem domu žádné bahno, po dešti chodíte po štěrku, žádné bahno v domě, máte místo kde parkovat, kde skládat materiál atd. Opět děkuji dvotnímu bagristovi, kteří vše prakticky sám provedl (odkopal, odvozil, srovnal, přivezl štěrk, rozvozil, zhutnil). Sem patří i úvest informace, že přesahy hydroizolace z pod desky a geotextilie, která kryje pěnosklo je kryta starým linem, které se původně plánovalo na krytí hydroizolace, kdyby byla na desce.

Bouda byla jednoduchá: Polská garáž 5x3m pozink 9990,- vč. DPH, montáže a dopravy. Přijely dva chlapi, Dobry den pan, složili za 20minut, dostali 10500,- a bylo. Bouda slouží zcela bez problémů, na dnu je štěrk (viz. výše), z OSB desky a sudů mám kancelář (PD, faktury, stavební deník atd.). suché věci (lepidlo, cement) je na paletách. V OBI koupeny dva regály 180x90x45cm á 500,-, vše hezky uklizeno, přehledné. Po stavbě nabídnu za polovic, rozmontuje se zpět na dílce a hotovo. WC je jednoduché, výběrové řízení vyhrála firma České toalety, která má heslo "Vaše sra*ky naše kačky". Má i umyvadlo a vyváží se á 14dnů. Nikde nikdo nechodí k plotu, nesmrdí, má to prostě úroveň. Cena je bohužel vysoká, jelikož jsme na hranici závozu všech firem (2500,-/měsíc), ale zase se nemusím starat, vycucnou, doplní, umyjou...krásná práce.

Elektriku zatím bereme od rodičů, kteří mají naštěstí venku i 380V (pila na VPC má příkon 4kW :-). Jinak příští týden (konec října 2018) budeme mít elektriku svojí....21měsíců od žádosti paráda, sloupek již je (viz. budoucí  článek), ale čekám na revizáka, již máme i stavební rozvaděc v technické místnosti. Jen elektroměr chybí. Voda byla nejprve od rodičů, kteří opět mají kohoutek venku :-) Ale v době tuhnutí desky se již udělala i vodovodní přípojka a od července 2018 máme svůj vodoměr a utrácíme za své :-)

A ještě se budu opakovat: vyštěrkování plochy kolem stavby je super, super, super !

 

pozn. fotky doplním až budu doma

Znáte moderní řešení čističky odpadních vod? My ano!

$
0
0
Znáte moderní řešení čističky odpadních vod? My ano!

Vlastníte rodinný domek, chystáte se pořídit nebo postavit nový domov, chatu či chalupu v místě bez veřejné kanalizační sítě? Určitě jste už přemýšleli, jakým způsobem budete likvidovat odpadní vody. Stačí prozkoumat internet a najdete nepřeberné množství variant, které se liší využitím i cenou.

Bezúdržbová čistička odpadních vod STMH od Hellstein s pořizovací cenou 69 tisíc korun za základní verzi nabízí moderní ekologické řešení pro různé typy objektů. Nenechme se však cenou odradit. Oproti běžným čističkám nebo septiku ušetříte za provoz desítky tisíc korun ročně a náklady se za pár let vrátí.

Efektivní čištění s úsporným provozem

Součástí čističky je předřazená jímka, ve které se voda předčišťuje a dochází k vypařování čistících prostředků. Pravidelně a rovnoměrně dodává odpadní vody do čistícího systému a to zabraňuje, aby mikroorganismy živící se biologickým znečištěním neodumřely, nebo se naopak nepřetížily. Zařízení se tak obejde bez odpadní vody dokonce několik měsíců. Díky stabilnímu provozu mohou „breberky“ v klidu dokonale odstranit z vody látky, které tam nepatří. Hodí se proto nejen pro rodinné a menší bytové domy nebo penziony. Jsou ideální také pro chatky a chalupy, kam se jezdí nepravidelně.

Stabilní a účinný provoz bez hluku a zápachu funguje jednoduše, samostatně a obejde se prakticky bez údržby. Pokud majitelé čističku používají správně, dokonce nemusí ani pravidelně doplňovat enzymy a mikroorganismy. Ke své práci čistírna nespotřebuje ani příliš energie. Stačí ji energie do 35 kWh na osobu za rok, což v řeči financí se jedná o roční náklady ve výši asi 800 korun.

