
Dlažbu do obou koupelen našeho vzorového domu jsme si vybrali ve vzorkovně obkladů a dlažeb společnosti RAKO. Den před zahájením realizace dorazil všechen potřebný materiál včetně hydroizolace, lepidla, spárovací hmoty, silikonů a samozřejmě keramických obkladů.
Na podlahu koupelny v druhém nadzemním podlaží jsme zvolili dlažbu RAKO DARSU719 ze série NEXT formátu 15 x 60 cm. Do druhé koupelny v prvním nadzemním podlaží jsme vybrali dlažbu RAKO DAA44600 ze série TEXTILE formátu 45 x 45 cm.
Co udělat před pokládkou dlažby
Po kontrole rovinnosti stěn, oškrábání zbytků omítky a dalších nerovností, místnost vyluxujeme a můžeme začít s penetrací. K penetrování používáme hloubkovou penetraci RAKO PE 201, kterou ředíme maximálně v poměru 1:1. Aplikaci penetrace na stěny i podlahu provádíme válečkem a penetrujeme vždy takzvaně do kříže.
Dopojení sifonu sprchové vaničky
V době, kdy jsme lili podlahu v koupelně, jsme ještě neměli vybranou sprchovou vaničku. Prostor pro sifon jsme tedy před litím zašalovali, a proto bylo nutné před pokládkou dlažby sifon dopojit a místo vybetonovat.
Střed sifonu umístíme přesně dle výkresu konkrétní vaničky a následně provedeme doizolování podlahy polystyrenem. Sifon vaničky obalíme mirelonem, abychom jej od betonu oddilatovali a následně provedeme betonáž. Obdobným způsobem dobetonujeme prostor kolem odpadního potrubí u vany.
Aplikace hydroizolačních pásků do rohů
Dalším krokem přípravy povrchu před pokládkou dlažby je aplikace jednosložkového hydroizolačního nátěru RAKO SYSTÉM SE 1 a těsnících pásků do koutů s označením RAKO SYSTÉM SE5.
Hydroizolační nátěr po otevření promícháme a štětcem aplikujeme na stěnu. Hydroizolaci nenanášíme přímo do koutu, ale vynecháme asi jeden centimetr na každou stranu. Po nanesení hydroizolačního nátěru vložíme do koutu připravenou těsnící pásku a štětcem dotvarujeme roh i napojení na vrstvu hydroizolace.
V místě sprchového koutu aplikujeme hydroizolační nátěr do výšky přibližně dvou metrů, kolem vany stačí zhruba jeden metr.
Hydroizolace podlahy
Pro vnitřní rohy neboli kouty, si připravíme přibližně deseti centimetrový pruh těsnícího pásku. Uprostřed pásek nastřihneme do poloviny jeho šířky a na část pásku neneseme hydroizolační nátěr.
Poté pásek přehneme a na hydroizolaci druhou část pásku nalepíme. Tímto postupem získáme přesně tvarovaný kout a dále pokračujeme v aplikaci hydroizolačního nátěru RAKO SYSTÉM SE 1 na podlahu.
Jak schovat dořezy dlaždic
Před zahájením pokládky dlažby si důkladně přeměříme celou místnost a spočítáme nutné dořezy. Dořezy se snažíme vždy směřovat do míst, která nejsou pohledová.
V našem případě budeme podélné krácení dlažby směřovat na spodní stranu místnosti, kde bude řez schován pod vanou a umyvadlovou skřínkou. Na protější, pohledové straně, začneme tedy pokládku z celých dlaždic.
Pokládka dlaždic
K lepení dlažby i obkladů v koupelně používáme lepidlo RAKO SYSTEM s označením AD530. Lepidlo naneseme ozubeným hladítkem s výškou zubu deset mm na podlahu opatřenou hydroizolací a současně nastěrkujeme tenkou vrstvu lepidla na obklady, čímž zvýšíme její přilnavost.
Hodí se ruční řezačka, úhlová bruska i štípací kleště
Podélné i příčné řezy dlaždic provádíme na ruční řezačce. Při řezání koutů nebo potřebě drobného zbroušení dlažby, použijeme úhlovou brusku s diamantovým kotoučem. Drobné výkusy například pro vodovodní potrubí můžeme vylomit pomocí standardních štípacích kleští.
Pokládku dlažby v koupelně je vhodné si rozdělit na dva dny. První den provést pokládku dlažby ve 2/3 místnosti a následující den, když je již položená dlažba pochozí, provést dokončení pokládky, včetně budoucího detailu napojení podlahy v místě obložkových zárubní.
Spárovací hmota
Na oba druhy obkladu jsme použili spárovací hmotu MANHATTAN s obchodním označením RAKO SYSTEM GF DRY 121.
Spárovací hmotu je vhodné rozmíchávat ručně, vždy v čisté nádobě. Nenanášíme ji do rohů, ani do míst napojení dlažby a obkladů na stěnách. Tam budeme po dokončení celé koupelny aplikovat silikon ve stejné barvě, jako je spárovací hmota.
Pro nanášení spárovací hmoty používáme gumovou spárovací stěrku. Důležité je pečlivě vyplnit všechny spáry a stírat spárovací hmotu tak, aby ji na dlažbě zůstávalo co nejmenší množství. Mytí spár provádíme molitanovým hladítkem.
Při dodržení všech technologických postupů zabere realizace dlažby v koupelně obvykle pět dnů.