Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - elektroinstalace
Viewing all 2275 articles
Browse latest View live

Koupě bytu a vše s tím spojené

$
0
0
Koupě bytu a vše s tím spojené

Ahoj stavebníci! Já jsem Bára, je mi čtvrtstoletí a jsem vystudovaná lékařka. A budu předělávat byt. Teď si určitě říkáte, jak taková koza, může sama rekonstruovat byt. No popravdě já to taky moc nevím. Uvidíme, jak to dopadne. Džte mi palce!

K rozhodnutí, že si pořídím byt, jsem dospěla koncem roku 2017, byt jsme koupili někdy v dubnu a teprve poslední víkend v srpnu jsme tam prvně kopli. Proto první článěk až teď, když už je jisté, že to nějak dopadne.

Moje nároky na byt nebyly velké, chtěla jsem levný byt v Ústí nad Labem, kam se budu stěhovat. Podmínka byla hotová koupelna, abych nemusela předělávat ještě to. Na začátku ledna jsme se jeli s Petrem, tohle jméno si zapamatujte, bude tu často, je to můj přítel a budoucí manžel, podívat na dva byty. První byl kousek od vody, ve 4. patře zděného domu s dvanácti partajemi. Byt prodával sám vnuk majitelů. Podle fotek měl být slušný, slunný, 2+1 s balkonem, parketové podlahy. Když jsme do bytu vešli, staly se dvě věci: první, co nás zaskočilo, byl stav bytu. V minulosti do bytu zateklo ze střechy, takže na stropě byly mapy. V koupelně byla vyřezaná díra do stěny na pračku. Takový vchod pro trpaslíky. Druhá věc byla atmosféra bytu. Genius loci! Já věděla, že z tohohle bytu dokážu udělat pěkný domov. Pan majitel nám i prozradil, že plánovali přestavbu na 2+kk a že to jde udělat. Cena byla hezká a ještě se nám podařilo ji o 25 tisíc usmlouvat. 

Druhý byt byl v paneláku. Krásný výhled na město, výtah. Ale PANELÁK. Petr nikdy nebydlel v paneláku a nechápal, co mám stále proti umakartové koupelně, když to viděl, tak pochopil. Tento byt byl sice o asi dvěstě tisíc levnější, ale taky o 20 metrů menší a musela by se dělat koupelna a neměli bychom vlastní ložnici. 

Když jsme skončili s prohlídkami, seděli jsme v autě a Petr mi povídá, abych něco řekla. Já že ne, že musí první on. Je to jasné, který to bude že? Povídá a jasné to bylo. To jsou blázni, berou první byt, ve kterém byli na prohlídce. My jsem byli asi ve dvaceti a stejně jsem se nakonec rozhodli si postavit vlastní dům. Jo, jsem trochu střelec a uvidíte, že hodně věcí řeštím takto.

Měli jsme velkou kliku s pánem, který byt prodával. Byl to slušný člověk a co řekl, to platilo, a jednání s ním bylo výborné. Moc děkuji. Prodej proběhl vlastně v pohodě, žádný velký zásek nebyl. Brali jsem si hypotéku, kde naštěstí taky nebyl problém. Jen to všechno strašně dlouho trvá. To je lhůta tři týdny tady, měsíc tam a letí to jak blázen. Původně jsme chtěli na těch pár měsíců sehnat nějakého nájemníka, ale nakonec to neklaplo a v bytě bydlel můj bratránek. No bydlel. To je silné slovo, spíš tam tak squatoval, když byl zrovna na škole v Ústí. Dvakrát v týdnu spal na karimatce v bytě bez záclon a závěsů, sousedi prý měli pré.

Pak přišlo na řadu přepisování elektřiny a plynu. Plyn jsem chtěla zrušit úplně a elektřinu přepsat na jiného dodavatele. Tohle je úplně to nějhorší. Vyřizování s úředníky. Jeden mi řekne, přines tohle, já to přinesu, a druhý mi řekne, proč to nosíte, to nepotřebujeme, přineste tento náš cans papíru. Tak přivalím jiný a oni na mě vyjeveně zírají, proč jsem jim stále nedonesla ten první papír. No na zabití. První elektřinu jsem platila až v srpnu, tak dlouho přepis trval. 

Když mi odmontovávali plynoměr, byla jsem zrovna na druhém konci republiky a nemohla jsem přijet. Prý se termín dá změnit, psali v sms. Tak jsem jim agilně hned volala, ano dá se to změnít z 18. na 19. Vlastně počkat, ve vašem případě to již nejde, 26. by již nastal černý odběr??? COŽE? To jako vážně? Jediné štěstí je, že mám hodné kamarády, ktěří si za drobnou úplatu udělali výlet do Ústí a otevřeli plynařům.

Pokračování příště: Kuchyň a plány


HVĚZDNÁ OMÍTKA BAUMIT STARTOP

$
0
0
HVĚZDNÁ OMÍTKA BAUMIT STARTOP

Společnost Baumit, spol. s r.o. představuje druhou část kampaně, jejíž nosným produktem je hvězdná moderní omítka Baumit StarTop s rychleschnoucím povrchem využívajícím tzv. Drypor efekt. Mezi hlavní změny kampaně oproti jarní části je mimo jiné zapojení koncových zákazníků z řad široké veřejnosti.

Původní jarní kampaň nazvaná „Staň se hvězdou, buď Baumit STAR!“ měla hlavní pilíř v zákaznické soutěži, která byla zaměřená především na zpracovatele, tedy menší a střední realizační firmy. Kampaň si díky své atraktivitě a transparentnosti pravidel našla stovky zájemců z řad stavebních firem. A nyní se představuje i druhá část této kampaně, která bude zaměřena na koncové zákazníky.

Toto významné rozšíření cílové skupiny přineslo rovněž změnu jejího dosavadního sloganu „Staň se hvězdou, buď Baumit STAR!“ na nový slogan „Fasáda je tvoje vizitka. Napořád!“. Druhá část kampaně bude ve svých pozměněných vizuálech stavět nově také na dvou tvářích zaměstnanců společnosti Baumit. Vlastimil Nohejl a Ing. Václav Dolejš jsou dvěma nejúspěšnějšími technickými a obchodními zástupci společnosti z pohledu prodeje produktové novinky roku 2018 - tenkovrstvé omítky Baumit StarTop.

Benefity pro jednotlivce z řad majitelů rodinných domů

Zákazníci z řad majitelů rodinných domů budou moci využít nabídky k zaslání fyzických vzorků omítky Baumit StarTop za zvýhodněnou cenu. V současnosti je prodejní cena jednoho vzorku včetně poštovného, balného a DPH standardně 363 Kč a každý třetí vzorek probarvené omítky je zdarma. Nově je snížena cena vzorku na 100 Kč za kus a nadále zůstává v platnosti, že třetí vzorek probarvené omítky je zdarma.

Další podpora pro zpracovatelské firmy

Se záměrem ještě zvýšit atraktivitu soutěže pro zpracovatele z řad menších a středních realizačních firem dochází k úpravě některých podmínek soutěže. Za každých 10 kbelíků hvězdné omítky Baumit StarTop získá realizační firma nově 2 sady pracovního oblečení (montérky, tričko, čepice). Dochází rovněž k výraznému zjednodušení celého procesu vykazování nákupu. Nově bude totiž stačit k přidělení zmíněné sady pracovního oblečení pouze platná objednávka a realizační firma tak již nebude muset zasílat daňové doklady či dodací listy k prokázání svého nákupu.

I nadále zůstává v platnosti, že každý měsíc budou vylosováni tři soutěžící dle objednávek a pro každého vítěze je pořadatelem soutěže, společností Baumit, připravena sada kvalitního profesionálního nářádí – 1 dvourychlostní elektrické míchadlo FESTOOL s metlou pro fasádní omítky, 4 nerezová natahovací hladítka a 4 plastová strukturovací hladítka.

Posílení prodejních týmů a prodejních míst Baumit

V rámci druhé části kampaně dojde rovněž k posílení vybavení prodejních týmů pro snadnější komunikaci se zájemci o nový produkt z řad realizačních firem. Formou speciálního prezentéru je technický a obchodní zástupce společnosti Baumit schopen demonstrovat zájemcům o omítku Baumit StarTop všechny její zásadní funkce a benefity, například Drypor efekt, rozdíl v bělosti oproti standardním omítkám nebo širokou barevnou škálu 888 odstínů ve vzorníku Baumit Life. Stejným prezentérem jsou vybavena i vybraná prodejní místa (prodejny stavebního materiálu).

Informace o produktu Baumit StarTop

Zcela nová prémiová omítka Baumit StarTop patří do skupiny fasádních tenkovrstvých omítek. Díky unikátnímu multifunkčnímu drypor efektu účinně brání špinění fasády a růstu řas a plísní na jejím povrchu, čímž zajišťuje její dlouhodobou krásu. Speciálně vyvinutá receptura omítky zvyšuje, díky snadné zpracovatelnosti, produktivitu při jejím nanášení i strukturování na povrchu fasády. Mezi další výrazné výhody patří rovněž vysoká paropropustnost, široká nabídka struktur povrchu a v neposlední řadě také možnost aplikace v brilantních odstínech vzorníku Baumit Life, nejšiřší kolekce fasádních barev v Evropě.