Investice z rychlou návratností

Díky bezúdržbovému provozu majitelé čističky nejvíce ušetří za její pravidelný vývoz. Veškeré nerozložitelné látky se ukládají v předřazené usazovací jímce a nedochází k manipulaci s hygienicky závadným materiálem. Směsný kal z čističky STMH se pak odčerpává pouze jednou za tři až deset let podle zátěže. Oproti tomu klasickou žumpu nebo běžné zařízení je nutné vyvážet měsíčně. A v tom je velký rozdíl.

„Čistička měsíčně ušetří 300 korun za vývoz kubíku odpadních vod. Když si spočítáme, že čtyřčlenná rodina ročně vyprodukuje zhruba 150 kubíků odpadních vod, za jeden rok pak ušetří až 45 tisíc korun. Při ceně cca. 120 tisíc korun za zařízení na klíč se investované náklady vrátí zákazníkům během pár let,“ vysvětluje Rostislav Hellstein ml. z firmy Hellstein, která systém dodává na český trh.

Celý systém se vyrábí ze silného polyetylénu s nerezovou vestavbou. Odolný materiál nepodléhá opotřebení, a proto vydrží bezproblémově pracovat více jak 150 let.

Komplexní řešení za jedinou cenu

Firma Hellstein nabízí nejen samotnou čistírnu odpadních vod, ale komplexní řešení na klíč. Specialisté pomáhají zákazníkům vybrat stanici vhodnou pro konkrétní podmínky. Poradí také při jednání s úřady nebo připraví jednotlivá povolení a projektovou dokumentaci pro úspěšné schválení vodohospodářským úřadem. V ceně kompletní základní sestavy ve výši cca. 120 tisíc korun je zahrnuta nejen výroba, doprava a montáž čističky, ale také výkopové práce, zaškolení a spuštění. Během jediného dne je možné čistící stanici namontovat, vyzkoušet, zaškolit majitele a na místě spustit.

Jednoduchý a přitom důmyslný systém umí vracet vodě život, vystačí si s málem a navíc výrazně krotí náklady na celý provoz. Uznejte sami. Není snad čistírna STMH investicí, která stojí za to?

Vazníky, krytina, příčky, komín

$
0
0
Vazníky, krytina, příčky, komín

Zdravím všechny čtenářem a stavebníky,

po delší odmlce, která není způsobena ničím jiným, než je plné pracovní nasazení na stavbě, jsem si našel čas a píši další postup.

Vazníky
Po vylití věnce a malé technologické přestávce následovala montáž vazníků, která trvala necelý den. Měl jsem snad dvacítku cenových nabídek v mailu, ale nakonec jsem vybral vazníky od firmy Kasalova pila - dobré reference a jedna z nejlepších cenových nabídek. Za sebe mohu firmu doporučit, s panem Jiráčkem byla dobrá domluva, termín i cena dodržena.


Střecha
Na pokrytí střechy jsem si úplně svépomocí netroufl, takže jsem vybíral řešení. Firmy mají nasmlouváno rok dopředu a když se podařilo někoho sehnat, nabídky se pohybovaly kolem 80 tisíc, jen za pokrytí, bez materiálu. Sehnal jsem tedy přez rodinného známého pokrývače, který nám střechu pokryje. Vše probíhalo v pořádku, než došlo na nároží a hřeben. Po neuspěšném pokusu, kdy položil první 4 hebenáče a každý měl jinou výšku, protože použil nízkou lať pod hřebánáč, který se tak logicky opíral o vlny tašek a každý byl jinak vysoko, slíbil, že vše opraví a dodělá o víkendu. No a jak to dopadlo ? Dneska je 20.10 a hřebenáče stále nejsou na střeše. Vrchní pokrývač střechu nedokončil, protože se prý na to necítí, dohodil mi známého střechaře, který nám to měl dokončit. Měsíc jsem čekal kvůli vytíženosti, v sobotu jsem měl slíbený nástup, že střechu dokončí, ale ať ještě v pátek zavolám, že se dohodneme blíž. Od té doby mi neuvedal telefon .. Přitom stačilo říct, ne, dělat to nebudu. Přístup lidí, kord v dnešní době, kdy každý má práce, že si může vybírat, je zarážející. Už by to chtělo krizi, aby si trh tento paskvyl sám pročistil.

