Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - elektroinstalace
Viewing all 2275 articles
Browse latest View live

Výběr interiérových dveří

$
0
0
Výběr interiérových dveří

Na stavebním veletrhu FOR ARCH jsme navštívili několik prodejců interiérových dveří, po pečlivém vybírání jsme se rozhodli navštívit showroom společnost POL-SKONE v Hradci králové. Zde jsem se zajímal o to, jaké materiály se při výrobě dveří používají a na co bychom se při nákupu měli zaměřit.

Hradecký showroom společnosti POL-SKONE nabízí na ploše 120 metrů čtverečních 60 typů otočných i posuvných interiérových dveří.

Co má vliv na cenu dveří

Jaká vlastnost způsobuje největší cenové rozdíly mezi interiérovými dveřmi, jsem se ptal referentky obchodního oddělení Martiny Kopišťové. „Cenové rozdíly u interiérových dveří jsou tvořeny třemi hlavními parametry. Prvním je volba skladby křídla, jeho povrch a zárubeň.“ V rámci vnitřní výplně dveří můžete volit provedení od pláství medu po plnou dřevotřísku. Zlatá střední cesta představuje děrovaná dřevotříska.

Povrchové úpravy dveří

U společnosti POL-SKONE najdete okolo 90 dekorů interiérových dveří a nepřeberné množství barel ze vzorníku barev RAL. Novinkou sortimentu jsou speciální povrchy odolné proti otisku prstů s označením UNIMAT.

Bývá pravidlem, že si lidé objednávají všechny dveře stejné nebo modelové řady a povrchové úpravy kombinují? „Zákazníci si často volí jednotnou produktovou řadu s tím, že si pak určují jednotlivé modely křídla. Například na toaletu si vybírají plné provedení, do dětské pokoje částečné prosklení a do obývacího pokoje většinou pak úplné prosklení. To už ale záleží na každém zákazníkovi.

 

Dveře do vlhka nebo proti hluku

V naší nabídce také naleznete dveře do vlhkého prostředí jako je koupelna nebo sauna. Zároveň si může zákazník zvolit ventilační seříznutí, existují také různé ventilační mřížky. Když zákazníci řeší hlučnost, například do dětského pokoje, nabízíme také padací těsnění, které je možné přidat do křídla. Vyberou si u nás i ti klienti, kteří hledají zvukotěsné dveře do rušnějšího prostředí, například do dílny.“ vysvětlila mi Martina.

Jak správně vybrat dekor

Abychom při výběru dokázali co nejlépe sladit dekor interiérových dveří s povrchovou krytinou v domě, přivezli jsme si s sebou do showroomu zbytky dlažby i vinylové podlahy.

Všechny dveře v domě budou provedeny v dekoru Polský dub. Pro dveře do obytných pokojů a pracoven jsme zvolili model Sempre W02. Dveře do koupelny a na toaletu budou v modelovém provedení Impuls W01. Hlavní vstupní dveře mezi zádveřím a halou a následně dveře mezi halou a obývacím pokojem, které tvoří hlavní linii domu, objednáme v modelovém provedení Sempre W01.

Posuvné interiérové dveře

Do našeho vzorového domu použijeme posuvné dveře pro vstup do šaten. „Posuvné dveře, mají tu výhodu, že šetří prostor. „Existují dvě varianty posuvných dveří. První jsou posuvné po zdi. Druhou variantou jsou posuvné dveře do stavebního pouzdra – to je nutné řešit již během stavby, nebo lze využít variantu předsazených dveří, které lze následně obezdít sádrokartonem.

Výběr posuvných dveří je lepší konzultovat s dodavatelem, protože se někdy může stát, že daný model z technických důvodů nepůjde připevnit,“ upozorňuje Martina.

Zárubně – bezfalcové provedení získává na oblibě

U interiérových dveří se neobejdeme pochopitelně bez zárubní. Zjišťoval jsme, z jakých typů obložkových zárubní máme na výběr a kolik procent stavebníků upřednostňuje raději kovové zárubně instalované již v průběhu hrubé stavby?

„Obložkové zárubně dnes instalujeme zhruba u 90 % rodinných domů. Hlavním důvodem je jejich moderní vzhled. Zákazníci mohou vybírat z falcového nebo bezfalcového provedení. Falcové provedení, kdy jsou panty viditelné, je nejznámější. V poslední době je ale čím dál oblíbenější bezfalcové provedení, kde jsou panty skryty a dveře působí moderním čistším dojmem, tyto dveře jsou automaticky vybaveny magnetickým zámkem,“ řekla k zárubním Martina.

Zaměření probíhá přímo na stavbě

Pro vytvoření cenové kalkulace na dodávku interiérových dveří je nutné provést přímo na stavbě jejich zaměření. U všech otvorů se měří výška, šířka a také tloušťka zdiva.

Dále je nutné určit, zda jsou dveře pravé či levé. Orientaci otevírání dveří určujeme tak, že si stoupneme do místnosti, do které dveře vedou a jejich orientaci určíme podle toho, zda je chceme otevírat vpravo nebo vlevo.

V případě posuvných dveří se ještě musí změřit střed kolejnice pouzdra z jedné i druhé strany stěny. Pokud nebude kolejnice ve středu tloušťky stěny, bude nutné vyrobit takzvanou asymetrickou zárubeň.

Dveře přijdou do pár týdnů

Po výběru modelu i dekoru dveří a zaměření otvorů přímo na stavbě získáme do asi pěti dnů cenovou kalkulaci. Po jejím odsouhlasení a podepsání objednávky se během pár týdnů můžeme těšit na nové dveře.

Jak probíhá montáž otočných i posuvných dveří a obložkových zárubní si přečtěte v tomto článku.


Převod a příprava pozemku

Testovací článek - Pavel

$
0
0
Testovací článek - Pavel

zkušební obsah

text za oddělovačem 

skryvka + vykop zakladovych pasu

$
0
0

Geodet mi vytycil rohy baraku. O par dnu pozdeji dojel bagr a zacala se odhrnovat ornice po par lzic jsme zjistili ze ornice neni ze je to same jemne kameni a bahno tudiz ornice zadna. tak se pokracoval dale aby se zarovnal teren coz se stihlo rychle nebyl duvod moc bagrovat. jeste ten den jsme stihli vykopat i zakladove pasy coz jsem necekal a byl jsem rad. 

V urcitym bode jsem byl nizko pod terenem nez jsem chtel byt.Pozemek byl kdysi hodne pod vodou ted uz to neni tak hrozne. tak jsem do zakladovych pasu po obvodu nechal na vest kameni frakce 60+ cca . obvod pasu  je cca 50metru kameni v pasu je asi 35-40cm na vysku sirka 40cm tak ze tim to zpusobem jsem si odvodnil i pod zakladovyma pasama 

 

vyleti zakl. pasu + ZB

$
0
0

Pasy vykopane tak jsem se pustil do polozeni a podlozeni zemniciho pasu a vyvedeni zemniciho dratu nad uroven budouci zakladove desky taky drat nemuze chybet v mistnosti coz je u me technicka mistnot . Tam bude hlavni privod eletriky.

zemnici pas polozeny tak jsme se vrhli do pasu a zacali do nej vkladat zeleza kari sita jsme nakratili na vysku co bylo treba a napichai i zeleza prumer 10mm. 

rohy v zakl. pasech a mistech kde bylo treba jsme museli prichystat salung . Dreva na salung jsem sehnal ve sbernym dvore a v prodejne ze drevem jako zbytky. 

do zakladovych pasu jsme spocitali ze padne 9kubiku coz vyslo vic mene presne na chlup.

zakladove pasy nam pekne zatvrdly tak jsme zalozili rohy ZB.  Po zalozeni jsme zacali pokladat jedno po druhym az jsme udelalili po obvodu dve sary. abych nezapomnel tak pod nosnou stenu byly taky dve sary. Do kazde tvarnice jsme navrtali diru a vlozili roxor 10mm a mezi prvni a druhou saru se polozily 2 roxpry o tlousce 12mm.

do ztraceneho bedneni padlo 5 kubiku betonu.

za spolupraci velke diky Lukasovi.

E4 dům, který mi bude domovem

$
0
0
E4 dům, který mi bude domovem

Koncept cihlového Wienerberger e4 domu představuje převratné řešení bydlení v rodinných domech po roce 2020. Pomáhá lidem postavit bez starostí moderní cihlový dům s krásnou střechou z pálené krytiny.