Kampaň „Fasáda je tvoje vizitka. Napořád!“ je platná v termínu od 1.9. – 31.10. 2018

Společnost RIGIPS, známý výrobce sádrokartonů a systémů suché výstavby, spouští nové webové stránky

$
0
0
Společnost RIGIPS, známý výrobce sádrokartonů a systémů suché výstavby, spouští nové webové stránky

RIGIPS zmodernizoval svoji webovou prezentaci. Novinkou je u každé kategorie kalkulačka na výpočet potřebného materiálu i vyhledávač certifikovaných řemeslníků, kteří realizují stavby s produkty RIGIPS na nejvyšší možné úrovni. V databázi je nyní možné vybírat z více než 3000 certifikovaných firem dle regionů a další budou postupem času přibývat.

Praktické kalkulace, více informací a moderní vzhled

Nové webové stránky RIGIPSu vycházejí vstříc aktuálním nárokům na přehlednou webovou prezentaci. Zákazník na novém webu najde veškeré potřebné informace týkající se produktů RIGIPS, nejbližší certifikované řemeslníky i nejbližší prodejny s výrobky RIGIPS. Skvělým pomocníkem je webová kalkulačka, která vypočte, kolik materiálu je zapotřebí. Sekce Produkty nabízí kromě základního produktového portfolia také 6 hlavních okruhů: Omítky, Podlahy, Podkroví, Předstěny, Podhledy a Příčky. Nechybí ale samozřejmě ani informace o společnosti, o jejích environmentálních aktivitách i návody, jak správně pracovat s výrobky RIGIPS. „S novým webem jsme velmi spokojeni. Je maximálně přehledný, intuitivní, má moderní design a poskytuje širokou škálu potřebných informací,“ uvádí Simona Skrbková, (marketingová ředitelka společnosti RIGIPS).

Habito H: sádrokartonová deska nové generace

Současnou prioritou RIGIPSu je propagace vysokopevnostní sádrokartonové desky nové generace Habito H (video), která výrazně posunula vlastnosti sádrokartonového materiálu. Správné pracovní postupy nejen s tímto materiálem se může kdokoliv naučit od odborníků ze společnosti RIGIPS ve Škole suché výstavby. Nejbližší termíny kurzů zjistíte ZDE.

Nová pražská centrála Saint-Gobain

Koncern Saint-Gobain, do kterého RIGIPS patří, dokončil výstavbu své nové centrály v Praze. Nachází se v Libni, u slepého ramena Vltavy. K budově je tedy možné i připlout na lodi. Novou centrálu si můžete prohlédnout ZDE.

Ohled na životní prostředí

Stavební materiály RIGIPS jsou vyráběny tak, aby téměř vůbec nezatěžovaly životní prostředí. K řadě výrobků proto existuje environmentální prohlášení. Ekologické konstrukční systémy RIGIPS tak pomáhají developerům a architektům k velmi dobrému celkovému hodnocení dokončených novostaveb.

FOR ARCH 2018: HELUZ - BMWi mezi cihlami

$
0
0
FOR ARCH 2018: HELUZ - BMWi mezi cihlami

Společná filozofie - maximální komfort pro uživatele při respektování ekologické udržitelnosti a ohleduplnosti vůči okolí - svedla dohromady dvě špičkové firmy ve svém oboru, výrobce stavebních materiálů společnost HELUZ a vozy značky BMWi. Více na www.heluz.cz

O projektu „Místo hluku místo“, který propojil benefity sofistikované akustické cihly HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušené s analogickými přednostmi elektromobilu BMWi3, se dozvíte více na stánku společnosti HELUZ na stavebním veletrhu FOR ARCH 2018 (hala 1., stánek č. 1B12 a 1B12a) ve dnech 18.-22. září. Akustickou cihlu HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušenou přiveze na stánek HELUZ na své kapotě právě tichý a prostorný ekologický vůz BMWi3.

Samozřejmostí prezentace společnosti HELUZ na veletrhu FOR ARCH bude představení kompletního cihelného systému pro hrubou stavbu, od obvodových a vnitřních cihelných bloků přes překlady a keramické stropy až po komínové systémy a speciální tvarovky.

A protože moderní stavební materiály a technologie si žádají vzdělané řemeslníky, vytvořila společnost HELUZ unikátní aplikaci „Stawebnice“, tedy interaktivní učebnici pro budoucí profesionály v oblasti zděných staveb, kterou představí právě na veletrhu FOR ARCH. Online učebnice „Stawebnice“ je primárně určena pro střední odborné školy a učiliště, ale lze ji využít i pro samostudium a stáhnout si ji do chytrých telefonů, notebooků či tabletů.

Rádi Vás přivítáme na stánku společnosti HELUZ na FOR ARCH 2018!

Z čeho stavět, rekuperace, pasiv

$
0
0
Z čeho stavět, rekuperace, pasiv

Už od té doby, co jsme měli pozemek, se měnili hodnoty jak a z čeho stavět. První myšlenky byly komplet stavba svépomocí, přes cíl, že dům bude na klíč až k dnešnímu dni, kdy stavba bude dodavatelsky, kde něco já, něco firmy.

Materiály: prvně jsem chtěl VPC, pak jsem se od toho nechal odradit, velmi vážně jsem přemýšlel nad ekopanely(panely ze stlačené slámy), po marketingem propagovaným Heluz 2in1, o kterých jsem taky docela hodně přemýšlel, přeci jen 50cm pálených cihel už se zateplením uvnitř. Pak jsem i přemýšlel nad systémem liapor "dům jedním tahem", kde se přivezou hotové části vylité z liaporbetonu a jen se na pozemku pospojují. Až jsem se nakonec se vrátil k VPC, i když při hledání projektanta jsem ještě hodně přemýšlel nad systémem Mad-max z Chrudimy. V dnešní době plné lhavého marketingu, je opravdu náročné vybrat správný materiál, každý je kritizován ale i chválen do nebes. Nakonec VPC systém se mi líbí svojí akumulací, svojí pevností. Jako mínus vidím haldu polystyrenu.


I cesta k tomu, že to bude pasiv, nebyla rozhodnutá hned. Prvně jsem nad pasivem hodně přemýšlel, ale dostával jsem hodně informací, že je ohledně toho hodně byrokracie. A že se to nevyplatí, že všichni, jak budou vědět, že to je pasiv, tak mi budou dávat dražší ceny. Tak jsem to zatím neřešil a počítal s tím, že to bude nízkoenergetický dům, ale s rekuperací. Výměna vzduchu je pro mě důležitá, hlavně bez toho, abych se v zimě těžce rozhodoval jestli mrznout nebo mít vydýchaný vzduch.

Nakonec jsem našel dost informací, že kvůli tomu, že rekuperaci budu mít tak jako tak, bude pasiv ta správná cesta a doufám, že žádné speciální přirážky na standardní části domu platit nebudu.

Články naleznete také na blogu: http://dum.torcys.cz

Čekají vás kabelové rozvody? Poradíme, na co se připravit

$
0
0
Čekají vás kabelové rozvody? Poradíme, na co se připravit

Prvním krokem při budování elektrických rozvodů je podrobné plánování budoucí podoby domu a pečlivá projektová dokumentace. Promyslete, co vše budete v jednotlivých prostorech používat, nejen množství jednotlivých prvků elektroinstalace, ale i další nároky, pokud třeba přemýšlíte o chytré domácnosti, bezpečnostních systémech i dalších nadstandardních vychytávkách. Také je dobré počítat s požadavky potenciálních energeticky náročných zařízení, které budete díky raketovému vývoji digitálních technologií nutně potřebovat v budoucnu. 

Umístění elektroinstalace v interiéru

Je nezbytné detailně zakreslit dispozice a umístění nábytku v jednotlivých místnostech. U elektrických zásuvek platí, že více je lépe. Buďte tedy v množství velkorysí, a pokud váháte, zda jich bude třeba tolik, ještě přidejte další. Vyhnete se tak nechtěnému povalování prodlužovacích kabelů v domě. Také rozvažte, do jaké výšky zásuvky umístit, aby bylo použití praktické a pohodlné. Ideálně instalujte nad pohovku, noční stolek, kuchyňskou linku či pracovní stůl. Ocení to nejen vaše záda. Projděte si stavbu a vyzkoušejte ideální osazení vypínačů, termostatů i ovládání žaluzií tak, aby bylo použití intuitivní a umístění co nejefektivnější.

Kromě silových kabelů počítejte s rozvody počítačové sítě, AV, TV, SAT, LAN. Budete mít chytrou instalaci, termostat, klimatizaci, bezpečnostní techniku, detektory kouře, či oxidu uhelnatého? Myslete na to již při instalaci rozvodů!