Tím ovšem akce "hřebenáč" ještě nekončí. Tchýně nám dohodila známého střechaře, který nám prý střechu rád dokončí, ale až tak za měsíc, že prý mý hodně práce. Měsíc pryč, nikdo nevolá, tak tchýně bere telefon, kde jí je oznámeno, že to nepůjde, že nemá čas. WTF ?? Nakonec to dopadne tak, že si to příští týden udělám sám, byť úplně nemusím práce ve výškách.

Střecha mi přidělala ne jednu vrásku na čele, ano, sice jsme ušetřily peníze, ale za jakou cenu ?

Folie: NOROC 135 ( což je vlastně JUTAFOL 135, akorát pod jiným názvem, který si prodává HPI )
Latě: Impegnované 6x4
Krytina: Roben Monza Plus glazura TOBAGO
Žlaby: Zambelli Robust černé ( zatím jen háky, žlaby mám schované v garáži a namontuji je až po podbití.


Komín
Komín jsem vybral od společnosti CZ Komíny, konrkétně model Universo. Komín byl i s montáží, která vyšla na 1900,-. 

Příčky
Příčky jsem si nechal založil od pána z heluzu, byť příčky máme od Porothermu. Již jsem neměl origo zakládací maltu, tak jsem koupil od KVK zdící maltu s pevností 10mpa. To byla jediná pomoc s příčkami za celou dobu. Celá akce, kdy jsem úplně sám zdil, i tahal příčky na kolečku do baráku trvala tak  3 týdny. Nekonečná etapa. Těšil jsem se na poslední příčkovku, kterou jsem chtěl zapít. No nezapil, protože jsem musel zase pokračovat v další etapě, elektro příprava :-)
Příčky máme v kombinaci 11,5 a 14 cm, zděné na pěnu.



Uzavřená hrubá stavba, aneb už máme okna :-)

$
0
0
Uzavřená hrubá stavba, aneb už máme okna :-)

Už máme uzavřenou hrubou stavu a nemusí se všechno uklízet do budky, hurá !

Konečně má baráček zase jiný rozměr a máme radost, jak nám rostě před očima, i když nás na začátku moc lidí nepodporovalo.

Okna jsem vybíral z několika firem, kdy mi v TOP 3 zbyly společnosti Sulko, Ryzí okna a Pramos. Nakonec jsem vybral firmu Pramos, na které jsem měl výborné ohlasy, nejlepší cenu a probarvený nosník v šedé barvě. Jedná se o jejich nejlepší profil SPACE 8, barva oboustranný antracit s šedý nosníkem. Okenní pásky Soudal s perlinkou z obou stran jsou samozřejmostí. Dveře jsou široké 1,5 metru, výplň je Perito Michaela.

HS portál je plastový, šířka 3 metry

Pod HS a dveřmi je purenit 

Stavbě zdar !

administrativa

Jak to u nás začalo?

$
0
0
Jak to u nás začalo?

 

Ahoj stavebníci,

Po zhruba deseti letech, co sleduji tento web,jsem se rozhodl, že se také s manželkou aktivně zapojíme do této komunity a přeneseme naše slasti a strasti s naší stavbou vysněného domu, na plochu monitoru.

 

Vše začalo počátkem roku 2017, kdy v nás začala hlodat myšlenka, pořídit si vlastní bydlení, jelikož strkat přes sto tisíc ročně do něčeho, co nikdy nebude naše, není jak z pohledu ekonomického, tak z pocitu nějaké jistoty, žádná výhra. Oba jsme zvyklí téměř celý život bydlet v domku a po určité době, kdy bydlíme v pronajatém bytě, jsme se shodli, že byt už ne. Sice je krásné přijít domů z práce, hodit nohy na stůl a mít , jak se říká, hotovo, ale ani jeden z násnejsme žádní lenoši a práce na domu a kolem domu se nebojíme. Každopádně v rozhodování hrál i faktor neúměrně se zvedajících cen bytů. Jako první nás napadlo koupit starší dům a zrekonstruovat. Ale jelikož finančně to není zas až tak výhodné a strávený čas stavěním se zdvojnásobuje(nejdřív rozbít a pak postavit), rozhodli jsme se, že si postavíme domek nový. Dostali jsme se tedy do fáze hledání pozenmku.