Důvodů pro podobné zařazení je hned několik. Tím hlavním je ale fakt, že se nejedná o katalog předem připravených typových domů, ze kterých si investor „vždy“ vybere. e4 je v určitém smyslu opakem: je souborem principů, které lze při stavbě vašeho domu využít. Na rozdíl od zaběhnuté praxe si tedy „v první řadě“ nevybíráte fasádu, ale funkčnost. V tomto smyslu pak Koncept cihlového domu e4 zaručuje, že vzniklý dům bude schopen po desetiletí uspokojovat vaše nároky, aniž byste museli ubírat na individualitě svých představ. Váš originál se tak bude vyvíjet s vašimi potřebami.

Koncept e4 domu zahrnuje nejen pravidla pro konstrukční a funkční řešení domu, ale také slevy na materiál, garantovaný sortiment, spolupráci s prověřenými stavebními firmami, projektanty a další služby např. také pro svépomocníky. Díky této „výzbroji“ věříme, že postavíte dům bez starostí a plně dle vašich představ.

Jedná se o řešení domu s celokeramickou obálkou. Wienerberger společně s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze sestavila ucelené řešení pro stavbu rodinných domů. Díky své „návodnosti“ usnadňuje lidem postavit bez starostí moderním cihlový dům s krásnou střechou z pálené krytiny. Právě využití cihel a pálené střešní krytiny je základem pro praktické, zdravé a pohodlné bydlení s udržitelnými náklady na provoz a údržbu po dlouhá léta.

E4 dům, jak již sám název napovídá, se skládá ze 4 nosných „e“, které zachycují veškeré nepřehlédnutelné výhody, které bydlení v něm přináší. Je ekonomicky výhodný, energeticky efektivní, ekologický a estetický. A v takovém domě se prostě dobře bydlí.

E4 je více než jen návodem ke stavbě, představuje komplexní řešení výstavby rodinných domů. Materiály, které jsou pro jeho stavbu používané, spolu dokonale ladí. Mezi vybraný cihlový sortiment patří broušené cihly Porotherm s minerální izolací. Tyto cihly jsou určeny pro omítané jednovrstvé zdivo s vysokými nároky na tepelné vlastnosti.

Na doporučené konstrukční řešení e4 stěn a stropu navazuje koncepce e4 střechy. Zaměřuje se zejména na využití šikmé střechy s pálenou krytinou Tondach. Taška typu Figaro je velkoplošná posuvná taška moderního tvaru. Při položení vytváří klidnou rovnou hladkou strukturu odlišující se od ostatních typů tašek. V kombinaci s tepelně izolačními foliemi tvoří jedinečný vzájemně ladící systém.

 E4 - taška

Jak již jsme vícekrát zmínili, e4dům je harmonickou koncepcí, vše na sebe navazuje a je promyšleno. Hlavními partnery e4domu jsou Siko a Vekra. Dozajista je nemusíme detailně představovat, jedná se o vyzkoušené hráče na poli okenní a dveřní techniky a kuchyní, koupelen. V e4 domě budou použity moderní a lehké materiály jako je hliníkový systém oken Vekra a také ucelený koupelnový sortiment spol. Siko, stejně jako moderní a rustikální kuchyně téže společnosti.

E4

Tak s námi pojďte stavět. Více informací na www.e4dum.cz.

 

Výběr interiérových dveří

$
0
0
Výběr interiérových dveří

Na stavebním veletrhu FOR ARCH jsme navštívili několik prodejců interiérových dveří, po pečlivém vybírání jsme navštívili showroom společnost POL-SKONE v Hradci králové. Zde jsem se zajímal o to, jaké materiály se při výrobě dveří používají a na co bychom se při nákupu měli zaměřit.

Hradecký showroom společnosti POL-SKONE nabízí na ploše 120 metrů čtverečních 60 typů otočných i posuvných interiérových dveří.

Co má vliv na cenu dveří

Jaká vlastnost způsobuje největší cenové rozdíly mezi interiérovými dveřmi, jsem se ptal referentky obchodního oddělení Martiny Kopišťové. „Cenové rozdíly jsou tvořeny třemi hlavními parametry. Prvním je volba skladby křídla, jeho povrch a zárubeň.“  V rámci vnitřní výplně dveří můžete volit provedení od pláství medu, děrované dřevotřísky až po plnou dřevotřísku.

mini 1

Povrchové úpravy dveří

U společnosti POL-SKONE najdete okolo 90 dekorů interiérových dveří a nepřeberné množství barel ze vzorníku barev RAL. Novinkou sortimentu jsou speciální povrchy odolné proti otisku prstů s označením UNIMAT.

Bývá pravidlem, že si lidé objednávají všechny dveře stejné nebo modelové řady a povrchové úpravy kombinují? „Zákazníci si často volí jednotnou produktovou řadu s tím, že si pak určují jednotlivé modely křídla. Například na toaletu si vybírají plné provedení, do dětské pokoje částečné prosklení a do obývacího pokoje většinou pak úplné prosklení. To už ale záleží na každém zákazníkovi.

Dveře do vlhka nebo proti hluku

V naší nabídce také naleznete dveře do vlhkého prostředí jako je koupelna nebo sauna. Zároveň si může zákazník zvolit ventilační seříznutí, existují také různé ventilační mřížky. Když zákazníci řeší hlučnost, například do dětského pokoje, nabízíme také padací těsnění, které je možné přidat do křídla. Vyberou si u nás i ti klienti, kteří hledají zvukotěsné dveře do rušnějšího prostředí, například do dílny.“ vysvětlila mi Martina.

Jak správně vybrat dekor

Abychom při výběru dokázali co nejlépe sladit dekor interiérových dveří s povrchovou krytinou v domě, přivezli jsme si s sebou do showroomu zbytky dlažby i vinylové podlahy.

mini 2

Všechny dveře v domě budou provedeny v dekoru Polský dub. Pro dveře do obytných pokojů a pracoven jsme zvolili model Sempre W02. Dveře do koupelny a na toaletu budou v modelovém provedení Impuls W01. Hlavní vstupní dveře mezi zádveřím a halou a následně dveře mezi halou a obývacím pokojem, které tvoří hlavní linii domu, objednáme v modelovém provedení Sempre W01.

Posuvné interiérové dveře

Do našeho vzorového domu použijeme posuvné dveře pro vstup do šaten. „Posuvné dveře, mají tu výhodu, že šetří prostor. „Existují dvě varianty posuvných dveří. První jsou posuvné po zdi. Druhou variantou jsou posuvné dveře do stavebního pouzdra – to je nutné řešit již během stavby, nebo lze využít variantu předsazených dveří, které lze následně obezdít sádrokartonem.

mini 4

 

Výběr posuvných dveří je lepší konzultovat s dodavatelem, protože se někdy může stát, že daný model z technických důvodů nepůjde připevnit,“ upozorňuje Martina.

Zárubně – bezfalcové provedení získává na oblibě

U interiérových dveří se neobejdeme pochopitelně bez zárubní. Zjišťoval jsme, z jakých typů obložkových zárubní máme na výběr a kolik procent stavebníků upřednostňuje raději kovové zárubně instalované již v průběhu hrubé stavby?

„Obložkové zárubně dnes instalujeme zhruba u 90 % rodinných domů. Hlavním důvodem je jejich moderní vzhled. Zákazníci mohou vybírat z falcového nebo bezfalcového provedení. Falcové provedení, kdy jsou panty viditelné, je nejznámější. V poslední době je ale čím dál oblíbenější bezfalcové provedení, kde jsou panty skryty a dveře působí moderním čistším dojmem, tyto dveře jsou automaticky vybaveny magnetickým zámkem,“ řekla k zárubním Martina.

mini 3

Zaměření probíhá přímo na stavbě

Pro vytvoření cenové kalkulace na dodávku interiérových dveří je nutné provést přímo na stavbě jejich zaměření. U všech otvorů se měří výška, šířka a také tloušťka zdiva.

Dále je nutné určit, zda jsou dveře pravé či levé. Orientaci otevírání dveří určujeme tak, že si stoupneme do místnosti, do které dveře vedou a jejich orientaci určíme podle toho, zda je chceme otevírat vpravo nebo vlevo.

V případě posuvných dveří se ještě musí změřit střed kolejnice pouzdra z jedné i druhé strany stěny. Pokud nebude kolejnice ve středu tloušťky stěny, bude nutné vyrobit takzvanou asymetrickou zárubeň.

Dveře přijdou do pár týdnů

Po výběru modelu i dekoru dveří a zaměření otvorů přímo na stavbě získáme do asi pěti dnů cenovou kalkulaci. Po jejím odsouhlasení a podepsání objednávky se během pár týdnů můžeme těšit na nové dveře.

Jak probíhá montáž otočných i posuvných dveří a obložkových zárubní si přečtěte v tomto článku.