Doporučujeme umístit alespoň datovou a sdělovací kabeláž do doporučených zón ve stěnách v husích krcích, kupříkladu typu Monoflex. Silové kabely lze instalovat holé. Pokud z nějakého důvodu potřebujete kabel vést v podlaze, využijte mechanicky odolnější kabelovou chráničku. 

zatisi

Které kabely použít v interiéru?

Pro standardní světelné obvody je typický kabel CYKY-J 3x1,5. Kabel CYKY-O 4x1,5 je volbou při použití spínačů, stmívačů, časových relé které vyžadují přítomnost „nulového“ vodiče. Pro vytvoření schodišťového zapojení instalujte kabel CYKY-J 5x1,5. Zásuvkové obvody řešíme vždy kabelem o průřezu 2,5mm2, tedy kabel CYKY-J 3x2,5. Varné desky a sporáky vyžadují vždy samostatný přívod z domovní rozvodnice, neuděláme chybu s kabelem CYKY-J 5x2. Datové a sdělovací kabely jsou určeny pro domácí sítě, připojení k internetu nebo pro zabezpečovací a audio techniku

kabely

Počítáte i s venkovními rozvody?

Nezanedbejte ani exteriér domu. Myslíte i na dostatek venkovních rozvodů? Uvědomte si, kolik zahradní techniky a nářadí budete potřebovat využít najednou. Dostatek osvětlení kolem domu taktéž není radno podceňovat. Pokud plánujete bazén, vířivku, nebo třeba zavlažování zahrady, zahrňte nároky do plánování.

Máte zahradní domek, nebo garáž? Dopřejte si i tam veškerý komfort. Dostatek zásuvek na zahradní techniku, osvětlení, pohybové čidlo ale i možnost nabíjet elektromobil se neztratí. Nezapomínejte ani na elektrickou bránu, čerpadlo do studny, videotelefon, či dostatek osvětlení a zásuvek v zahradním altánku. S elektroinstalací v garáži jistě počítáte, ale co venkovní osvětlení, kamerový systém, nebo pojezdová svítidla pro pohodlné parkování?

Typy kabelů v exteriéru volíme dle potřeb a umístíme do země ideálně v chráničce Kopoflex, nebo vedeme zdí ochráněné kupříkladu kvalitním husím krkem řady Monoflex. Pokud bude kabel vystaven slunci, použijte UV stabilní kabelovou chráničku.

rozvadec


Přívodní kabely od elektroměru do domu jsou závislé na vašem dodavateli elektřiny buď kabel CYKY-J 5x6, nebo CYKY-J 4x10. V současnosti se vyplatí myslet také na možnost přepínání sazby na nízký tarif a instalovat i kabel pro HDO CYKY-J 3x1,5. Kabel je vhodné pokládat spolu se silovým z elektroměrové skříně do kvalitní chráničky typu Kopoflex.

AQUAPANEL - nový design do vaší koupelny

$
0
0
AQUAPANEL - nový design do vaší koupelny

Podzimní novinkou ve výrobním portfoliu společnosti KORADO je pro letošní rok designové otopné těleso KORATHERM AQUAPANEL.

Moderní a jednoduchý vzhled tohoto designového radiátoru přesvědčí každého v tom, že při výběru vhodného tělesa do koupelny není potřeba zůstávat jen u klasických „žebříků“ jako doposud. Rovné, geometricky přesně uspořádané profily tohoto tělesa působí luxusním a neokoukaným dojmem. 

K dispozici bude v jednořadém a dvouřadém provedení, ve výškách od 79 cm do 178 cm. Tepelný výkon jednořadého provedení se pohybuje od 403 do 1231 W, u dvouřadého provedení se jedná o výkony v rozmezí 577 až 1807 W. Tato designová tělesa disponují moderním spodním středovým, případně i spodním připojením zdola dolů.

Výběrem barevného odstínu ze vzorníku KORADO nebo RAL lze těleso KORATHERM AQUAPANEL přizpůsobit jakékoliv koupelně nebo z něj udělat jedinečný designový prvek.

V prodeji od září 2018, k vidění na výstavě FOR ARCH v Praze ve dnech 18. - 22. 9. 2018 na stánku KORADO, hala 4, sektor 4 B.

Více informací: www.korado.cz

Jaké půdní schody pořídit? Poradíme Vám!

$
0
0
LST

Společnost FAKRO nabízí různé typy půdních schodů, které umožňují uspokojit individuální potřeby zákazníků. Všechny modely skládacích schodů FAKRO vyhovují vysokým požadavkům na těsnost a termoizolační vlastnosti, a splňují normu EN 14975.

Základním modelem půdních schodů FAKRO jsou schody LWS Smart. Větší uživatelský komfort poskytují schody LWK Komfort, které jsou vybaveny madlem, patkami a poklopem bílé barvy. Abychom dobu montáže skládacích půdních schodů s dřevěným žebříkem zkrátili na minimum, volíme schody LWZ Plus, jež jsou vybaveny systémem rychlé montáže.

Dalším komfortnějším výrobkem je model LWL Lux s dodatečným madlem a mechanismem usnadňujícím rozložení a složení žebříku. Do skupiny schodů se speciálním určením patří termoizolační půdní schody LTK Energy, které jsou určené pro zákazníky kladoucí důraz na co nejnižší součinitel prostupu tepla.

Speciálně pro potřeby nízkoenergetického stavebnictví byly navrženy super termoizolační schody LWT, které jsou vybaveny trojitým těsněním, zaručujícím dokonalou těsnost. V případě, že v místnosti není dostatek prostoru pro rozložení půdních schodů, je možno zvolit typ LDK, jenž je vybaven podobně jako schody LWK. Jestliže mají půdní schody bránit průniku ohně, lze si vybrat ze tří modelů protipožárních schodů: skládací LWF 45 s dřevěným žebříkem, skládací LMF 45 a LMF s kovovým žebříkem nebo stahovací schody LSF.

Do často využívaných míst se doporučují schody LMS Smart s kovovým žebříkem se zvýšenou odolností. Tyto schody jsou dostupné také ve verzi LMK Komfort s madlem a poklopem bílé barvy.

Řešením pro místnosti s velmi vysokými stropy jsou schody nové generace LMP. Záleží-li na maximálně zjednodušené a rychlé montáži, a také na vysokém komfortu používání, pak tyto požadavky splní schody LML Lux a všechny modely stahovacích půdních schodů. Stahovací schody LST, LSZ se charakterizují malými rozměry rámu. Jsou určeny především do míst, kde nelze použít skládací půdní schody. Navíc díky speciálnímu mechanismu je lze rozložit a složit pomocí ovládací tyče, proto jsou doporučovány k montáži ve vysokých místnostech. Pokud máme v místnosti více prostoru, můžeme použít mlynářské schody MS_, které jsou s ohledem na svou jednoduchost a bytelnost skvělým řešením pro frekventovaná místa a časté užívání.

Novinka schody LMP
Schody LMP (U=1,1 W/m2K) jsou schody nové generace, určené pro přístup do půdních prostor i v místnostech s velmi vysokými stropy (až do výšky 366 cm). Díky použitému systému odlehčení žebříku je manipulace s půdními schody maximálně pohodlná a zároveň bezpečná. Maximální nosnost je 200 kg.

LWS Smart/ LWK Komfort
Půdní schody LWS Smart/ LWK Komfort jsou skládací schody s tří nebo čtyřdílným dřevěným žebříkem a zatepleným poklopem. Inovativní řešení nové konstrukce schodů poskytují vysoký komfort používání a umožňují rychlou a snadnou instalaci schodů ve stropě. Maximální nosnost je 200 kg. Součinitel prostupu tepla u LMS Smart/ LMK Komfort je U=1,1 W/m2K).

LWF 45
Schody LWF 45 (U=0,6 W/m2K – dle interních testů výrobce) jsou novou generací protipožárních půdních schodů zaručující vysoký stupeň protipožární ochrany. Kromě toho zajišťují také komfortní a bezpečný přístup do půdních prostor. Třída požární odolnosti EI1/EI2=45 min dle EN 13501-2. Maximální nosnost je 160 kg.

LMS Smart/ LMK Komfort
Skládací půdní schody s třídílným kovovým žebříkem. Zateplený poklop a skříň jsou vyrobeny z borovicového dřeva, žebřík je kovový. Schody LMK jsou na rozdíl od schodů LMS vybaveny bílým poklopem a madlem usnadňujícím pohyb po žebříku. Maximální nosnost je 160 kg. Součinitel prostupu tepla u LMS Smart/ LMK Komfort je U=1,1 W/m2K).

LST
Stahovací půdní schody LST (U=1,1 W/m2K) jsou vybaveny bílým zatepleným poklopem, dřevěnou skříní, kovovými krycími lištami a montážními úhelníky.Stahovací konstrukce umožňuje složení žebříku na malé rozměry, díky čemuž lze schody namontovat do malých půdních otvorů (nejmenší rozměr je 51x80 cm). Maximální nosnost je 200 kg.