Jako první jsme samozřejmě oslovili pana Googla, jestli o něčem neví. Samozřejmě věděl, ale jelikož se od Jičína, kde momentálně bydlíme, nechceme moc vzdalovat a nechceme dát za pozemek ranec, výsledek hledání pana Googla ač se snažil jak chtěl, se rovnal nule. Dobré pozemky byly rozebrané a ty ostatní byly ve vesnicích, které i Google měl problém najít, nebo nezasíťované s nejbližším bodem připojení 200 metrů daleko. Už jsme si řekli, že to necháme být, když kde se vzala tu se vzala babička mé ženy, s tím, že by nám nechala pozemek mezi jejím domem a domem rodičů mé ženy. Samozřejmě jsme byli nadšení, ikdyž pozemek není zrovna z nejkrásnějších. Je ve tvaru trojuhelníku a do kopce, ale je na úpatí kopce známém jako Zebín s nádherným výhledem na celý Jičín. Už jsme objednávali katalogy s rodinnými domy, když přišel dopis z odboru územního plánování v Jičíně s tím, že pozemek se nachází v takzvané "zelené zóně" a jediné co na něm můžeme postavit je cyklostezka, nebo jezírko s Rákosníčkem. Po tom co jsem našel spadlou bradu, jsem vypustil pár nepublikovatelných výrazů na adresu Evropské unie, která má bohužel v tomhle prsty, zhluboka jsme se nadechli a začali od nuly.

 

Stavební zázemí

$
0
0
Stavební zázemí

Jak jsem psal v článku o pěnoskle, tak bylo potřeba udělat z bahnitého a pro těžkou techniku nepoužitelného pozemku staveniště, na které bude radost pohledět. A opět použijeme oblíbenou větu, nic (pozemek) není zadarmo :-)

A jelikož v životě nic nedělám rád, jen aby to nějak bylo, tak jsem to vzal pořádně. A to i z důvodu požadavku pana Kobra na zázemí, kde nebude ke vzteku se pohybovat. Takže jdem na to: cesta, plocha, příjezd pro malá auta, stavební bouda,  WC a energie.

Nejdrazší a nejdrsnější byla cesta. Bylo nutno odbagrovat cca 30cm půdy, šířka 4metry, délka 50metrů...položena geoška 300g/m2, navezen štěrk 0-63mm, teda to bylo v ceníku, spíše to je 0-200mm...odvezeno 9 V3esek zeminy, navozeno 50tun (15-30cm) štěrkodrti (dobrá cena 180,-/tuna). Chvilku to houpalo, ale při betonování desky to mixy a pumpa utlačili tak, že to je paráda a dodnes se ani nehne. Jen drobnost...překopl se kabel k osvětlení cestičky, který jsem já osobně před 18ti lety pokládal na hloubku krumpáče (15cm)...kdo měl čekat, co tam budu později dělat...v 15ti jsem nad tím fakt nepřemýšlel :-).

Plocha před domem (cca 15 x 10m) a plocha na budoucím příjezdu a stání (80m2) se seškráblo 10-20cm zeminy (dle bahnivosti), položena geoška 200g/m2, rozvozil štěrk 0-32mm (20tun, vrstva cca 10cm)  a zhutněno těžkou deskou. Současně se udělala plocha pro stavební boudu a vykopala se drenáž z pod pěnoskla do budoucí vsakovací jámy. Pokud nehoníte každou korunu, tak vřele doporučuji. Je to fakt nádhera, kolem domu žádné bahno, po dešti chodíte po štěrku, žádné bahno v domě, máte místo kde parkovat, kde skládat materiál atd. Opět děkuji dvornímu bagristovi, kteří vše prakticky sám provedl (odkopal, odvozil, srovnal, přivezl štěrk, rozvozil, zhutnil). Sem patří i uvest informace, že přesahy hydroizolace z pod desky a geotextilie, která kryje pěnosklo, je kryta starým linem, které se původně plánovalo na krytí hydroizolace, kdyby byla na desce.

