Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - elektroinstalace
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2275

Sádrokarton, stavba krbu a malování

$
0
0
Sádrokarton, stavba krbu a malování

Týden po vylití podlah anhydritem přišlo na řadu navození sádrokartonových tabulí, klasických, s úpravou do vlhkého prostředí. Zároveň dorazila i zásilka obsahující materiál pro dopojení krbového kouřovodu a obezdívku krbu.

Obezdívku krbu tvořily tabule z izolačních desek Promasil, s kterými se dobře pracovalo a vytvářel se tvar krbu.

KRB

Výstavba krbu začala už před pokládkou vodorovné izolace v přízemí a to tím, že jsme nejprve probourali přilehlou obvodovou stěnu otvorem, kterým jsme protáhli KG potrubí o průměru 125 mm, tento průměr je doporučený pro přisávání vzduchu k našemu krbu. 

Toto potrubí nám vešlo přímo do podstavcového soklu pod krb, který jsme zhotovili z dřevěného bednění, které mělo na výšku přibližně o 5 cm více, než budoucí podlaha. Po vybetonování má potrubí vývod přibližně naproti přisávacího otvoru krbu, který je dopojen pomocí hliníkového flexi potrubí. 

Samotná výstavba krbu nebyla náročná. Za 5 dní bylo hotovo. 

Promasil se výborně opracovává, stačí pilka - v našem případě přímočará pilka, aku vrtačka s vrtáky a byty na šrouby. Jednotlivé nařezané díly se k sobě lepí speciální pastovou směsí a stahují se vruty. Postup práce jsme si jako ve většině případů novinek, které jsme neznali, našli na youtube.cz nebo stránkách výrobce. V krbu jsme zvolili 4 otvory pro odvětrávání horkého vzduchu z prostoru, zároveň tak aby byly funkční, a to tak, že spodním máme přístup k regulaci termostatu spínající čerpadlo, bočním ke kontrole pojišťovacího ventilu, ten je naproti výklenku s falešnými zády pro výměnu či kontrolu kouřovodu. Celý krb nám tchán natáhnul lepidlem a vyfajnoval. V krbu už letos topíme druhou zimu a ze zkušenosti budeme po topné sezóně obkládat nejméně čelní stěnu obklady. 

SÁDROKARTON

I když jsme měli už předchozí zkušenost se sádrokartonem, tak jsme začali na rozcvičku v nejjednodušší místnosti a to byla ložnice. Pro řezání postačil lámací nůž a sádrokartonářský hoblík na úpravu hran. Po narýsování jsme pro delší řezy přikládali další tabuli na rysku a nařízli podél této desky nožem, a v místě řezu jsme tabuli zlomili o hranu a dořezali papír nožem (princip lámání obkladů).

Pro samotné upevňování tabulí na raster jsme zakoupili pár sádrokartonářských bytů do akuvrtačky. Poštěstilo se nám a spolupracovník nám vypůjčil přímo sádrokartonářskou vrtačku, s kterou práce opravdu letěla.

Po ložnici následovaly postupně všechny místnosti v patře, s tím že jsme zároveň upevnili i půdní schody. Po montáži všech tabulí v patře následovalo tmelení. Pro tmelení jsme si zakoupili nerezovou lžíci s hladítkem a stěrkou a hoblík s brusnými mřížkami. Dále samolepící vyztužovací (armovací) mřížku na spáry, několik balení tmelu, velký kýbl finish pasty a papírovou pásku určenou pro zapravení úhlových spojů. Samolepící mřížku jsme nejprve nalepili na všechny spáry sádrokartonu, kromě spáry přechodu stropních desek a šikminy v podkroví. Na tuto spáru jsme použili zmiňovanou papírovou pásku pro tyto spoje. Tou se zapravila mříž a spojili se všechny vruty. Po zaschnutí následovalo přebroušení. Tento postup jsme ještě jednou zopakovali pro důkladné zapravení a následně přišla na řadu finish pasta a hodně jemná mřížka pro finální zabroušení. 

Patro bylo hotovo, následovalo zametení stropu i podlahy. Po úklidu byla na řadě penetrace, penetrovali jsme jak sádrokarton, tak vyfajnované zdi. Tímto byl povrch zbaven prachu a připraven na malbu. 

Poslední drobností bylo nanesení akrylátového přetíratelného tmelu do spáry mezi zdí a sádrokarton. Ten jsme na radu odborníka aplikovali až na penetrovaný čistý povrch, aby dobře přilnul a neodlupoval se. Nyní už byla na ředě žena, která začala v patře s výmalbou. Na napenetrovaný povrch jsme nanesli tři vrstvy bílé barvy pomocí válečku a u stěn první vrstvu pomocí malířské štětky - v tuto chvíli měla žena s malbou každodenní zábavu v hotovém patře a já se přemístil do přízemí, kde bylo potřeba zhotovit křížový rastr podobným způsobem, jako v patřen. jen pro jeho montáž na miako strop byly zapotřebí natloukací trny do betonových nosníků. Sádrokarton v přízemí je pouze v obývacím pokoji a kuchyni s jídelním koutem. V obou místnostech byl zvolen kvůli bodovým světlům s tím, že v obýváku je v konstrukci ukrytý navíc svazek s elektrickými kabely a v kuchyni je v podhledu potrubí digestoře. Následná montáž a tmelení sádrokartonu proběhlo ve stejném stylu jako v patře.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2275

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4