LWT/ LWT Passive House
Super termoizolační půdní schody LWT (U=0,51 W/m2K) jsou doporučovány k použití v nízkoenergetických stavbách, ve kterých je kladen velký důraz na minimalizaci tepelných ztrát. Díky vynikajícím termoizolačním parametrům mají značný vliv na úspory tepelné energie v budovách. Pro pasivní stavby jsou určeny schody LWT Passive House se speciální izolační sadou, s certifikátem Passive House Institute. Maximální nosnost je 160 kg. Schody splňují 4. třídu těsnosti podle EN 14975.


Jaké tašky na novou střechu?

$
0
0
Novinka Classic AERLOX je vhodná pro rekonstrukce střech, které mají limitovanou nosnost krovu

Pokud plánujete výměnu nebo pokládku nové střešní krytiny, je vhodné práce stihnout ještě před zimou. Dům bude lépe chráněn před extrémními výkyvy počasí. Co na střechu?

Mezi stavebníky roste v posledních letech obliba betonových tašek. Vybrali jsme dva modely, které spojují klasický šarm s celou řadou praktických benefitů.

Vsaďte na kvalitní značku
Modely Classic Protector PLUS a Classic AERLOX pocházejí z portfolia značky BRAMAC. Ta se těší u profesionálů i laické veřejnosti skvělému renomé, a to díky špičkové kvalitě výrobků, technologickým inovacím a spolehlivému zákaznickému servisu.

BRAMAC vyrábí své betonové tašky z prvotřídních surovin. Na jejich kvalitu a mrazuvzdornost tak poskytuje 30letou zárukou. Všechny modely betonových tašek jsou vyvíjeny jako standardní součásti Inteligentního střešního systému BRAMAC a disponují velmi propracovaným systémem originálních střešních doplňků. Zákazník může získat i 15letou nadstandardní záruku na funkčnost celého střešního systému.

Tašky se špičkovou povrchovou technologií
Střešní krytina by neměla splňovat pouze estetické požadavky. Měla by vyhovovat i všem nárokům na funkčnost tak, aby střecha poskytovala ochranu a bezpečí. Toto vše nabízí střešní taška Bramac Classic Protector PLUS. Charakterizuje ji velmi dlouhá životnost a vysoká mechanická odolnost. V ochranné funkci střechy hraje důležitou roli povrchová úprava střešních tašek. Zatímco povrch standardních tašek tvoří pouze několik vrstev barvy, u tašky s technologií Protector PLUS je navíc aplikována vrstva vysoce probarveného jemnozrnného mikrobetonu, která zaplní všechny nerovnosti a vytvoří dokonale hladký a na první pohled atraktivní povrch. Toto vše zvyšuje ochranou schopnost krytiny před usazováním mechů, nečistot a řas a zajišťuje dlouhodobou stabilitu její původní barevnosti.

Řešení pro krovy s limitovanou nosností
Stav krovu ovlivňuje výběr krytiny vhodné pro rekonstrukci střechy. BRAMAC nabízí od letošního roku betonovou tašku Classic AERLOX, novinku, která je o 30 % lehčí než srovnatelná betonová taška. Proto je tento model vhodný pro rekonstrukce střech s limitovanou nosností krovu. Nižší hmotnosti bylo dosaženo díky kombinaci optimalizace tvaru tašky, použití velmi kvalitního cementu a speciálního kameniva. Samozřejmě, tento model splňuje normou požadované vlastnosti betonových tašek, jako jsou především tvarová stálost, pevnost a mrazuvzdornost. Také Classic AERLOX je opatřen vyspělou povrchovou úpravou Protector PLUS s použitím vrstvy mikrobetonu.

Oba typy betonových tašek mají elegantní a symetrický profil modelové řady Classic, který sluší tradičně vyhlížejícím domům i moderním novostavbám s jednoduššími tvary. Vaše nová střecha se stane přirozenou součástí okolní zástavby, ale hlavně bude poskytovat spolehlivou ochranu před vnějšími klimatickými vlivy.

Jak začít, kde začít a co s tím vůbec udělat - úvod peripetií nazvaných rekonstrukce a stavba

$
0
0
tri parcely pro dva domy

V roce 2014 jsem zakoupil parcelu v jedné úžasné lokalitě v okolí Zlína s tím, že mě hned "chytla za srdce". Parcelu shodou okolností prodával jako poslední volnou jeden člověk.

Sice ta vedlejší by byla lepší, říkal jsem si. Ale majitel ji neprodá a neprodá.

Po dvou letech vyjednávání se podařilo majitele vedlejší parcely přesvědčit k prodeji. Bohužel včetně stavby, určené tak akorát k demolici.

Bohužel? Možná bohudík..

Ke konci roku 2016 se rozjela rekonstrukce domu. Rozhodli jsme se, že opravíme tuto hrůzu a předěláme ji na garáž, dílnu, sklad a sklep s tím, že budeme stavět novostavbu nad tímto ve svahu.

Tedy přišel statický posudek, přišlo na řadu podřezání mokré stavby, sundání střechy, vybourání příček a položení nové ploché střechy s atikou. Cílem je mít jako první v ČR viniční trať na střeše domu. Experiment.

Souviselo s tím položení nové kanalizace, zprovoznění historického vrtu, nové dvě nádrže na dešťovku atp. Ale o tom napíši další články.

Původní plán stavět na střeše tohoto domu naštěstí nevyšel a stavba se dokončila v roce 2018. V tomtéž roce se v březnu rozjela stavba novostavby, terénní úpravy atp.

Ale to až jindy :)

Každým dnem si jdeme za svým snem :-)

$
0
0
Každým dnem si jdeme za svým snem :-)

Zdravím všechny stavebníky, i my jsme si vysnili naše hnízdečko a po dlouhém váhání jsme se rozhodli postavit si domeček v městečku nedaleko Karlových Varů, ve kterém žijeme.

Vzhledem k tomu, že jsme nevlastnili žádný pozemek, museli jsme se poohlédnout po inzerátech, kde jsme nalezli ten náš vysněný :-).

Hypotéku jsme si sjednali jak na pozemek, tak na stavbu domečku a celková cesta za stavebním povolením se nám malinko protáhla. Jen k prvnímu čerpání hypotéky, abychom mohli koupit pozemek vedlo mnoho zařizování od radonu, projektu, osazení na pozemek až po rezervaci pozemku a podpis kupní smlouvy.

Když už jsme mysleli, že pozemek bude náš a stavební povolení v dohledu, se realitní kancelář s poskytovatelem hypotéky nemohli domluvit na postupu při přepisu nemovitosti a následného vyplacení a celý proces se nám natáhl z plánovaného dubna až na konec června. :-(

Když jsme se konečně stali hrdými majiteli pozemku, čekalo nás další čekání a to ne ze strany úřadů, jak jsme se obávali, ale ze strany souseda, který nám odmítl udělit souhlas. Naštěstí po několika rozhovorech a projednávání, souhlas udělil. Ale stálo nás to čekání až do dnes, kdy jsme konečně obdrželi verdikt:

STAVBA POVOLENA :-)))))

Tak snad už jsme se načekali dostatečně a teď už konečně kopneme :-)

Vstupenky na FOR ARCH máme, letos se na něm ale neuvidíme

$
0
0
Vstupenky na FOR ARCH máme, letos se na něm ale neuvidíme

Přesně za týden startuje v pražských Letňanech tradiční stavební veletrh FOR ARCH. Letos je to už 28. ročník a navštívit jej můžete od úterý 18.9. do soboty 22.9.2018.

Otevírací doba jednotlivých dnů je uvedena zde. Každý rok na veletrhu FOR ARCH mělo svůj stánek i Svépomocí.cz

Od roku 2009, kdy jsme vystavovali poprvé, jsme postupně každý rok rostli “dál a výš”

Screenshot 1

V roce 2017, tedy o 8 let později, vypadal stánek portálu Svépomocí.cz takto:

 V letošním roce jsme pro Vás již od května intenzivně chystali expozici, která měla všechny naše dosavadní stánky na For Archu a aktivity, které jsme na nich společně dělali, přeskočit mílovým krokem.

Měla to být prostě bomba! Vydrželo nám to ovšem jen do léta...

Na začátku prázdnin diagnostikovali lékaři mé ženě Lence, která se ve Svépomocí.cz stará o produkci a postprodukci videí, rakovinu prsu. Běžná preventivní prohlídka, na kterou pro svůj nízký věk nemá dokonce ani nárok od zdravotní pojišťovny. Před rokem nic a teď nádor.

Zcela nám to otočilo život. S tím, co jsme měli najednou řešit (vyšetření, operace, ozařování, další operace, několikaletá léčba) nebylo v našich silách dokončit přípravy na veletrh a úspěšně ho zvládnout.

Nechtěli jsme v záři uskutečnit připravovanou show, protože bychom do ní nemohli dát 100% pozornosti a energie.

Proto jsme se rozhodli před prázdninami ukončit přípravy naší účasti na letošním veletrhu FOR ARCH 2018.

Věříme, že vše dobře dopadne a v příštím roce si to budeme moci společně vynahradit. Držte nám palce!