Bouda byla jednoduchá: Polská garáž 5x3m pozink 9990,- vč. DPH, montáže a dopravy. Přijeli dva chlapi, Dobry den pan, složili za 20minut, dostali 10500,- a bylo. Bouda slouží zcela bez problémů, na dnu je štěrk (viz. výše), z OSB desky a sudů mám kancelář (PD, faktury, stavební deník atd.). Suché věci (lepidlo, cement) je na paletách. V OBI koupeny dva regály 180x90x45cm á 500,-, vše hezky uklizeno, přehledné. Po stavbě nabídnu za polovic, rozmontuje se zpět na dílce a hotovo. WC je jednoduché, výběrové řízení vyhrála firma České toalety, která má heslo "Vaše sra*ky naše kačky". Má i umyvadlo a vyváží se á 14dnů. Nikde nikdo nechodí k plotu, nesmrdí, má to prostě úroveň. Cena je bohužel vysoká, jelikož jsme na hranici závozu všech firem (2500,-/měsíc), ale zase se nemusím starat, vycucnou, doplní, umyjou...krásná práce.

Elektriku zatím bereme od rodičů, kteří mají naštěstí venku i 380V (pila na VPC má příkon 4kW :-). Jinak příští týden (konec října 2018) budeme mít elektriku svojí....21měsíců od žádosti - paráda, sloupek již je (viz. budoucí  článek), ale čekám na revizáka, již máme i stavební rozvaděc v technické místnosti. Jen elektroměr chybí. Voda byla nejprve od rodičů, kteří opět mají kohoutek venku :-) Ale v době tuhnutí desky se již udělala i vodovodní přípojka a od července 2018 máme svůj vodoměr a utrácíme za své :-).

A ještě se budu opakovat: vyštěrkování plochy kolem stavby je super, super, super !

Administrativa 2018 od A do Z

$
0
0
zahájení skrývky

Když jsme se s manželkou rozhodli, že budeme stavět dům, prvním krokem bylo sehnat vhodného projektanta. Byl červen 2017, když jsme začali řešit veškerou administrativu kolem povolení stavby a hotovi jsme byli v srpnu 2018. Z toho důvodu doporučuji zahájit přípravu minimálně rok od prvního tzv. „kopnutí do země“.

Během pomyslného výběrového řízení jsem se setkal se 6 projektanty a vybral jsem si právě toho, který měl vynikající doporučení, zkušenosti a naslouchal našim potřebám. Cenové nabídky byly od 50 tisíc až po čtvrt milionu. S projektantkou jsme se dohodli na zpracování studie a projektu(1) a v rámci jejích kontaktů nám zařídila i průkaz energetické náročnosti budovy(2), požárně technické řešení stavby(3) a statickou zprávu. Ostatní vyjadřovačky jsme si zařizovali sami.

Během září 2017 až prosince 2017, kdy byla vytvářena studie, jsme si ujasnili s projektantkou veškeré detaily jako je materiál, technologie, dispozice a hlavně jsme se rozhodli, že náš dům chceme v pasivním standardu a budeme usilovat o dotaci B2 z programu NZÚ. Proto bylo nutné po dokončení projektu vyhledat certifikovaného odborníka kvůli zpracování konstrukčních detailů a lineárně tepelných vazeb.

K některým vyjádřením postačila studie. Vyjadřovačky k sítím od plynařů(4), elektriky(5), internetu(6) a telekomunikačních služeb(7) byly brnkačka, protože se řeší elektronicky z pohodlí domova. Dále jsme si zajistili měření radonového indexu(8), závazné stanovisko životního prostředí k odnětí ze ZPF(9), závazné stanovisko životního prostředí k ovzduší(10), smlouvu s městem o právu provést stavbu(11) a vyjádření vodohospodářského prostoru(12).

Poté, co jsme se v květnu 2018 dočkali hotového projektu, jsem obratem podal žádost o závazné stanovisko odboru územního plánování(13) obce s rozšířenou působností (novinka od 1.1.2018). V praxi se jedná o další nesmyslnou zátěž pro stavebníky, protože v podstatě jde jen o to, že „trojková“ obec souhlasí s tím, že obec (dvojková), ve které stavíme, povoluje oprávněně stavbu, a že je v souladu s územním plánem. Stručně řečeno úřad kontroluje úřad. Nejhorším ovšem je, že na toto vyjádření jsme čekali asi 70 dní. Během této doby jsme si podali žádost o závazné stanovisko Krajské hygienické stanice(14) a obecné stanovisko odboru životního prostředí(15).

