
O tmelení sádrokartonu jsme již natáčeli několik reportáží. Vždy bylo po tmelení nutné provést broušení. Stavitelka Alena se však rozhodla v rámci rekonstrukce svého bytu, využít techniku bez broušení. Nejen, že tak ušetří spoustu práce, ale navíc docílí zvýšené kvality povrchu.
Rozmíchání tmelu Rifino Top
Ke tmelení sádrokartonu Rigips HABITO budeme potřebovat pilu, tmel, lopatku a na nanášení špachtli a hladítko.Pro celoplošném stěrkování jsme si vybrali tmel s označením Rifino Top. Před nanášením jej musíme nejprve protřepat a následně rozmíchávat v čisté nádobě.
Tmel bychom měli do vody přidávat postupně a nechat jej pár minut nasáknout vodou. „Správně namíchaný tmel určený do spár, by měl zůstat po otočení na lopatce,“ říká ke konzistenci Miloš Srch ze společnosti Rigips.
Tmelení vodorovných spár
V prvním kroku tmelení naneseme tmel do vodorovných spár. Je nutné jej do spáry důkladně zapravit. Nemusíte se bát na špachtli trochu přitlačit. Tmel naneseme ve slabé vrstvě následně do něj vložíme skelnou pásku, kterou s pomocí špachtle odřízneme. Špachtlí přejedeme po pásce, čímž vytlačíme ze spáry přebytečný tmel.
Tmelení svislých spár
Před tmelením svislé spáry, takzvané hrany PRO, ji opatříme samolepící bandáží, poté do hrany naneseme tmel.
„Při nanášení tmelu v prvním kroku nezáleží, jak spára vypadá, důležité je, aby bylo hladítko na kolmo. Kolmým umístěním zajistíme, že se tmel nebude tolik vydírat ze spáry, což se děje během každého dalšího hlazení. Při druhém tmelení se již dočišťují kosmetické vady. Šroubky tmelíme do kříže, kvůli vzduchovým bublinkám, které se takto dostanou krásně pryč,“ ukazuje Miloš Srch.
Po přibližně 60 minutách špachtlí odstraníme přebytečný tmel po stranách, tím se vyhneme broušení.
Druhé tmelení vodorovných a svislých spár „ze široka“
„Před druhým tmelením je dobré si sundat špachtlí přebytečné vrstvy tmelu, abychom nemuseli brousit. Druhou vrstvu budeme roztahovat co nejvíce doširoka, aby řezaná hrana byla pozvolná,“ vysvětluje Miloš Srch.
Do svislé hrany PRO doplníme tmel a dbáme na to, aby při kontrole špachtlí nevznikla ve vytmelené hraně žádná prohlubeň
Ošetření rohů
"Na ukončení venkovního rohu lze použít speciální roh EasyFlex PRO (neboli také NoCoat), prodává se ve 30metrových rolích. Lze stříhat nůžkami na plech nebo i obyčejnými nůžkami. Tímto rohem lze udělat téměř všechny typy úhlů. Potisk v krajích vždy musí přijít o tmelu Rifino Top nebo ProMix Mega,“ upozorňuje Miloš.
Mluvený komentář
Na začátku pásku přehneme v celé její délce. Špachtlí naneseme tmel Rifino TOP na hranu sádrokartonu. Ozubeným hladítkem pak stáhneme přebytečné množství tmelu a vložíme připravenou pásku EasyFlex.
Aplikačním válečkem pásku zatlačíme do tmelu. Při pohybu válečkem dojde k vytlačení přebytečného tmelu. Ten odstraníme špachtlí a za 24 hodin roh přetmelíme takzvaně „ze široka“.
Ošetření hrany u světelné rampy
Alena se rozhodla vybudovat na stropě v obývacím pokoji světelnou rampu. Hranu rampy ošetříme speciálním rohem L TRIM, který se používá například také u dilatačních spár, kleštin, případně oken.
Na desku, jejíž hranu chceme ošetřit, naneseme tmel. Ozubeným hladítkem s výškou zubu 4 mm stáhneme přebytečné množství tmelu a aplikujeme pásku. Přebytečný tmel opět odstraníme, tentokrát špachtlí a provedeme přetmelení pásky ze široka. Očistíme hranu a je hotovo.
Tmelení bez broušení v kvalitě Q3
K tmelení bez broušení v kvalitě povrchu Q3 namícháme tmel Rifino TOP řidší, než pro tmelení spár. Tmel by měl po otočení z lžíce pomalu spadnout zpět do nádoby. Tmel naneseme na 60centimetrovou špachtli a celoplošně aplikujeme na karton desek.
„Nanáší se zhruba 5 cm od kraje podlahy pod úhlem 45 stupňů a natupo se seřezává. Přesahuje se 10 cm přes mokrý tmel, aby to bylo dobře napojené,“ ukazuje Miloš Srch.
Celoplošným tmelením tmelem Rifino TOP ušetříte námahu při broušení, práci navíc stihnete rychleji a díky sjednocenému podkladu již nemusíte penetrovat.
V dalším díle Aleny Rekonstrukční výzvy se podíváme na pokládku podlah.
Čtete také:
Rekonstrukce bytu 3. díl: Montáž sádrokartonové příčky a podhledu
Rekonstrukce bytu 2. díl: Projektová dokumentace
Rekonstrukce bytu 1. díl: Proč jsem se rozhodla pro rekonstrukci