Získali jsme pro Vás pár volných elektronických vstupenek. Odkaz na vstupenku jsme poslali všem, kteří jsou registrování k odběru emailových tipů na na Svépomocí.cz

Pokud registrováni nejste, můžete se registrovat třeba zde http://vstupenky.svepomoci.cz/

Vstupenky zdarma na veletrhy od nás poté budete dostávat automaticky.

Mějte se pěkně a kromě toho, aby se Vám dařilo, přeji i hodně zdraví.

Pavel Tesárek

Úprava podloží před pokládkou dlažby

$
0
0
VALENCIA - BARVA - CORAL

Kvalita betonové dlažby je v dnešní době opravdu vysoká a vydrží i hrubší zacházení či vysokou frekvenci pojezdu. Ve výsledku nezáleží pouze na výběru dlažby, ale i na úpravě jejího podloží.

Mnoho lidí často zapomíná, že správná úprava podloží je mnohdy důležitější než výběr samotné dlažby. Správně upravené podloží prodlouží životnost dlažby a zabrání některým nechtěným efektům, jakým může být například zvlnění povrchu, propad jednotlivých kamenů či popraskání jejich popraskání. Věnujte tedy stejné úsilí úpravě podloží, jaké jste věnovali i správnému výběru betonové dlažby. Jaké výhody přináší pokládka a jak správně postupovat?

VÝHODY POKLÁDKY BETONOVÉ DLAŽBY

Samotný proces pokládky dlažby je velmi jednoduchý a nenákladný. I přesto, že se dlažba musí pokládat na dobře zhutněné podloží, je možné pokládat dlažbu na sucho. Pokládka je tedy cenově dostupná a navíc i rychlá.

Zejména u novostaveb či terénních úprav v zahradě oceníte možnost rychlé výměny jednotlivých kusů dlažby. Venkovní plochy se často zpevňují záhy po dokončení závěrečných úprav a podloží tak sesedává i několik let po zhutnění a to i při vynaložení nejlepší péče. V případě vzniku nerovností či narušení části plochy je pak oprava velmi jednoduchá. Při menším rozsahu umožňuje dlažba snadnou výměnu jednoho či několika kusů kamene. Při vzniku větších nerovností lze dlažbu rozebrat, podloží znovu zhutnit a následně dlažbu znovu položit. Odpadá tak nákladná rekonstrukce, která by vás čekala u jiných povrchových úprav než je betonová dlažba.

Máte problém se zadržením vody na zpevněných plochách? Při správně provedené drenáži umožňuje vydlážděný povrch rychlý vsak dešťové vody a nedochází tedy ke vzniku kaluží a vlhkých míst. Místa, kde eventuálně hrozí hromadění vody lze doplnit o mikroštěrbinové trouby, které odvedou vodu do vsaku. Voda naší dlažbě a ani ostatním betonovým výrobkům neškodí. Pokud však při špatném odvodnění dlažba dlouhodobě stojí ve vodě. Na takto stále vlhkých místech se může také začít dařit mechům a houbám, které dlažbu sice nezničí, ale kazí celkový dojem.

POSTUP ÚPRAVY PODLOŽÍ PŘED POKLÁDKOU DLAŽBY

Samotný postup pak kombinuje několik kroků, které zabezpečí dokonale zhutněné podloží před pokládkou betonové či zámkové dlažby.

ÚPRAVA PLÁNĚ

Pláň, nebo-li plocha vytvořená skrývkou či násypem zeminy, je úplným základem zpevněných ploch. Jedná se o prvotní vrstvu, jejíž úprava by měla respektovat projektovou dokumentaci, materiál podloží a účel zpevněné plochy. Dle této charakteristiky je nutné plán dostatečně zhutnit a minimalizovat tak riziko pohybu nejnižšího podkladu zpevněné plochy.

PODKLADNÍ VRSTVY A PŘÍPRAVA PODLOŽÍ

Pro konstrukce těchto vrstev lze použít drcené kamenivo o různých frakcích dle účelu použití plochy. Příprava této vrstvy je ovlivněna zeminou, tedy základem celé zpevněné plochy a předpokládaným zatížením. Jinak je nutné upravit podloží pro pochozí plochy a jinak pro plochy pojezdové. Zde je nutné pamatovat, že každá vrstva podloží musí být zhutněna zvlášť. Zpravidla by pak jedna vrstva neměla přesáhnout 100 - 150 mm. Po těchto částech by tedy plocha měla být vždy zhutněna vibrační deskou. Závěrečné hutnění betonové dlažby je také velmi žádoucí. Jen v některých případech se hutnění samotné dlažby nedoporučuje. A to v takových případech kdy jednotlivé kameny jsou velmi štíhlé a dlouhé. V takovém případě by vlivem zatížení vibračního stroje mohli praskat. Jsou to například: CSB - LEGANTO o výšce 50 mm a pro dlažbu CSB - VALENCIA o výšce 60 mm nedoporučujeme plochu hutnit vibrační deskou.
Pouze u dlažby CSB - VALENCIA u výšky 80 mm je možné plochu zhutnit vibrační deskou s maximální hmotností 50 kg.

POKLÁDKA BETONOVÉ DLAŽBY

Dlažbu lze skládat buďto ručně nebo strojově. Ruční pokládku využijete především pro dlažbu se skladbou více kamenů či pro barevná provedení COLORMIX a NATURCOLOR, kdy je nutné pokládat kameny napříč vrstvami i paletami, aby vznikla nepravidelně probarvená plocha. Strojová pokládka se využívá především pro zámkové dlažby, které dodáváme ve skladbě na paletě a jsou určeny pro pokládky velkých ploch, například parkovišť a chodníků.
Před závěrečným hutněním plochy stačí zasypat spáry křemičitým pískem o frakci 0 - 2 mm. Zasypání pískem doporučujeme po čase zopakovat.

Jaké tašky na novou střechu?

$
0
0
Novinka Classic AERLOX je vhodná pro rekonstrukce střech, které mají limitovanou nosnost krovu

Pokud plánujete výměnu nebo pokládku nové střešní krytiny, je vhodné práce stihnout ještě před zimou. Dům bude lépe chráněn před extrémními výkyvy počasí. Co na střechu?

Mezi stavebníky roste v posledních letech obliba betonových tašek. Vybrali jsme dva modely, které spojují klasický šarm s celou řadou praktických benefitů.

Vsaďte na kvalitní značku
Modely Classic Protector PLUS a Classic AERLOX pocházejí z portfolia značky BRAMAC. Ta se těší u profesionálů i laické veřejnosti skvělému renomé, a to díky špičkové kvalitě výrobků, technologickým inovacím a spolehlivému zákaznickému servisu.

BRAMAC vyrábí své betonové tašky z prvotřídních surovin. Na jejich kvalitu a mrazuvzdornost tak poskytuje 30letou zárukou. Všechny modely betonových tašek jsou vyvíjeny jako standardní součásti Inteligentního střešního systému BRAMAC a disponují velmi propracovaným systémem originálních střešních doplňků. Zákazník může získat i 15letou nadstandardní záruku na funkčnost celého střešního systému.

Tašky se špičkovou povrchovou technologií
Střešní krytina by neměla splňovat pouze estetické požadavky. Měla by vyhovovat i všem nárokům na funkčnost tak, aby střecha poskytovala ochranu a bezpečí. Toto vše nabízí střešní taška Bramac Classic Protector PLUS. Charakterizuje ji velmi dlouhá životnost a vysoká mechanická odolnost. V ochranné funkci střechy hraje důležitou roli povrchová úprava střešních tašek. Zatímco povrch standardních tašek tvoří pouze několik vrstev barvy, u tašky s technologií Protector PLUS je navíc aplikována vrstva vysoce probarveného jemnozrnného mikrobetonu, která zaplní všechny nerovnosti a vytvoří dokonale hladký a na první pohled atraktivní povrch. Toto vše zvyšuje ochranou schopnost krytiny před usazováním mechů, nečistot a řas a zajišťuje dlouhodobou stabilitu její původní barevnosti.

Řešení pro krovy s limitovanou nosností
Stav krovu ovlivňuje výběr krytiny vhodné pro rekonstrukci střechy. BRAMAC nabízí od letošního roku betonovou tašku Classic AERLOX, novinku, která je o 30 % lehčí než srovnatelná betonová taška. Proto je tento model vhodný pro rekonstrukce střech s limitovanou nosností krovu. Nižší hmotnosti bylo dosaženo díky kombinaci optimalizace tvaru tašky, použití velmi kvalitního cementu a speciálního kameniva. Samozřejmě, tento model splňuje normou požadované vlastnosti betonových tašek, jako jsou především tvarová stálost, pevnost a mrazuvzdornost. Také Classic AERLOX je opatřen vyspělou povrchovou úpravou Protector PLUS s použitím vrstvy mikrobetonu.

Oba typy betonových tašek mají elegantní a symetrický profil modelové řady Classic, který sluší tradičně vyhlížejícím domům i moderním novostavbám s jednoduššími tvary. Vaše nová střecha se stane přirozenou součástí okolní zástavby, ale hlavně bude poskytovat spolehlivou ochranu před vnějšími klimatickými vlivy.