VIDEO: Montáž posuvných dveří

$
0
0
VIDEO: Montáž posuvných dveří

Posuvné interiérové dveře budou v našem vzorovém domě u vstupu do šaten. Čeká-li vás také jejich instalace, pak se jistě začtěte do následujících řádků, kde jsem detailně popsal, jak postupovat. Dozvíte se, jak připravit pouzdro pro zavěšení dveřního křídla. Jak postupovat při seřizování dorazů a kompletaci dveří, včetně jejich seřízení.

Postup instalace obložkové zárubně a dveřního křídla u posuvných dveří nezáčínáme sestavením obložky, jako tomu bylo u dveří otočných, ale rovnou instalací dveřního křídla. Než se ovšem k montáži křídla dostaneme, je třeba provést kontrolu stavebního pouzdra a získání ukrytých komponent.

Příprava pouzdra

V průběhu všech stavebních prací bylo pouzdro z výroby opatřeno krycím plechem, který odstraňujeme až při montáži posuvných dveří.

Na krycím plechu je z vnitřní části pouzdra přilepený sáček s kováním, dorazy a vodícím trnem. Z pouzdra odstraníme polystyrenové výstuže a vyčistíme všechny nečistoty v podobě omítky a jiných zbytků stavby. Vodováhou zkontrolujeme rovinnost osazení pouzdra.

mini 2

V horní části pouzdra provedeme demontáž vodící kolejnice, do které musíme našroubovat dorazy a oba jezdce dveřního křídla. Tyto komponenty nalezneme v sáčku s kováním. Dále zde najdeme vodící trn, dva kovové závěsy na dveřní křídlo a část kolejnice.

Z plastového vodícího trnu odřízneme dva rohové díly, které kladívkem umístíme do připravených krajních otvorů. V případě, že finální podlaha není ve stejné výšce jako spodní část pouzdra, můžeme podložit vodící trn plastovými podložkami, které kotvíme vysokopevnostním lepidlem typu mamut.

Vodící trn připevníme k pouzdru pomocí dvou samořezných šroubů, které jsou součástí balení.

mini 2

Příprava křídla

V tuto chvíli je třeba opatřit dveřní křídlo kovovými závěsy. Manipulaci a rozbalování dveřního křídla je třeba provádět velmi pečlivě, aby nedošlo například k poškození  dekoru křídla nožem.

Po rozbalení křídla odstraníme z jeho spodní hrany přepravní dřevěné hranoly. V horní části odměříme od obou krajů vzdálenost 120 mm, která tvoří střed kovového závěsu. První otvor pro přišroubování kovového závěsu si předvrtáme vrtákem o průměru 3 mm a závěs ukotvíme prvním vrutem.

mini 3

Poté předvrtáme a následně přišroubujeme k závěsu zbylé 3 vruty a stejný způsob zopakujeme u druhého závěsu na opačné straně.

V dolní části křídla je třeba proříznout drážku pro umístnění vodícího trnu. Křídlo si opatrně postavíme na podložku a zakreslíme místo řezu. Drážku prořízneme přímočarou pilou.

Příprava vodící kolejnice a nasazení křídla

Na vodící kolejnice si vyznačíme rysku 10,5 cm od kraje kolejnice umístěného uvnitř pouzdra. Do kolejnice vsuneme doraz s výstupkem směřujícím k budoucím jezdcům, tedy směrem ven z pouzdra. Doraz seřídíme tak, aby jeho zadní hrana byla rovnoběžná s připravenou ryskou a pomocí imbusového klíče doraz dotáhneme.

mini 5

Kolejnici nasadíme zpět na horní část pouzdra. Dbáme na správné zaklapnutí do připravených drážek. Kolejnici je nutné zasunout tak, aby otvor pro pojišťovací šroub v kolejnici lícoval s otvorem v horním rámu pouzdra.

Poté kolejnici přichytíme šroubem a vsuneme do ní oba jezdce. Výstupy na jezdcích směřují vždy od sebe, tedy směrem k budoucím dorazům.

Dveřní křídlo zavěsíme na první jezdec směřující dovnitř do pouzdra a rukou utáhneme pojišťovací matici. Poté opatrně nasuneme křídlo na vodící trn, částečně jej zasuneme do pouzdra a pověsíme na druhý jezdec u kterého pět rukou utáhneme pojišťovací matici.

Následně dveře na obou jezdcích nastavíme podle potřeby a klíčem dotáhneme seřizovací matice. Do kolejnice vsuneme doraz sloužící k zavírání dveří a našroubujeme krajní část kolejnice, která je včetně šroubu součástí balíčku kování pouzdra.

Sestavení obložky

Obložka posuvných dveří je dodávána v samostatném balení. Kartonovou krabici opatrně rozbalíme a na připravenou podložku z krabice vyndáme všechny komponenty.

Do spojů obložky naneseme tenkou vrstvu lepidla a spoj upevníme excentrem. Rukou provedeme přesné slícování obou dílů a případné zbytky lepidla otřeme hadříkem. Na obložku nasadíme horní ostění a čelní dorazovou lištu.

mini 7

Poté přidáme zadní ostění a vsuneme do něj přiložené kartáč. Délku kartáče zakrátíme odlamovacím nožem nebo uštípneme pomocí kleští. Obdobným způsobem nasuneme kartáč do horního ostění. Ostění, dorazovou lištu i oba kartáče vkládáme do obložky bez lepení, takzvaně na sucho.

Připravenou obložku s ostěním můžeme zvednout a nachystat si ji ke stavebnímu otvoru. Obdobným způsobem sestavíme druhou část obložky s horním a zadním ostěním.

Nasazení obložky

Do otvoru budeme nejprve vkládat obložku s dorazovou lištou. Na obložku naneseme po cca 20 cm přibližně 5 cm dlouhý pruh stavebního lepidla typu Mamut a obložku přitiskneme na stěnu otvoru.

Stejným způsobem naneseme lepidlo na druhou část obložky, kterou vložíme do dorazové lišty a přitiskneme ke stěně.

V případě potřeby sesadíme obložku k dorazové liště poklepáním kladívkem přes dřevěný klínek nebo jinou podložku. Obě části obložky pak urovnáme do vodováhy.

mini 8

Na závěr provedeme seřízení předního dorazu. Ten můžeme upevnit nejprve od oka a vyzkoušet uzavření dveří. Jakmile se dveře při zavírání zastaví na dorazu, změříme chybějící část od hrany dveřního křídla k dorazové liště a o stejnou vzdálenost posuneme čelní doraz.

Na závěr můžeme pomocí rozpěr ve spodní části dveří rozepřít obě strany obložky a nechat lepidlo na obložkách dostatečně vytvrdnout. Dobu tvrdnutí lepidla najdeme uvedenou na jeho obalu.


První poznatky pro začátečníky

$
0
0
První poznatky pro začátečníky

Milí stavebníci, protože mi tato stránka v mnoha ohledech pomohla, rozhodla jsem se i já přispět svými zkušenostmi.

1.    .Pozemek jsem kupovala v červnu 2017, tehdy jsem říkala „začneme ještě letos“. Je to přes rok a pořád jsme nezačali!

2.     Nenechte se v bance nachytat větou „čím vyšší rozpočet na dům tím pro vás lépe“. Ptejte se, jaký nejvyšší rozpočet musí být, aby vám částku povolili. Když to přeženu, chcete půjčit milion, ale rozpočet na dům je 3 miliony. Když nemáte jinou nemovitost nebo 2 mega v kapse, hypotéku vám neschválí.

3.     Koupením typového projektu opravdu neušetříte. Projekt by se měl od začátku do konce plánovat na konkrétní situaci, místo a půdu. Typové domy jsou „projektované“ na ideálně rovný pozemek, ideální půdu a ideální (ne)radon.

4.     Články od jiných stavebníků mě naučily, že jakmile jsou hotové základy a začíná se hrubá stavba, je to pak fičák. Alespoň to tak vypadá, protože stavebník přestává psát další info nebo ho píše několik měsíců zpětně. Já vám tedy slibuji, že pokud to takhle fakt je, tak se ozvu! Najdu si dvě minutky času a napíšu aspoň – Je to tak! Ať se máte na co těšit.

Když se ještě pár dní pořád nebude nic dít u nás na pozemku, tak se rozepíšu jednotlivě ke všem fázím, které už máme za sebou. Kdo má ještě chvilku, může si pročíst můj blog, kde se věnuji naší stavbě. www.ubarcidoma.cz

Čáu!

Pozemek a projekt

Stavba malých kamen s pecí

$
0
0
kamna

Po přečtení desítek článků o stavbě vlastních kamen jsem se rozhodl, že to zkusím také. A nakonec to nebylo nic zase tak těžkého. Stačí nastudovat pojmy jako pád, jaká má být výška ohniště, kolim cm2 je potřeba na zakuřovací škvíru a jaká je potřebná plocha komínu atd. atd. No pár dnů to bylo :).

