
Dřevěné podlahy jsou symbolem tradice, jedinečnosti a luxusu. Nepodléhají žádným trendům a nikdy tak nevyjdou z módy jako PVC podlahy. Dřevěnou podlahu si nikdy neokoukáte, a když bude správně položená, vydrží vám na celé generace. Důležitá není jen samotná pokládka, ale také postup před ní. Následující kroky vám poradí, co je potřeba.
1. Kontrola materiálu
Před pokládkou i během pokládky je nutné bedlivě kontrolovat jednotlivé lamely dřevěné podlahy. Lamely, které budou mít viditelné nedostatky nebo budou poškozené se nesmí na podlahu použít. Z tohoto důvodu pokládejte podlahu za denního světla nebo kvalitního osvětlení. Lamely se musí posuzovat ve vzpřímené poloze, protože šikmé osvětlení nebo protisvětlo mohou chyby skrýt.
2. 48 hodinová aklimatizace
Nezbytností je nechat dřevěnou podlahu 48 hodin aklimatizovat v prostoru, kde má být položená. V místnosti musí být více jak 17 °C a ideální vlhkost vzduchu je 50 - 65 %. Pokud byla podlaha skladována v jiné místnosti, bude aklimatizace balíku delší.
Balík se otvírá až v bezprostřední blízkosti pokládky. Skladuje se na rovném a suchém podkladu. U novostaveb, kde je vlhkost velmi vysoká, se tyto zásady musí striktně dodržovat.
3. Vlhkost podlahovek
Současně s aklimatizováním balíků je nutné zkontrolovat vlhkost jednotlivých podlahovek. Vlhkost je sice při výrobě pečlivě kontrolovaná, ale při skladování nebo při horším počasí může dojít k jejímu zvýšení. Vlhkost podlahovky musí být nižší než 11 %.
4. Příprava suchého, rovného podkladu
Aby podlaha vydržela celý život, nevrzala nebo se neobjevily jiné nedostatky, musí být položená na dokonale připravený podklad. Tím se myslí podklad suchý, zbavený veškerých nečistot, trhlin a hlavně rovný. Jak zkontrolovat rovnost podkladu?
Na několika místech v místnost položte dvoumetrovou vodováhu nebo dlouhou rovnou lať. Pak s pomocí speciálního klínku zjistíte, kolik milimetrů schází do ideálního stavu. Tolerance nerovností jsou dva milimetry. Pokud je to více, musíte využít vyrovnávací stěrku.
5. Nezapomeňte na penetraci
Podle savosti podkladu se volí typ použité penetrace. Penetrační roztok je důležitý kvůli přilnavosti podlahy k podkladu. Na penetraci přichází vyrovnávací stěrka a po jejím zaschnutí parotěsná zábrana (igelitová fólie).
6. Dodržovat dilatační spáry
Dřevo je přírodní materiál a neustále pracuje. Reaguje na změnu klimatických podmínek a smršťuje se nebo bobtná. Dřevěné i masivní dřevěné podlahy vyžadují mít vůči stěnám, podpěrám, topení a jiným stabilním předmětům příslušnou vzdálenost. Té se říká dilatační spára.
Nedodržení vhodné vzdálenosti od stěn většinou v letních měsících způsobuje její kroucení a boulení. Dilatační spára by měla být minimálně 15 mm a se zvětšujícím se prostorem se úměrně zvyšovat.
- 1 metr plovoucí podlahy = dilatační spára min. 4 mm na obou stranách místnosti
- celoplošné lepení = dilatační spára 15 mm
7. Směr pokládky
Směr pokládky musíte mít rozmyšlený před samotnou realizací. Směr pokládky se musí přizpůsobit dopadu světla a půdorysu místnosti. Co se týče světla, tak by podélná hrana měla být paralelní s dopadem světla. V případě více oken v místnosti, orientujte se podle okna největšího.
Podle půdorysu by se podélná hrana měla probíhat kolmo na dlouhé strany místnosti. Místo bude opticky působit víc jako čtverec a celkově větším dojmem.
Samotná pokládka
Dřevěnou podlahu je možné položit několika způsoby a vždy záleží na typu místnosti, druhu podlahy a vlastnostem, které od podlahy očekáváme. Tradiční pokládkou je šroubování na rošt, ale hojně se začal používat plovoucí způsob pokládky.
Jelikož se v případě dřevěné podlahy jedná o výraznou finanční investici, doporučujeme samotnou pokládku svěřit do rukou odborníků. AMADEO podlahy jsou nejen prodejcem koberců, PVC podlah, ale také poskytují pokládku všech druhů dřevěných podlah. Budete tak mít jistotu kvalitně odvedené práce, podlaha nebude znehodnocena a získáte záruku na odvedenou práci.
Více informací na webu nebo v e-shopu eAMADEO.cz