Ideální hypotéka pro stavbu či rekonstrukci svépomocí

$
0
0

Získat hypotéku je díky zvyšujícím se kritériím čím dál těžší. Pro většinu lidí, kteří chtějí stavět dům nebo rekonstruovat, je to bez hypotéky téměř nemožné. Zajímali jsem se proto, jak je to s hypotékou pro svépomocníka.

Ideální hypotéka pro stavbu či rekonstrukci svépomocí 

Z pohledu člověka, který si buduje celé nebo část svého bydlení svépomocí, by podle mého názoru měla ideální hypotéka splňovat následující kritéria. Banka by peníze zaslala předem stavebníkovi na účet. Ten by mohl ihned začít stavět nebo rekonstruovat. Také by nemusel zasílat žádné faktury nebo jiné daňové doklady bance. A jako poslední, neméně důležitý bod, by si banka ověřila, že získané peníze stavitel opravdu použil na stavbu, až po dokončení konkrétních stavebních prací. Následně by zaslala další část peněz.

Hypotéka se zálohovým čerpáním

Měl jsem velkou radost, když jsem zjistil, že na trhu opravdu existuje takováto služba. Nabízí ji Komerční banka pod názvem Hypotéka se zálohovým čerpáním. Tato varianta hypotéky splňuje všechna kritéria, které považuji za nejdůležitější.

Peníze napřed a žádné faktury

“Pro řadu stavebníků je potěšující informace, že hypoteční úvěr dostanou i v případě, kdy staví svépomocí. Banka vám sice nezaplatí vaši práci, ale v předstihu vám na váš účet zašle peníze na nákup materiálu nebo dodavatelské služby. S penězi již hospodaříte sami, zpětně žádné faktury bance nepředkládáte. Účelové použití vyčerpaných prostředků prokazujete odhadci KB až po dokončení konkrétních prací“ uvedl Ondřej Šuchman, produktový manažer hypotečních úvěrů Komerční banky k této možnosti hypotéky.

Komerční banka nevyžaduje u Hypotéky se zálohovým čerpáním dokládání faktur za stavební práce a materiál. Pro klienty banky se tak výrazně zjednoduší administrativa spojená s výstavbou nebo rekonstrukcí rodinného domu. Při sjednání hypotéky je potřeba předložit rozpočet.

Pokud vás také zaujal podobný postup financování stavby svépomocí, podívejte se v odstavci variant hypotéky na podrobnosti zde >>.

Můžete také kontaktovat call centrum, které vás spojí s konkrétním poradcem ve vašem okolí a ten s vámi probere možnosti financování stavby či rekonstrukce svépomocí.


Nábytek, interiery, přípojka vody

$
0
0
Pohled z oblohy

Už je to delší doba, co jsem sem dával nějaký příspěvek, od té doby jsme si pořádně mákli a pokročili o velký kus dopředu. Chtěl bych se o to s vámi podělit :-) Opět jsem čerpal hodně informací s internetu a dost informací ze stránek svepomoci.cz od jiných stavebníků, kteří také řeší svojí stavbu a každodenní výzvu, kterou jim přináší stavba domu.

My jsme měli vylité podlahy do roviny anhydridem. Pěkně se na to koukalo, jak se to vše slévá do roviny a mizí paronepropustná folie s topnými kabely. Sice jsme měli už koupenou vinylovou samolepící folii, ale museli jsme tři týdny čekat, než vyschne anhydrit. Trochu jsme to urychlili tím, že jsme po týdnu lehce přitopili topnými kabely v podlaze. Mezitím jsme nakoupili primalex plus, abychom mohly celý dům vymalovat. Malování není zrovna naše oblíbená činnost a tak jsem hledal něco co by nám to usnadnilo. Podle videí na internetu mě zaujalo malování za pomocí zařízení a stříkací pistole. Zdálo se to jednoduché a celkem rychlé. Proto jsem si v půjčovně takový přístroj půjčil. Šlo o zařízení tzv. pumpu, která přes trubku saje barvu přímo s belíku a není potřeba barvu nikam přelívat. Asi jako u každého malování je potřeba se podle toho obléknout a počítat s tím, že bude člověk trochu od barvy. U malování, pomocí stříkací pistole je potřeba zakrýt vše co nechcete mýt bílé. Naše výhoda byla ta, že jsme v bytě ještě nic neměli a tak jsme si zakryli podlahu a okna. Malování bylo rychlé. Asi tak za 2,5 hodiny jsme měli vymalováno, když tedy nepočítám přípravu. Většinu míst jsem stříkal dvakrát a pak jsem ještě vše procházel a nedostatky dodělal. Při použití tohoto stříkacího zařízení není potřeba barvu ředit a tak barva pěkně kryje. Vypadalo to moc dobře, nesmí se dávat velká vrstva a asi hodně důležitá je zvolená značka a druh barvy. My zvolili průměr Primalex plus ve 40kg belíkách, které měli v akci. Postupně jsme přikupovali a konečná spotřeba 160kg barvy. Stříkací pistoly jsme ještě ten den vrátili. Druhý den jsme po vysychání barvy zjistili ještě nějaké nedostatky a tak nás váleček neminul. Vlastně jsme provedli téměř jeden nátěr s barvou, kterou jsme už naředili. Hlavně strop, na kterém jde vidět vše. Další den po vyschnutí barvy už vše vypadalo tak jak má být.

Po pár dnech jsme se vrhly na podlahu. V Hornbachu jsme zakoupili v akci samolepící vinylovou podlahu o tloušťce 3 mm. Podlahu jsme měli rovnou a tak stačilo jen zamést a důkladně podlahu napenetrovat. Před tím jsme ještě ořezali po obvodě diletační pásku a na pár místech dobrousili lehce povrh, protože vinyl veškeré nerovnosti kopíruje. Při lepení jsme se drželi video návodu ze stánek Hornbachu. Nic složitého. Ve dvou to celkem odsýpalo. Důležité je držet si rovinu a dílce vinylové podlahy dávat hodně natěsno. Během dvou dnů byla podlaha hotová a my si mohly zout boty a projít se pro ní. Parádní pocit :-).

O pár dní později dorazili objednané obložky a interiérové dveře, které jsme si dva měsíce zpět objednaly na stránkách nejdvere.cz. Mají na netu dobré recenze a velký výběr dveří. Z toho si musí vybrat každý. Mohu je jen doporučit. Výborná komunikace, ochota a vstřícnost. Doba dodání je delší, ale s tím se musí počítat, protože i u jiných firem je to podobné. I když bych čekal, že u standardních rozměrů budou mít dveře skladem. Pár dveří už jsem montoval, ale tyto byli opravdu kvalitní, většina konstrukce z pevnější MDFky a ne z dřevotřísky jako jsou od jiných výrobců dveří. Dveře jsou těžší, ale bytelné. Trochu jsem se trápil s posuvnými dveřmi, ale po telefonátu na nejdvere.cz mi ochotně poslali videonávod. U montáže dveří opět hlídat rovinu. Já jsem opět využil nivelační laser od Bosche. Při montáži jsem zjistil, že není vhodné používat lepící pěnu, ale klasickou montážní pěnu, která nabide a obložky pevně přilepí ke zdi. Při použití lepící pěny, se přes noc pěna stáhla a já měl pak průchod spodku obložek o 2 cm širší. Vše jsem opravil a dveře všude sedí.

To bychom měli hotové a jde se na nábytek, který jsme si po večerech s manželkou navrhli v programu PRO100 a tak jsme měli jasno co chceme a jak by to mohlo vypadat. Jsem vyučený truhlář a otec má truhlárnu. Takže jsme objednali materiál a začali postupně vyrábět. Cenově jsme se dostali cca na třetinu ceny, než kdybychom si nábytek nechali vyrábět na míru. Vše jsme si udělali podle našich představ a výsledek můžete vidět na přiložených fotografiích. Hlavní architekt je manželka, ale já jsem ji samozřejmě doplňoval a z výsledkem jsme oba spokojeni.

Poslední etapa před nastěhováním byla přípojka vody, kterou jsme již měli schválenou a papírově vyřízenou, ale přesto se to protáhlo na tři měsíce a to jen kvůli tomu, že ještě nejsme majiteli pozemku, na který máme od obce smlouvu o smlouvě budoucí. Vodárna totiž má interní předpis, že nemůže podepsat smlouvu o dodávce vody s někým, kdo není majitelem pozemku dané stavby. Takže, po těch třech měsících jsme se oficiálně stali majiteli pozemku a pak byla otázka týdne, než jsme mohli realizovat přípojku vody společně s usazením vodoměrné šachty, čističky a nádrže na dešťovou vodu. V místě kde stavíme, není kanalizace a tak jsme si vyrobili pod čističkou vsak v 1,3 metrové jámě, kam jsme do geotextilie nasypali kameny o frakce 64mm, zakryli geotextílií a zasypali zeminou. To tohoto vsaku jsme svedli vývod z čističky a zvlášť z nádrže na dešťovou vodu. Dále jsme naplnili čističku vodou, nastavili provzdušňování dle videa a nic nebránilo tomu, abychom se z velkých nadšení a parádou mohli nastěhovat.