Dost diskusí proběhlo kolem šamotových cihel, cihel zvonilek, magnezitových, "nových" šamotových cihel a jejich kvalita..

Až jsme se rozhodl, že ze šamotek udělám jen to nezbytné a zbytek udělám z klasických pálených cihel. Došlo tedy na kombinaci šamotek, šamotové malty, pálených cihel, betonu, magnezitových cihel, oceli, tmelu na pece no a na dvířka a odvody.

Postup a tvorba:

Nejdříve jsem vyboural zeď pro otvor. Princip měl být jednoduchý - A FUNGUJE. Tento otvor měl sloužit jako pec. Tedy přímo nad topeništěm nad stropem vytvořit jakousi kapsu, která bude přístupná z druhé místnosti. Prakticky rozdělit kamna na černou a bílou kuchyň :)

Tímto prostorem je nyní vytápěná druhá místnost jako vedlejší efekt - po otevření dřevěných dvířek, vytvořených s kusů zbylých desek.

Výška pece definovala výšku topeniště a to definovalo podlahu kamen. Tedy celé jsem to musel zvednout o pár cm, vytvořil jsem tedy podestu tvaru U pro topeniště a spodek pádu jsem vyzdil dvěma řadami pálených cihel. Na klasickou maltu. Tím jsem se dostal do pomyslné "nuly" a mohl začít tvořit.

Spodek topeniště jsem nejdříve vyložil ocelovými profily L na šíři kamen, do kterých jsem vložit vibro betonové kusy dlažby nebo co to vlastně kdysi bylo. To jsme zalil betonem do spár. Tímto jsem se dostal výškově o cca 6cm nad nulu podlahy krbu.

Protože kouř musí mít tah a jít do komína, ale zároveň by měl předat teplo nějaké mase zdiva nebo čemukoliv, po nastudování klasických pecí, jsem se rozhodl pro trochu "serpentin" v kouřovodu.

Tedy na konci ohniště jsem postavil zeď do výše cca 45cm - výška topeniště je cca 50cm. Tato zeď tvoří jen jakousi zadní ohradu topeniště, pod stropem vznikla mezera pro tah kouře. Na délku má topeniště kolem 40cm, šíře je cca 35cm.

Zadní zeď je šamotová - ze starých akumulaček. Zdi kamen venkovní jsou na "kant", aby kamna nebyla tak široká a aby sálala ven rychleji.

Za touto zdí jsem nechal prostor kolem 15cm - vše viditelné ze schematu - kde další zeď tvoří překážku dýmu a ten musí tahem komína směrem dolů a přes mezeru na jednu cihlu u podlahy pece se terve dostává do horizontálního tahu do komína. Samozřejmě ne komplet dým, nahoře je vytvořena zakuřovací šterbina pod stropem v této "překážce" dýmu.

Prostě kouř udělá "esíčko" :) a předá teplo vnitřní příčce. Více se mi tam příček nevešlo.. A zase moc omezovat kouř také není dobře - horší tah.

Zdění všeho probíhalo na šamotovou maltu a tmel - myslím nějak rudolit. Cihly jsem namáčel do tekotého skla. Taktéž bylo jako příměs do betonu.

Jako konstrukční prvek byly použity ocelové L profily dírované. Drží strop ohniště, kde jsou položeny pod úhlem, aby kouř měl tendenci jít od dvířek dále a nad L profily jsou položeny šamotové cihly. Toto celé je zalito betonem do roviny. Nad tím je konstrukce pece, která má strop řešen stejným způsobem, jen už nejsou šamotky, ale klasické pálené cihly.

Vedení popelníku a umístění roštu jsem provedl jednoduchým způsobem. Otvorem protáhnout popelník, zajistit a okolí vylít beotonem. Na popelník jsm položil 1cm desku a na ni rošt a polil betonem do roviny a poté ještě dolil přes roviny do spádu směrem od zdí k roštu. Samozřejmě je nutné popelníkem trochu pohnout, ať beton není úplně natěsno..

Vzhledem k rychlejšímu předání teploty do místnosti jsem do zdi udělal otvor a vložit ocelovou trubku. Ta je přímo v ohništi, takže hřeje jako první a jde z ní teplý vzduch.

Jako přídavek k dobŕemu hoření jsem přidal ocelovou trubku nad ohniště, která má flexou vytvořeny otvory pro tah vzduchu z místnosti. Celé to vede ven zdí kamen. Nejprve jsem to měl bez ohybu, ale než kamna dostaly tah, šel tudy kouř. Takže se dodělalo venkovní koleno a je po problému. Kamna si tudy a dvířky tahají vzduch a nezakouří se z nich.

Zdi kamen jsou z klasických cihel. Taktéž pád.

Nad pádem je umístěna litinová deska, která má funkci plotny. Nebo spíše ohřívače..

Výsledek:

- Kamna fungují dobře. Na foto je vidět "ošatka" na dřevo. Její obsah je na 2-3 zatopení. Nyní topíme suchým dřevem ze stavby, desky a jiný odpad a tato "ošatka" stačí na celý večer. Tedy začne se topit ve 20, 2-3x se přiloží a ve 22 se skončí. Kamna krásně sálají ještě v 6 ráno. Naprostá bomba ! A to praskání dřeva a komíhání plamene škvírami dvířek.. super..

- Při normálním provozu litinová deska nemá dostatečnou teplotu na vaření. Odhadem je tam tak 80-90 stupňů. Když se ale přetopí, tak ano.. Tedy spíše na ohřevy čehokoliv.

- Pec při normálním provozu nelze provozovat jako pec. Není tam dostatečná teplota. Kamna se musí hodně nafedrovat, potom by to mohlo jít. Ještě jsme nezkoušeli péct. Ale má to vedlejší efekt - teplo v místnosti a kamnům to nedělá moc dobře :) Tedy v létě to moc použít nepůjde :)

Pozitiva:

- Perfektní spotřeba na to, že to topí celou noc. Uvidíme v zimě. Prozatím se bavíme o provozu s teplotou venku do 5 stupňů plus..

Negativa:

- Pokud se kamna rozpálí na vysoký výkon, popraská malta rudomalt/rudlit. Tmelil jsem již asi 4x. Jak se teplota snižuje, zase si to sedá. Ale nepůsobí to fajn dojmem a z toho důvodu mám i strach kamna číkmoliv omítnout. Uvítám radu čím omítnout a tím zpevnit a designově "zlepšit"

Co bych udělal jinak:

- Použít šamot i na boky pece, cihly se roztápí na vysokou teplotu, povrchovka je až taková, že nejde udržet ruku. Ale holt by to bylo dražší..

- Boky-stěny bych teď asi udělal ne na "kant" ale normálně na sebe. Stěna má teď 7.5cm. Ikdyž by tím byly kamna masivnější a teplo by se předávalo později. Z konstrukčního hlediska by to bylo lepší a možná by nedocházelo k prasklinám ve spojích.

Základová deska

$
0
0
Základová deska

Od vylití základových pásů, tedy od posledního článku, uběhlo cca 5 týdnů a my jsme úspěšně dokončili první etapu stavby aneb máme hotovu základovou desku, ale šlo to tak hladce jak jsme si přáli? Posuďte sami.

Ztracené bednění

Vzhledem k získáným informacím od ostatních stavebníků mám pocit, že asi jako jedni z mála máme předepsané tvárnice ZB 500x250x400 mm, což jsou vlastně ty největší, které se dají běžně sehnat. Sjezd na pozemek jsme při skládání bednění na pozemek stále neměli vybudovaný, proběhlo tedy složení ze silnice za pomocí ramena. Rameno dosáhlo akorát tak na okraj pozemku a tak jsme si potom museli máknout a roztahat cca 350ks bednění kolem základových pásů a neměli jsme to zrovna nejblíže.

Dodavatel mi dovezl pouze 8 palet po 40 ks, které se mu vešly na korbu, zbylých 30 kusů jsme následně převezli v autech.

Měli jsme v plánu dát ztracené bednění do roviny, abychom si ušetřili práci při bednění desky, ale vzhledem k tomu, že po dokončení pásů nám přestalo přát počasí a měli jsme z pásů pořád bahnitý bazén, tak jsme hodně času trávili nad jejich čištěním a bednění jsme vzhledem k počasí byli nuceni založit „na sucho“ bez vyrovnání, s tím, že to doženeme při bednění desky.

Jelikož jsme bednění nevyrovnávali, pokládka šla celkem rychle a 2 řady jsme měli hotové za 2 odpoledne. Mezi 1 a 2 řadou se položily vodorovně roxory tl. 12mm (2 souběžně vedle sebe). Za sebou byly pokládany s přesahem 1m a svázány vázacím drátem.