Nebylo jednoduché najít certifikovaného stavbyvedoucího, ale naštěstí jsme na stavebním odboru dostali doporučení a poté to byla otázka jedné schůzky, kde jsme se domluvili na pravidelnosti návštěv stavby a podpisu tzv. Prohlášení stavebního dozoru(16). Plán kontrolních prohlídek(17) jsem však obdržel až od stavebního odboru současně se stavebním povolením.  Zastihnout doma vlastníky sousedních parcel taky nebylo nejjednodušší, ale nakonec se povedlo.

Pro hypotéku jsme si vybrali finančního specialistu, který má za sebou 20 let zkušeností, takže za nás obstaral výběrové řízení mezi bankami a tím nám ušetřil spoustu času. V dnešní době, kdy úroky stoupají a podmínky se zpřísňují, nebylo jednání vždy příjemné a šlo hlavně o čas.

Jako další novinkou zavedenou od 1.1.2018 je potvrzení o oznámení záměru stavby Archeologickému ústavu (18), což jsem dokládal alespoň e-mailovou korespondencí a naštěstí to bylo dostačující. Tuto záležitost je vhodné řešit až v úplném závěru, protože je zajímal hlavně den, kdy budeme dělat skrývku.

 

pozemek

S manželkou jsme měli to štěstí, že k pozemku jsme přišli skrze dar od rodičů, ale z počátku jednoduchá záležitost trvala několik měsíců. Jedná se o pozemek zatížený služebností (věcným břemenem), která zajišťuje vlastníkům sousedního pozemku chůzi a jízdu. Z toho důvodu jsme se rozhodli pozemek rozdělit na cestu se služebností a pozemek, na kterém postavíme dům. Nejdříve je nutné opatřit si darovací smlouvu. Tady doporučuji právníka nebo odborníka na smlouvy. Nebo se to může povést jako v našem případě až na druhý pokus. Smlouva musí být podepsána ověřenými podpisy všech původních i nových vlastníků pozemku. Podklad pro rozdělení pozemku zajistili geodeti, kteří za nemalý finanční obnos vyhotovili 7 kopií geometrického plánu. Jako další podklad je potřeba souhlas s reálným dělením pozemků, který vystavil stavební odbor příslušného městského úřadu. Zdánlivě posledním krokem bylo vyplnění návrhu na vklad a podání tohoto formuláře včetně příloh na příslušný katastrální úřad. Po 21 dnech jsme se s manželkou stali vlastníky pozemku, každý z ½.

I když jsme manželé, katastrální úřad nezapsal vlastnictví do společného jmění manželů (SJM). Vlastnická práva k pozemku i k domu, který na něm budeme stavět, musí být shodná, takže v další fázi je nutné si u notáře opatřit smlouvu o úpravě režimu společného jmění manželů. Následně jsme tento zápis bez dalších písemností podali na katastr a po 10 dnech byl pozemek převeden do vlastnictví SJM.

Vzhledem k tomu, že náš pozemek se nenachází přímo u hlavní cesty, kde je veden vodovodní řad, kanalizace, elektřina, atd., potřebovali jsme věcným břemenem zatíženou cestu, která vede kolem našeho domu, zatížit také další služebností. To znamenalo další smlouvu o „zřízení služebnosti“ týkající se jízdy, chůze a vedení inženýrských sítí. I na této smlouvě musejí být ověřené podpisy vlastníků cesty i nás. Tady opět vřele doporučuji využít odborníka, protože kvůli drobné chybě ve smlouvě bylo řízení zastaveno, žádost spolu s kolkem propadla a celé se to muselo opakovat znovu a lépe. Dále se tedy opět jedná o návrh na vklad a čekání 21 dní.

Poté, co nám banka v červenci 2018 schválila hypotéku, jsme podali další návrh na vklad a v pořadí se již jednalo o pátou návštěvu katastrálního úřadu. Tato žádost byla podána společně se zástavní smlouvou.

 

Výsledkem tohoto čtrnáctiměsíčního tažení bylo stavebním odborem vydáno rozhodnutí o územním souhlasu a souhlasu s provedením ohlášeného stavebního záměru (tzv. společný souhlas).

Na závěr si ještě dovoluji připomínku, že vyřízení stavebního povolení je v česku byrokratický paskvil a je ostuda, že v žebříčku získání stavebního povolení, kde bylo hodnoceno 185 zemí, Česko se svojí byrokracií skončilo na 165. místě.

Viewing all 2275 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>