A je to tu, první spuštění vody, první noc, první koupání, první vaření atd. Úžasný pocit po 1,5 roce práce na našem vysněném baráčku. Sice to tím vše nekončí, protože je na domě ještě hodně práce a v následujících dnech po nastěhování, bylo několik týdnů ladění, doplňování a úprav v interiéru. Máme ale velkou radost z každé poctivě dodělané práce do detailu.

Teď nás ještě čeká izolace, kterou jsme už načali a dál dodělání balkonu, zábradlí a věcí kolem domu (zámková dlažba, plot, brána a nějaké úpravy terénu) Bude to ale mnohem snazší, když už zde bydlíme a bez dojíždění na to bude více času.

Výběr pozemku

$
0
0
Výběr pozemku

Jelikož jsme oba dva z dědiny, tak postavit si pro nás vlastní dům byla jasná volba, takže asi před rokem jsme začali shánět náš vysněný pozemek. Oba jsme v tu chvíli bydleli spolu v Brně v pronajatém bytě 2+kk, ale neměli jsme finance pořídit si pozemek dle našeho gusta na vlastní pěst. Proto padla volba na to, že naši snahu o budování budeme financovat hypotékou.

Bylo to jednoduché. U hypotéky na cca 3 000 000 nám spočítali, že by jsme platili zhruba 13 000 měsíčně po 30 let, což nám přišlo celkem fajn, už jenom kvůli tomu, že se splátka nijak výrazně nelišila od momentálního nájmu. Když jsem řekl, že to bylo jednoduché, nevěděl jsem ještě, co všechno nás čeká.

Už samotný výběr pozemku byl celkem horor. Denně jsme prohlíželi inzerce a nabídky realitek a pořád se nám nedařilo najít něco co by plně vyhovovalo našim požadavkům. Občas se našlo něco pěkného, ale po následném oběhání úřadů, sousedů a návštěvě pozemku jsme vždy zjistili že nám buďto vede pod pozemkem ta největší roura s vodou v celém širém okolí, nebo byla polovina pozemku absolutně nepoužitelná kvůli příkrým svahům. U všech těchto pozemků, co jsme navštívili, nám bylo vždy řečeno, že jsou absolutně bez vady a že pokud je tam nějaká závada, tak je zanedbatelná. Korunku na hlavu nasadila paní realitní makléřka, která nám tvrdila, že pozemek, o který jsme měli zájem, je bezproblémový. Po oběhání úřadů a prohlídce jsme zjistili, že celý pozemek je jedna velká záplavová zóna a je dobrý metr a půl pod okolní zástavbou i cestou. To by znamenalo že by se musel pozemek zavozit do úrovně cesty ( bylo to 1500m2, tj 1500*1,5=2250m3 zeminy :)), postavit protipovodňovou zídku a sítě, které měli být údajně v cestě, byli až na úrovni domů na druhé straně cesty, samozřejmě na soukromých pozemcích.

Po roce hledání jsme teď konečně ve fázi kdy je naše hledání doufám u konce. Našli jsme si pozemek 7195m2 v malé dědince na okraji Chřibů. Obec sice nemá ani obchod, ale zato nás uchvátila místní atmosféra, 6km od nás je okresní město a za pozemkem máme autobusovou zastávku.

Pozemek je obrovský a stojí na něm starý dvoupokojový přízemní domek a stodola, která má větší hodnotu než domek. Po přemýšlení a zhodnocení našich lidských sil a sil všech kamarádů jsme došli k závěru, že malý domek můžeme klidně shodit za 2 týdny a většinu stavebního odpadu využít někde na budoucí stavbě. Prostorná stodola nám výborně poslouží jako stavební bouda a na uskladnění materiálu a nejdůležitější věc na každé stavbě, kadibudka, už tam byla taky.:)

Velikost pozemku nám plně vyhovuje, protože chceme mít ovocný sad a pár oveček. Sice mě trochu mrzí, že se celý pozemek kupoval jako stavební, což nám trochu zvedlo cenu, ale cenová mapa ukazovala 400Kc/m2 a my ho ukecali na 195Kc/m2.

Jednání realitního makléře bylo také ukázkové a můžeme ho zatím jenom doporučit. O parcele nám řekl vše, vyznal se, přiznal nám i zápory pozemku a přesně nám ukázal kde se nacházejí jednotlivé sítě a přípojky.

Celková cena našeho pozemku je tedy 1 420 000 + 56 800 daň z nabytí a teď už jenom podepsat kupní smlouvu, vyřídit hypotéku a můžeme začít bourat, projektovat a stavět.

Martin

Zemní práce

$
0
0
Zemní práce

Varování předem: Když jsem si myslel, že jako lékař s minimem času a minimem přátel co mají čas, budu schopen si dělat hodně věcí sám, tak jsem se děsivě, ale opravdu děsivě mýlil :-)

Březen 2018:

Den 1) Byl to ten týden co zde bylo ráno -10st.C, bagr měl ale sílu a skrývku ornice (160m2) zvládl vcelku krásně. Odvezeny 4 tatrovky pryč z pozemku, jelikož na pozemku není místo kde to nechat. Pár kubíků necháno na pozemku. Ornice (podzol s mechem) má sílu až 20cm !...pak je opuka...potom přijel geodet, vytyčeno paráda...konec klidu.

Den 2-3) Dům bude na pěnoskle, čili jsem věděl, že se bude hodně bagrovat...hodně na druhou, převýšení má je 75cm, měla by to být pohoda. Nebyla. Jak jsem psal opuka je už v 15-20cm, v půl metru už je vcelku velká, v metru už je to popraskanaá loupaná skála. Dům má jen 82m2, ale přesah pěnoskla je cca 75cm, vysvahované boky + kopání jámy v nejvyšším místě pro přečerpávací jímku kanalizace. Hloubka 280cm...to už zde jsou i opuky o velikosti 50kg a 8tunový bagr dál nemůže...vyšlo to tak tak. Plán že se udělá přesná jáma pro revizní šachtu kanalizace a vedel precizní jáma pro jímku končí jednou obludnou jámou jak do pekla. Bagrování trvalo 2dny, odvozeno 20tater zeminy...ještěže mám přátele co taky staví a jsou naopak pod terénem.

Den 4) Hurá vykopáno, přijíždí geodet, přeměřuje...prů*er...matematická chyba, vysvahování bylo krásné, ale počítáno v nejnižším místě, čili 2/3 jámy se musí přikopat...velký bagr už tam nesjede, minibagr dělá zase skoro celý den...dalších 5 V3esek opuky. Kraje zmrzlé do hloubky půl metru, ty z venku trhá velký bagr  po půltunových kusech...přichází soused, že nesmíme jezdit po té pidisilničce, kam je tak tak zacouvá tatra...čili už nyní víme, že máme hodné sousedy a že budeme muset udělat příjezdovku přes pozenmek rodičů a na konci stavby jí zase rozebrat...jupí :-) No co, jáma konečně je, sypeme 30tun kamene 32-63, po krajích děláme drážku pro drenáž a zemnící pásek. Bagřík ještě provede výkop k budoucí elektrice a vodě mimo hlavní jámu.

Den 5) Na poště přebírám Fiskars lopaty, krumpáč atd...krásné hračky, doporučuji, mají svojí cenu. S tchánem spouštíme BOCR jímku na čerpačku na pískové udusané lože, pod tím je skála, betonáž fakt není třeba. Obsyp pískem. Písku jako na pláži. Pokládáme vodu DN32, jako chránička použita vodovodní hadice DN63x8,6...už jste pokládali 20metrů dvoucolovky v teplotě  +2st.C? NE...tak bacha na zuby, přpravte těžké kameny na zatížení atd. Prostě to ve 3 silných lidech jde dost blbě...je to jak železeo...ale voda je fakt festovně uložena mimo dům ve 130cm a chráníčka nejde probít ani krumpáčem...ušetřeno na písku k obsypu (ironie...). Pokládáme zemnící pásek + vývody (klasika FeZn 30x4 a vývody přes dvě spojky AlMgSi 8/11, zaasfaltováno, nafoceno, drží...

Den 6) Drenáž...prostě drenáž DN 100 perforovaná v geošce po obvodu výkopu, šachty v nejvyšším a nejnižším bodu, řádně a vcelku precizně vyspádováno...někde kopáno krumpáčem, jinde navezeno několik koleček štěrku a opuky. (v průběhu stavby osvědčeno že drenáž opravdu krásně funguje...hurá)

Den 7) Vše je ve skluzu, kanalizace ležatá se nestíhá, mrazy pominuly, pozemek je plný bahna, musí se udělat příjezdovka, pěnosklo odvoláno, není kde složit. Stavba zakonzervována do dubna...

Závěrěm:

Pěnosklo je super (viz další článěk), ale jen na rovném pozemku !!!

Opuka je fajn podklad, pevná nesedá, nedělá bahno, ta naše je sama o sobě výborná drenáž...ale ta práce s ní !!! Krumpáč a špičatý rýč.