Betonování ztracené bednění jsme uskutečnili 14 dní po vylití základových pásů a to do výšky pouze 3/4 bednění. Tady se trochu pozastavme. Neměli jsme štěstí na obsluhu čerpadla a přijel o půl hodiny později a asi při spěchu zapadl do příkopy při najíždění na pozemek. Vyprošťování trvalo další 2 hodiny! Měli jsme objednáno z betonárky pouze 1 auto a mělo být za 15 minut hotovo. Takže když se nakonec dostal ven tak mu mezitím zatuhl beton v trubkách a další hodinu se snažil vedení pročistit všemožnými i nemožnými způsoby. Během toho už ze sebe vykypal na zem tak 0,5 kubíku betonu, jelikož otevřel potrubí kvůli čištění, které jsme si museli samozřejmně uklidit a ručně naházet do táček.

Obsluha potom už byla absolutně nepoužitelná. Ani na opakovanou žádost nám nedal brzdu betonu, takže beton lítal úplně všude. Nevyhnuli se tomu, že jsem volal na betonárku a stěžoval si na vykonanou práci.

Beton C25/30, který konečně skončil v ZB jsme zhutnili vibrátorem betonu.

 

Navážení makadamu

Po teréních úpravách ve středu desky, kde jsme museli odkopat cca 15-20 cm jílu jsme se dostali k navážení makadamu (trochu jsme přeskočili pokládku ležaté kanalizace, nákladní auta jezdí přes pozemek souseda, takže můžeme přejíždět jen pokud je sucho). Celkem jsme ručně zpřeházeli cca 50t makadamu 8/16 ve 3 lidech, ani jsme se moc nesedřeli, jelikož se tato frakce opravdu dobře nabírá na lopatu (pozn. frakce 16/32 je oproti tomu horor).

 

Kanalizace

Během navážení makadamu jsme se tedy dostali k položení ležaté kanalizace, nějaký návrh jsme měli od projektanta, ale jelikož budeme dávat jímku na opačnou stranu, než bylo plánováno, tak jsme si to udělali podle sebe. Abychom dodrželi sklon 1,5cm na 1m museli jsme trochu kopat. Následně jsme zjistili, že prostup pro kanalizaci mimo dům je v perfektní rovině, což nám bránilo abychom mohli vyústit z domu ve sklonu. Takže zabetonovaný prostup jsme zbíječkou opět odbetonovali, opravili a znovu zabetonovali. Ležatá kanalizace je v rozměru DN160, kromě odbočení do technické místnosti, které bude sloužit pouze pro 1 umyvadlo a pro pojistné ventily je DN110. Nad desku je vyvedena redukce z DN160 na DN110. Kanalizaci jsme poctivě uložili do pískového lože. Provedli jsme rovněž zkoušku těsnosti kanalizace vzduchem, která naštěstí vyšla na výbornou a nedošlo k žádnému poklesu tlaku.

 

Základová deska

Jakmile se dokončilo navážení makadamu tak se samozřejmně vše zhutnilo vibrační deskou. Přišla na řadu etapa, které jsme se báli už od ztraceného bednění a to bednění desky. Nakoupili jsme OSB desky tl. 15mm (11ks delěné na 1/2 takže 22ks). Kdybychom přenášeli nejvyšší roh ZB na ostatní měli bychom finální desku ve většině míst 20-25cm a předepsáno máme 15cm. To by bylo opravdu hodně betonu. Takže jsme přenášeli výšku 12cm v nejvyšším bodě a v ostatních místech to bylo kolem 18cm. Nakonec nám šlo bednění desky celkem od ruky a za 1 den se stihla celá deska, ikdyž jsme na to museli být 4.

Pokládka kari sítí 8mm oko 150x150mm proběhla rovněž během jednoho dne, včetně svázání a podložení dlažebními kostkami (200ks). Síta jsme svazovali k sobě navzájem a k ohnutým roxorům ze ZB.

5.10. 2018 přišlo na řadu betonování základové desky, objednáno bylo vzhledem k navýšení tl. desky 35 m3 betonu C25/30. Nakonec se doobjednávalo ještě 5 m3 ale stačily by asi jen 4 m3. Takže suma sumárum padlo do desky 39 m3 betonu namísto naprojektovaných 25 m3. Na vibrování desky jsme měli zapůjčenou 2m vibrační lať, měl jsem pocit, že bude nápomocná, ale akorát mi drásala nervy. Výhodou je, že máte pokrytou velkou plochu, nevýhoda je že taháte 100kg a procházíte betonem a při tom vám pěkně ztěžknou nohy.

Finální deska nemá úplně dokonalý vzhled, jsou tam šmouhy ze zatáčení s latí apod, ale rozdíl ve výšce máme max 1cm na celé desce, což považuji za úspěch. Od vylití desky poctivě zaléváme 2x denně, jelikož už nejsou letní teploty tak to více asi není třeba.

Budeme pokračovat demontáží bednění desky a penetrací asfaltovým lakem pod obvodovými stěnami a navařováním hydroizolace (IPA). 15. 10. 2018 by nám měli konečně dokončit sjezd na pozemek a budeme moci začít navážet tvárnice a pomalu ale jistě začít zdít.

 

 

 

 

 

 

 

Výběr interiérových dveří

$
0
0
Výběr interiérových dveří

Na stavebním veletrhu FOR ARCH jsme navštívili několik prodejců interiérových dveří, po pečlivém vybírání jsme navštívili showroom společnost POL-SKONE v Hradci králové. Zde jsem se zajímal o to, jaké materiály se při výrobě dveří používají a na co bychom se při nákupu měli zaměřit.

Hradecký showroom společnosti POL-SKONE nabízí na ploše 120 metrů čtverečních 60 typů otočných i posuvných interiérových dveří.

Co má vliv na cenu dveří

Jaká vlastnost způsobuje největší cenové rozdíly mezi interiérovými dveřmi, jsem se ptal referentky obchodního oddělení Martiny Kopišťové. „Cenové rozdíly jsou tvořeny třemi hlavními parametry. Prvním je volba skladby křídla, jeho povrch a zárubeň.“  V rámci vnitřní výplně dveří můžete volit provedení od pláství medu, děrované dřevotřísky až po plnou dřevotřísku.

mini 1

Povrchové úpravy dveří

U společnosti POL-SKONE najdete okolo 90 dekorů interiérových dveří a nepřeberné množství barel ze vzorníku barev RAL. Novinkou sortimentu jsou speciální povrchy odolné proti otisku prstů s označením UNIMAT.

Bývá pravidlem, že si lidé objednávají všechny dveře stejné nebo modelové řady a povrchové úpravy kombinují? „Zákazníci si často volí jednotnou produktovou řadu s tím, že si pak určují jednotlivé modely křídla. Například na toaletu si vybírají plné provedení, do dětské pokoje částečné prosklení a do obývacího pokoje většinou pak úplné prosklení. To už ale záleží na každém zákazníkovi.

Dveře do vlhka nebo proti hluku

V naší nabídce také naleznete dveře do vlhkého prostředí jako je koupelna nebo sauna. Zároveň si může zákazník zvolit ventilační seříznutí, existují také různé ventilační mřížky. Když zákazníci řeší hlučnost, například do dětského pokoje, nabízíme také padací těsnění, které je možné přidat do křídla. Vyberou si u nás i ti klienti, kteří hledají zvukotěsné dveře do rušnějšího prostředí, například do dílny.“ vysvětlila mi Martina.

Jak správně vybrat dekor

Abychom při výběru dokázali co nejlépe sladit dekor interiérových dveří s povrchovou krytinou v domě, přivezli jsme si s sebou do showroomu zbytky dlažby i vinylové podlahy.

mini 2

Všechny dveře v domě budou provedeny v dekoru Polský dub. Pro dveře do obytných pokojů a pracoven jsme zvolili model Sempre W02. Dveře do koupelny a na toaletu budou v modelovém provedení Impuls W01. Hlavní vstupní dveře mezi zádveřím a halou a následně dveře mezi halou a obývacím pokojem, které tvoří hlavní linii domu, objednáme v modelovém provedení Sempre W01.

Posuvné interiérové dveře

Do našeho vzorového domu použijeme posuvné dveře pro vstup do šaten. „Posuvné dveře, mají tu výhodu, že šetří prostor. „Existují dvě varianty posuvných dveří. První jsou posuvné po zdi. Druhou variantou jsou posuvné dveře do stavebního pouzdra – to je nutné řešit již během stavby, nebo lze využít variantu předsazených dveří, které lze následně obezdít sádrokartonem.

mini 4

 

Výběr posuvných dveří je lepší konzultovat s dodavatelem, protože se někdy může stát, že daný model z technických důvodů nepůjde připevnit,“ upozorňuje Martina.

Zárubně – bezfalcové provedení získává na oblibě

U interiérových dveří se neobejdeme pochopitelně bez zárubní. Zjišťoval jsme, z jakých typů obložkových zárubní máme na výběr a kolik procent stavebníků upřednostňuje raději kovové zárubně instalované již v průběhu hrubé stavby?

„Obložkové zárubně dnes instalujeme zhruba u 90 % rodinných domů. Hlavním důvodem je jejich moderní vzhled. Zákazníci mohou vybírat z falcového nebo bezfalcového provedení. Falcové provedení, kdy jsou panty viditelné, je nejznámější. V poslední době je ale čím dál oblíbenější bezfalcové provedení, kde jsou panty skryty a dveře působí moderním čistším dojmem, tyto dveře jsou automaticky vybaveny magnetickým zámkem,“ řekla k zárubním Martina.

mini 3

Zaměření probíhá přímo na stavbě

Pro vytvoření cenové kalkulace na dodávku interiérových dveří je nutné provést přímo na stavbě jejich zaměření. U všech otvorů se měří výška, šířka a také tloušťka zdiva.

Dále je nutné určit, zda jsou dveře pravé či levé. Orientaci otevírání dveří určujeme tak, že si stoupneme do místnosti, do které dveře vedou a jejich orientaci určíme podle toho, zda je chceme otevírat vpravo nebo vlevo.

V případě posuvných dveří se ještě musí změřit střed kolejnice pouzdra z jedné i druhé strany stěny. Pokud nebude kolejnice ve středu tloušťky stěny, bude nutné vyrobit takzvanou asymetrickou zárubeň.

Dveře přijdou do pár týdnů

Po výběru modelu i dekoru dveří a zaměření otvorů přímo na stavbě získáme do asi pěti dnů cenovou kalkulaci. Po jejím odsouhlasení a podepsání objednávky se během pár týdnů můžeme těšit na nové dveře.

Jak probíhá montáž otočných i posuvných dveří a obložkových zárubní si přečtěte v tomto článku.

Sádrokartony a malování

$
0
0
Sádrokartony a malování

Sádrokartony jsem si dělal sám až na finální tmel a broušení, to jsem přenechal profíkovi s žirafou. Sám bych to dělal X-14 dní a on to měl s žirafou za 3 dny. 

Díky zakoupenému rotačnímu laseru Bosch šli UD po obvodu místnosti dobře, vždy jsem se sešel na mm. Na UDčka se položili CWčka které tvořili tzv. křížový rastr. Pod ty se křížem po 50cm dali další CW, které se křízovou spojkou svázali s CW co byli na UDčkách. Na horní křížové CW jsem pak nasadil drátěné závěsy a ty přišrouboval do vazníků. Kde mi chyběli vazníky, udělal jsem si futro ze střešní latě přes vazníky. Poté jsem si umístil o pár cm laser níže, na pile si udělal s pomocí papírové pásky značky, a prošel celý rošt a srovnal ho do absolutní roviny. Laser jsem musel umístit níže aby mi prokreslil celou místnost a "neopřel" se u prvního CWčka a dále už skoro nic. Pak už to bylo snadné a rošt srovnán relativně rychle. Akorát u obýváku s kuchyní těch 30 drátů srovnat to bylo peklo, ale povedlo se. 

Po vytvoření roštu následovalo lepení parotěsu. První bylo nutné nalepit na profily oboustranou pásku, což byla pěkná pakárna, hlavně loupání před lepením, naštěstí tohle všechno obstaral tchán. Pak jsme si naměřili délku folie nechali cca 15cm přesah a pěkně vypnutou a nataženou folii "přilepili" ke stropní kontrukci. Na spoje jsem koupil profi butylkaučukovou pásku HE Profi. 250,- Kč za 25m, sdělal jsem jich 7, ale držela jako blázen. Touto páskou jsem lepil i spoj parotěs-zeď v koupelně, aby to bylo 100%. Zkusil jsem i modrý tmel v kartuši na lepení parotěs-zeď, ale nic moc, na zdi to drželo, ale na parotěsu nic moc, takže lepenka. Na prostupy kabelů na stropní osvětlení jsem koupil od Knauf speciální těsnící průchodky. Na domě jsem použil v obytných místnostech šedý sádrokarton, v technické a okolo komínu růžový protipožární a v koupelně a kuchyni zelený do vlhkého prostředí. 

Po nalepení jedné místnosti jsme vždy začali montovat sádrokarton. Koupil jsem přes internet "profi" modrý Güde zvedák, který byl neocenitelný. Desku zvednout kousek, položit na držáky, otočit desku a pak pomocí rumpálu s brzdou nahoru na rošt. Skoro celý barák jsem šrouboval ze země - Brnkačka. Každému svépomocníkovi bych to doporučil, je to s tím opravdu lehké, a dokonce zvedl i 60Kg těžké půdní schody, takže za mě spokojenost. 

Spotřeboval jsem skoro 4 000 šroubů, 110m pásek. 40kg Uniflotu a 30kg finálky. 

Poté nastoupil profík, dodělal za jeden den po mě co jsem měl "nedokonalé", pak natáhl finiš a přebrousil to. To mu trvalo cca 3 dny, což je super. Díky dobré domluvě kdy ode mě ještě koupil zvedák a já měl o starost méně mi poslal na stavbu "brigádníka" který maloval. Na doporučení profíka jsem zakoupil HET Klasic 4x 40Kg vědra. Stačilo to jen tak tak, na šatnu kde je složená koupelna budu muset dokoupit. Stěny se brali 2x, to stačilo, ale strop aby byl pěkný se bral 3x, v kuchyni dokonce 4x. První vrstva byla hodně naředěná barva a zbytek dle doporučení výrobce v daných vrstvách. Musím uznat že je to nádherně bílé, možná až moc ;)

Pak jsem nakoupil v akci světla a hned je namontoval. LED 28W a svítí to nádherně, opět možná i trošku moc :) 

Příští týden nastoupí známý na koupelnu, dojednáváme termín dodání jímky, kuchyň je objednaná a zaplacená takže pokud všechno klapne, možná budou i vánoce v novém :)

Stavbě ZDAR :)

Základová deska na pěnoskle

$
0
0

Duben 2018

Po psychicky náročných zemních pracech přichází to nač jsem se těšil. Uplynuly 3týdny a z minusových teplot bylo již v druhé polovině dubna až 25st.C. Na dno jámy se uložilo dalších 25tun makadamu 32-63mm. Ten se ale nejprve složil hned za branou pozemku, jelikož i Tatra 6x6 hned zapadla do bahna. Bagrista to musel převozit bagrem. Bagrista mě půjčil 300kg desku a šel dělat provizorní cestu aby plánovaná technika vůbec k pozemku dojela. Já si 3hodiny hutnil a hutnil. Krásná práce, jen jsem pak pár hodin blbě slyšel a sousedka mě probodávala očima...a taky jsem si spálil ruce a krk. Když už tam bylo bezmála celkem 30cm makadamu, tak ta díra nevypadala tak děsivě, jen strašidelně.

Den poté přijíždí záchrana (předem domluvená), p.Kobr z firmy co bude dělat většinu domu. Pokládáme ležatou kanalizace, spádujeme...a spád je takový, že musíme volit hlavní DN160 řad pod hromosvod...takže kopeme dráhu v pracně hutněném makadamu (odsud moc fotek není...nebyl čas). Jinak čistá profi práce, šachta sedla krásně, s jímkou propojeno, vývody přeměřeny, obaleno geoškou. Zkouška těsnosti bez problémů. Hurá. Bagrista mezi tím pokračuje na příjezdovce. Celé dno zakryto geotextilií 200g/m2, nataženy kopoflexy DN 50 s již protaženými kabely.

Doprava volá, že Bigbagy s pěnosklem (77kusů á 1m3) budou až po šesté večer...no dopr...naštěstí bagrista je ochotný a hodný...stejně tak nedaleké JZD, kde se může kamion složit a přes noc nechat, jelikož na pozemek se kamion fakt nedostane. Nakonec to jsou dva kamiony...ale platím jen jednu dopravu...uf...kdybych to věděl vezmu o pár pytlů více (viz. dále)...77pytlů bylo maximum na jeden kamion prý...ale jedou dva skoro plné..asi chyba v odhadu. Skládání trvá přes 2hodiny, já a žena "napichujeme" aspoň dvě uši pytlů na vidle bagru. Jetšě že je pěnosklo tak lehké, jde s tím cukat, ale druhá řada byla dost krušná, boj o centimetry, aby bagr neurval kamionu střechu. Byla to fakt makačka. Bagristu chytlo koleno, jak dal spojce pokouřit při manipulaci s 77pytli a zároveň se snažil z Nás neudělat špíz. Jsem totálně hotovej a bagrista se na to příště taky vys.... Zítra (pátek) je den D !!!