Precizní kopání přípojek v opuce...blbost...vše se sype a z 25cm drážky pro chráničky je Grand kaňon. Začišťování okrajů..blbost. Vyrovnávíní do roviny..blbost.

Když Vám otec řekne, že přes pozemek se dá v pohodě jezdit, že to vydrží i mixy...tak mu nevěřte...Bahna 2018

V rozpočtu chybí položky jako vruty, nářadí, pracovní dříví, rukavice apod. To je prostě spotřební materiál a je na každém jak kvalitní a co vše si koupí.

Vyměňte snadno, rychle a svépomocí starý radiátor za nový!

$
0
0
Vyměňte snadno, rychle a svépomocí starý radiátor za nový!

Potřebujete vyměnit staré radiátory za nové, aby vypadaly nejen efektně, ale umožnili vám i snížit náklady na vytápění? Potom těleso RADIK KLASIK-R je jasná volba. Oblíbený deskový radiátor pro rekonstrukce od předního výrobce otopných těles KORADO, a.s. je vyroben tak, aby ho bylo možné jednoduše připojit na stávající rozvody.

Zároveň platí, že moderní tělesa společnosti KORADO, a.s. obsahují, díky své konstrukci, menší množství vody a dokáží tak pružněji reagovat na změny teplot v místnosti. Nedochází tak k jejímu zbytečnému přetápění a plýtvání energií. Oproti starým článkovým radiátorům zabírají podstatně méně místa, při zachování stávajícího výkonu. Navíc mají elegantní design, je možné si zvolit různá barevná provedení, nebo dokonce i vlastní potisk čelní desky. Esteticky tak doladí vzhled celé místnosti.

Kdy je vhodné radiátor vyměnit?

Pokud radiátory používáte desítky let a nyní zjistíte, že je na nich rez, nebo pod nimi nacházíte na zemi vodu, nastal čas na jejich výměnu. Jestliže se závada projeví u jednoho radiátoru, je pravděpodobné, že končí životnost všech. Vzhledem k tomu, že výměna je snadná a nezabere tolik času, můžete přistoupit k výměně radiátoru v kterémkoli ročním období.

RADIK LINE KLASIK R

Model RADIK KLASIK – R představuje deskový radiátor, který je hojně využívaný právě při rekonstrukci starších otopných soustav. Toto deskové otopné těleso je upravené pro rychlou náhradu článkových litinových nebo ocelových radiátorů s připojovací roztečí 500 mm, a to bez nutnosti řezat nebo svařovat trubky. Sami si můžete najít výkonově odpovídající náhradu vašeho stávajícího článkového radiátoru pomocí převodní tabulky.

Otopná tělesa RADIK KLASIK - R lze pořídit v délkách od 400 do 2000 mm, hloubkách od 66 do 155 mm a jednotné výšce 554 mm. Umožňují levé nebo pravé boční připojení na rozvod otopné soustavy a jsou určeny pro otopné soustavy s nuceným nebo samotížným oběhem. Desková otopná tělesa RADIK KLASIK – R lze bez problému kombinovat se všemi zdroji tepla, včetně tepelných čerpadel a plynových kondenzačních kotlů. RADIK KLASIK – R je dostupný ve třech provedeních čelní desky, kromě klasické (vertikální prolisy) také ve variantách PLAN (hladká) a LINE (jemné horizontální prolisy). Možnost volby barevného provedení (dle vzorníku RAL) nebo dokonce volba speciálního potisku čelní desky dle přání zákazníka, je u radiátorů RADIK samozřejmostí.

RADIK KLASIK R mentolová

Radiátor RADIK KLASIK - R pořídíte za velmi přijatelnou cenu, a to již od 2.055,-Kč bez DPH.

V sortimentu společnosti KORADO naleznete i jiná desková otopná tělesa, pro bližší informace navštivte www.korado.cz

Úprava podloží před pokládkou dlažby

$
0
0
VALENCIA - BARVA - CORAL

Kvalita betonové dlažby je v dnešní době opravdu vysoká a vydrží i hrubší zacházení či vysokou frekvenci pojezdu. Ve výsledku nezáleží pouze na výběru dlažby, ale i na úpravě jejího podloží.

Mnoho lidí často zapomíná, že správná úprava podloží je mnohdy důležitější než výběr samotné dlažby. Správně upravené podloží prodlouží životnost dlažby a zabrání některým nechtěným efektům, jakým může být například zvlnění povrchu, propad jednotlivých kamenů či jejich popraskání. Věnujte tedy stejné úsilí úpravě podloží, jaké jste věnovali i správnému výběru betonové dlažby. Jaké výhody přináší pokládka a jak správně postupovat?

VÝHODY POKLÁDKY BETONOVÉ DLAŽBY

Samotný proces pokládky dlažby je velmi jednoduchý a nenákladný. I přesto, že se dlažba musí pokládat na dobře zhutněné podloží, je možné pokládat dlažbu na sucho.

Zejména u novostaveb či terénních úprav v zahradě oceníte možnost rychlé výměny jednotlivých kusů dlažby. Venkovní plochy se často zpevňují záhy po dokončení závěrečných úprav a podloží tak sesedává i několik let po zhutnění a to i při vynaložení nejlepší péče. V případě vzniku nerovností či narušení části plochy je pak oprava velmi jednoduchá. Při menším rozsahu umožňuje dlažba snadnou výměnu jednoho či několika kusů kamene. Při vzniku větších nerovností lze dlažbu rozebrat, podloží znovu zhutnit a následně dlažbu znovu položit. Odpadá tak nákladná rekonstrukce, která by vás čekala u jiných povrchových úprav než je betonová dlažba.

Máte problém se zadržením vody na zpevněných plochách? Při správně provedené drenáži umožňuje vydlážděný povrch rychlý vsak dešťové vody a nedochází tedy ke vzniku kaluží a vlhkých míst. Místa, kde eventuálně hrozí hromadění vody lze doplnit o mikroštěrbinové trouby, které odvedou vodu do vsaku. Voda naší dlažbě a ani ostatním betonovým výrobkům neškodí. Pokud však při špatném odvodnění dlažba dlouhodobě stojí ve vodě. Na takto stále vlhkých místech se může také začít dařit mechům a houbám, které dlažbu sice nezničí, ale kazí celkový dojem.

POSTUP ÚPRAVY PODLOŽÍ PŘED POKLÁDKOU DLAŽBY

Samotný postup pak kombinuje několik kroků, které zabezpečí dokonale zhutněné podloží před pokládkou betonové či zámkové dlažby.

ÚPRAVA PLÁNĚ

Pláň, nebo-li plocha vytvořená skrývkou či násypem zeminy, je úplným základem zpevněných ploch. Jedná se o prvotní vrstvu, jejíž úprava by měla respektovat projektovou dokumentaci, materiál podloží a účel zpevněné plochy. Dle této charakteristiky je nutné plán dostatečně zhutnit a minimalizovat tak riziko pohybu nejnižšího podkladu zpevněné plochy.

PODKLADNÍ VRSTVY A PŘÍPRAVA PODLOŽÍ

Pro konstrukce těchto vrstev lze použít drcené kamenivo o různých frakcích dle účelu použití plochy. Příprava této vrstvy je ovlivněna zeminou, tedy základem celé zpevněné plochy a předpokládaným zatížením. Jinak je nutné upravit podloží pro pochozí plochy a jinak pro plochy pojezdové. Zde je nutné pamatovat, že každá vrstva podloží musí být zhutněna zvlášť. Zpravidla by pak jedna vrstva neměla přesáhnout 100 - 150 mm. Po těchto částech by tedy plocha měla být vždy zhutněna vibrační deskou. Závěrečné hutnění betonové dlažby je také velmi žádoucí. Jen v některých případech se hutnění samotné dlažby nedoporučuje. A to v takových případech kdy jednotlivé kameny jsou velmi štíhlé a dlouhé. V takovém případě by vlivem zatížení vibračního stroje mohli praskat. Jsou to například: CSB - LEGANTO o výšce 50 mm a pro dlažbu CSB - VALENCIA o výšce 60 mm nedoporučujeme plochu hutnit vibrační deskou.
Pouze u dlažby CSB - VALENCIA u výšky 80 mm je možné plochu zhutnit vibrační deskou s maximální hmotností 50 kg.

POKLÁDKA BETONOVÉ DLAŽBY

Dlažbu lze skládat buďto ručně nebo strojově. Ruční pokládku využijete především pro dlažbu se skladbou více kamenů či pro barevná provedení COLORMIX a NATURCOLOR, kdy je nutné pokládat kameny napříč vrstvami i paletami, aby vznikla nepravidelně probarvená plocha. Strojová pokládka se využívá především pro zámkové dlažby, které dodáváme ve skladbě na paletě a jsou určeny pro pokládky velkých ploch, například parkovišť a chodníků.
Před závěrečným hutněním plochy stačí zasypat spáry křemičitým pískem o frakci 0 - 4 mm. Zasypání pískem doporučujeme po čase zopakovat.

Viewing all 2275 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>