Den D: Bylo to jak totálně parádní sehraný kolotoč, bez ironie. Bagrista vozil pytle jeden za druhým z JZD...nejprve po dvou, pak to bral po čtyřech. Jeřáb vztyčil rameno vysoko nad stromy, atrakce pro široké okolí, kamarád navazoval pytle jeřábu, p.Kobr s parťákem vysypávali pytle a průběžně měřili výšku rotačním laserem. Já a druhý kamarád jsme začali deskou hutnit pěnosklo. Dělali jsme to ve dvou vrstvách po 25cm (po zhutrnění), to jest vrstva 50cm celkem. Za 6hodin bylo hotovo. Prostě krása, jako fakt. Jen nestačilo pěnosklo. Sice dle projektu je potřeba 67m3, měl jsem 77m3, ale jáma jak se sypala a trhala (viz. předchozí článek) měla k rovinnosti daleko. Takže se to muselo vysypat tak, že po periferii se nechaly mezery, aby byla finální vrstva všude tam, kde bude betonový potěr. 8pytlů jsem pak doobjednal dodávkou (pěnosklo 8m3 za 9tísíc a doprava 6400,-...a to se vyplatí !) Kromě chybění asi 2m3 pěnoskla nebyl tento den žádný zádrhel. Jen při odjezdu 28tunové jeřábu bylo vidět, že z provizorní pracovní cesty se musí udělat pořádná cesta (i bagr co vozil pytle se ke konci musel vyvažovat zadní lžící, aby se nepřevrátil...půda/hlína se houpala jak rosol.

No a zde kromě polévání betonu a vymetání vody má práce na základové desce skončila.p.Kobr udělal cementový potěr na geotextilií na pěnoskle, prostupy řádně oddilatované. Rovinnost pracovní deky byla +-1cm ! 14dní tvrdnutí, první 3dny se kropilo, bylo fakt vedro. Vytyčení hlavní desky se na pracovní desce dělalo krásně. Zarazili se 4hřebíčky do betonu a bylo :-) Poté poslední pracovní den před plánovanýcm nástupem betonářů se natavil Glastek Elastek mineral na předem nanašený asfaltový lak (já jen noc předtím kdy celý večer pršelo vymetal s čelovkou vodu...). Krásná práce, fakt jo. Položena ochranná geoška 300g/m2. Druhou vrstvu asfaltových pasů dle projektu jsme vynechali, jelikož dům je na pěnoskle a navíc bude řízená ventilace. Čili Radonu se fakt nebojím. Po víkendu nastoupili betonáří a přesně dle dokumentace udělali armování desky...neskutečné množství železa ! O nějaké prasknutí desky se fakt nebojím. Pracovní potěr jim udělal radost, mohli tam kotvit část bednění desky a navíc po rovné tvrdé ploše se chodí lépe než po pěnoskle. I přísný stavební dozor byl spokojen. Udělali na centimetr přesně i kapsy pro budoucí HS portál a vchodové dveře. Poté se to prostě zalilo a následně kropilo a kropilo. Cena samotné desky na klíč e s parametry síla 25cm beton C25/30 a s tou hromadou železa je krásná, fakt. Pumpa je v ceně, firma má svojí těžkou techniku. Betonfirmu mohu jen a jen doporučit ! Přesnost desky je +-1cm ! A deska nyní ve výšce co je vypadá krásně...prvotní jáma mě děsí jen ve snech :-)

Poznámka k ceně: neděste se ceny, většinu práce dělali firmy, pěnoskla bylo dost a deska je fakt echtovní. Ale plusem je, že hydrozilace je navěky krásně kryta a nedá se poškodit. Taky nebude EPS v podlaze, nemusí být izo bloky jako zakládací řada, perimetr bude jen kolem samotné desky a ne do nezámrzné hloubky. Takže vstupní vyšší cena se vrátí jinde. A v ceně se promítá i fakt, že je to zastavěné území a technika má problémy (např. potřeba bigbagů a jeřáb místo vysypání pěnoskla na hromadu)

pozn. fotky nejsou chronologicky


První poznatky pro začátečníky

$
0
0
První poznatky pro začátečníky

Milí stavebníci, protože mi tato stránka v mnoha ohledech pomohla, rozhodla jsem se i já přispět svými zkušenostmi.

1.    .Pozemek jsem kupovala v červnu 2017, tehdy jsem říkala „začneme ještě letos“. Je to přes rok a pořád jsme nezačali!

2.     Nenechte se v bance nachytat větou „čím vyšší rozpočet na dům tím pro vás lépe“. Ptejte se, jaký nejvyšší rozpočet musí být, aby vám částku povolili. Když to přeženu, chcete půjčit milion, ale rozpočet na dům je 3 miliony. Když nemáte jinou nemovitost nebo 2 mega v kapse, hypotéku vám neschválí.

3.     Koupením typového projektu opravdu neušetříte. Projekt by se měl od začátku do konce plánovat na konkrétní situaci, místo a půdu. Typové domy jsou „projektované“ na ideálně rovný pozemek, ideální půdu a ideální (ne)radon.

4.     Články od jiných stavebníků mě naučily, že jakmile jsou hotové základy a začíná se hrubá stavba, je to pak fičák. Alespoň to tak vypadá, protože stavebník přestává psát další info nebo ho píše několik měsíců zpětně. Já vám tedy slibuji, že pokud to takhle fakt je, tak se ozvu! Najdu si dvě minutky času a napíšu aspoň – Je to tak! Ať se máte na co těšit.

Když se ještě pár dní pořád nebude nic dít u nás na pozemku, tak se rozepíšu jednotlivě ke všem fázím, které už máme za sebou. Kdo má ještě chvilku, může si pročíst můj blog, kde se věnuji naší stavbě. www.ubarcidoma.cz

Čáu!

Znáte moderní řešení čističky odpadních vod? My ano!

$
0
0
Znáte moderní řešení čističky odpadních vod? My ano!

Vlastníte rodinný domek, chystáte se pořídit nebo postavit nový domov, chatu či chalupu v místě bez veřejné kanalizační sítě? Určitě jste už přemýšleli, jakým způsobem budete likvidovat odpadní vody. Stačí prozkoumat internet a najdete nepřeberné množství variant, které se liší využitím i cenou.

Bezúdržbová čistička odpadních vod STMH od Hellstein s pořizovací cenou 69 tisíc korun za základní verzi nabízí moderní ekologické řešení pro různé typy objektů. Nenechme se však cenou odradit. Oproti běžným čističkám nebo septiku ušetříte za provoz desítky tisíc korun ročně a náklady se za pár let vrátí.

Efektivní čištění s úsporným provozem

Součástí čističky je předřazená jímka, ve které se voda předčišťuje a dochází k vypařování čistících prostředků. Pravidelně a rovnoměrně dodává odpadní vody do čistícího systému a to zabraňuje, aby mikroorganismy živící se biologickým znečištěním neodumřely, nebo se naopak nepřetížily. Zařízení se tak obejde bez odpadní vody dokonce několik měsíců. Díky stabilnímu provozu mohou „breberky“ v klidu dokonale odstranit z vody látky, které tam nepatří. Hodí se proto nejen pro rodinné a menší bytové domy nebo penziony. Jsou ideální také pro chatky a chalupy, kam se jezdí nepravidelně.

Stabilní a účinný provoz bez hluku a zápachu funguje jednoduše, samostatně a obejde se prakticky bez údržby. Pokud majitelé čističku používají správně, dokonce nemusí ani pravidelně doplňovat enzymy a mikroorganismy. Ke své práci čistírna nespotřebuje ani příliš energie. Stačí ji energie do 35 kWh na osobu za rok, což v řeči financí se jedná o roční náklady ve výši asi 800 korun.

Investice z rychlou návratností

Díky bezúdržbovému provozu majitelé čističky nejvíce ušetří za její pravidelný vývoz. Veškeré nerozložitelné látky se ukládají v předřazené usazovací jímce a nedochází k manipulaci s hygienicky závadným materiálem. Směsný kal z čističky STMH se pak odčerpává pouze jednou za tři až deset let podle zátěže. Oproti tomu klasickou žumpu nebo běžné zařízení je nutné vyvážet měsíčně. A v tom je velký rozdíl.

„Čistička měsíčně ušetří 300 korun za vývoz kubíku odpadních vod. Když si spočítáme, že čtyřčlenná rodina ročně vyprodukuje zhruba 150 kubíků odpadních vod, za jeden rok pak ušetří až 45 tisíc korun. Při ceně cca. 120 tisíc korun za zařízení na klíč se investované náklady vrátí zákazníkům během pár let,“ vysvětluje Rostislav Hellstein ml. z firmy Hellstein, která systém dodává na český trh.

Celý systém se vyrábí ze silného polyetylénu s nerezovou vestavbou. Odolný materiál nepodléhá opotřebení, a proto vydrží bezproblémově pracovat více jak 150 let.

Komplexní řešení za jedinou cenu

Firma Hellstein nabízí nejen samotnou čistírnu odpadních vod, ale komplexní řešení na klíč. Specialisté pomáhají zákazníkům vybrat stanici vhodnou pro konkrétní podmínky. Poradí také při jednání s úřady nebo připraví jednotlivá povolení a projektovou dokumentaci pro úspěšné schválení vodohospodářským úřadem. V ceně kompletní základní sestavy ve výši cca. 120 tisíc korun je zahrnuta nejen výroba, doprava a montáž čističky, ale také výkopové práce, zaškolení a spuštění. Během jediného dne je možné čistící stanici namontovat, vyzkoušet, zaškolit majitele a na místě spustit.

Jednoduchý a přitom důmyslný systém umí vracet vodě život, vystačí si s málem a navíc výrazně krotí náklady na celý provoz. Uznejte sami. Není snad čistírna STMH investicí, která stojí za to?

Tradiční cihlu nahrazuje sádrokarton. Byty ve Slaném jsou postaveny z HABITA

$
0
0
Tradiční cihlu nahrazuje sádrokarton. Byty ve Slaném jsou postaveny z HABITA

Společnost RIGIPS dodala materiál na rekonstrukci bytového domu ve Slaném, kde se hlavní složkou výstavby staly vysokopevnostní desky HABITO. Jak se společnost k projektu dostala, proč projektanti zvolili cestu suché výstavby a jaké jsou její výhody, zodpoví Radek Šafář, obchodní ředitel RIGIPS.

 

 

 Jak jste se dostali k projektu výstavby bytového domu ve Slaném?

Investor, jímž je RK Group – realitní kancelář s.r.o., koupil objekt starých kasáren a rozhodl se jej přestavět na byty. Chtěl stavět sám bez generálního dodavatele a po prvních konzultacích s projektantem se rozhodl jít cestou suché výstavby. Projektant chtěl nabídnout vyšší komfort bydlení, než nabízí obyčejný sádrokarton, a tak doporučil investorovi sádrovláknité desky, jejichž možnosti konzultoval dále investor s realizační firmou Prima Kladno. Tato realizační firma, která je naším významným partnerem, ho následně seznámila s HABITEM a zprostředkovala mu schůzku s naším projektovým manažerem. Díky tomu jsme se k tomuto zajímavému projektu dostali.

 

Jak probíhá výstavba nových bytů?

Projekt byl rozdělen do tří etap. V současné chvíli máme hotovou první etapu výstavby zahrnující 27 bytů, ve kterých se již bydlí. V nejbližší době se dokončí práce na druhé etapě výstavby, kde je poskytnuto 19 bytů k bydlení a do konce roku bychom měli mít hotovou i třetí etapu, kde bude 28 bytů. Od nového roku by měl být celý komplex zabydlený.

Jaký materiál byl použit na rekonstrukci?

Na celou rekonstrukci jsme využili celkem čtyři typy materiálu. Příčky Rigistabil jsou aplikované v koupelně, neboť desky HABITO v té době ještě nebyly impregnované. Na podhledy v bytech jsme využili RB 12,5 a na podhledy pod lepenými vazníky RF 15 s požární odolností. Na ostatní výstavbu jsme využili vysokopevnostní desky HABITO, které zaujímají prostor o velikosti 12 000 m2. Celková rozloha dodaného materiálu činí 23 000 m2.

Kde konkrétně a proč jste využili příčky z HABITA?

Důvodem pro využití HABITA je jeho vysoká pevnost, výborný akustický výkon a možnost připevňování předmětů pomocí ručního šroubováku a vrutu do dřeva při zachování všech výhod suché stavby. Příčky z HABITA oddělují jednotlivé pokoje, protože mají skvělé akustické vlastnosti, a díky tomu si mohou majitelé bytů užít své soukromí. Dále jsme desky HABITO využili na výstavbu kuchyně, neboť jsou velmi pevné a mají nosnost až 34 kilogramů na jeden kotevní bod při použití běžného vrutu do dřeva. To jsou všechno parametry, které u kuchyně potřebujeme.

Jaké jsou obecně výhody suché výstavby?

Základní výhodou suché stavby je její rychlost. Konstrukce na bázi sádrokartonu jsou v porovnání s těmi zděnými o 30 % lehčí, a navíc i přes jejich tenkost dosahují lepších akustických parametrů. V dutinách je možné vést veškeré elektro nebo vodoinstalace, aniž by se zhoršila neprůzvučnost, požární odolnost nebo statika celé konstrukce. Když to shrnu, výstavbou pomocí vysokopevnostních desek HABITO je možné dosáhnout vyššího komfortu obývaných prostor.

Zbylé cihly

$
0
0

Při stavbě domu nám zbyly 3 palety aku 30 od Heluzu. Tyto velmi masivní cihly máme mezi dětskými pokoji a mezi ložnici a obyvákem. Nemenili bychom, ale ve firmě Heluz nám to nějak špatně spočítali. 

Co se tyče porovnání Heluz x Wieneberger, vyhrává Heluz na plné čáře, chyběli nám občas cihly a v Plzni nikdo heluz nedrží skladem, takže jsme mohli porovnat. Takže pokud někdo váháte, Heluz je jasná volba.

Prováděcí příručka HELUZ

$
0
0

V červenci 2018 vydala společnost Heluz aktualizovanou verzi své prováděcí příručky. Příručka je v tištěné i elektronické podobě ve formátu A4 a je určena všem stavebníkům, kteří realizují nebo plánují realizovat stavbu ze systému HELUZ. Přečíst by si ji tedy měl každý svépomocník, který plánuje stavět z HELUZU.

Řádek odborníka Pavel Heinrich, Heluz

Příručka je nejen pro svépomocné stavebníky, ale také pro stavební firmy i stavební dozory. Najdou v ní návod, jak začít zdít, jak pokládat překlady a stropy a jak postavit komín. Tedy všechny základní prováděcí předpisy konstrukcí systému HELUZ.

Tištěná i elektronická prováděcí příručka je vhodná k úvodnímu nastudování postupů v pohodlí domova a zejména tištěná verze poté k fyzickému používání na stavbě. Základní konstrukční detaily díky příručce tak budete mít stále při ruce.

Kde prováděcí příručku HELUZ získat

V elektronické podobě stáhnete prováděcí příručku z webu HELUZ.cz

Pokud byste měli zájem o příručku v elektronické podobě, doporučil nám Pavel Heinrich následující postup. Příručku je možné si vyžádat od kteréhokoliv našeho obchodního zástupce nebo technického specialisty. Ideálně si na stránce http://www.heluz.cz/cs/kontakty vyberte část OBCHODNÍ ZÁSTUPCI a podle kraje a města zvolte příslušného obchodního zástupce, který je vaší stavbě nejblíže.

Co Vás vedlo k sestavení prováděcí příručky HELUZ?
Řádek odborníka Pavel Heinrich, Heluz
Projektanti navrhují domy ze systému HELUZ podle Technické příručky, kterou jsme pro ně vytvořili. Proto jsme chtěli udělat návod pro stavebníky, jak správně zabudovat naše výrobky, aby odpovídali technickým parametrům předepsaným v technické příručce pro projektanty.

Pavel Heinrich dále prozradil, že chtěli ukázat, jak s výrobky pracovat technicky správně a to co nejjednodušší formou, aby to pochopil opravdu každý. Proto je příručka plná obrázků přímo ze stavby.

Pro stavebníka i případného investora jsme do příručky doplnili kontrolní list, ve kterém je uvedeno základních 20 bodů napříč všemi konstrukcemi, které je nutné splnit. Kontrolní list následně slouží jako přehledný plán pro kontrolu například najatého zedníka, kontrolu stavebního dozoru, najatého technického dozoru investora nebo kohokoliv, kdo si podle zmíněných 20 bodů chce zkontrolovat správnost provedení své stavby. V příručce si již každý najde, jak by měl každý kontrolovaný bod být správně proveden. Doplnil Pavel Heinrich, produktový manažer společnosti HELUZ.

Kde prováděcí příručku získat?

Elektronickou verzi příručky můžete stáhnout zdarma zde. O tištěnou podobu je nutné si napsat jednomu z obchodních zástupců, jejichž přehled najdete na stránce http://www.heluz.cz/cs/kontakty

Viewing all 2275 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>