
Chcete stavět na pozemku, který spadá pod zemědělský půdní fond? Potřebujete tedy v rámci stavebního řízení schválení o tom, že místo na kterém budete stavět, bylo ze ZPF vyjmuto.
Místem, kde budete stavět, znamená přesně to místo, kde se bude na pozemku nacházet váš dům, vč. přístavků a zpevněných ploch.
Je třeba tedy u příslušného odboru životního prostředí podat žádost o trvalé vyjmutí.
Já podávala žádost u Městského úřadu Bruntál. Na webových stránkách měli kratší a delší formu žádosti. Vybrala jsem si kratší.
Vyplnění žádosti je to jednodušší.
Teď k přílohám. Vypisuji jen ty, které jsou potřeba.
- Údaje katastru nemovitostí o pozemcích: pokud jste kupovali pozemek nedávno, zřejmě jste obdrželi výpis z katastru. Ten si tedy zkopírujte. Můžete také přiložit mapku z katastru, kde se váš pozemek nachází. Z katastru můžete také vytisknout údaje o pozemku a vlastnících.
- Zákres navrhovaného odnětí v kopii katastrální mapy, celková situace stavby dle PD: váš projektant/ka by vám měla vytvořit situační výkres stavby, kde je vše zakresleno.
- Výpočet odvodů za odnětí půdy ze ZPF, vč. postupu výpočtu a včetně vstupních údajů použitých pro výpočet. Já použila stažený soubor Excel, kde je přímo výpočtová tabulka.
http://www.horsovskytyn.cz/e_download.php?file=data/editor/150cs_2.xls&original=zivotn59.xls
Pokud byste však chtěli počítat sami, tak tady je návod:
Najděte si v katastru, jaké je číslo BPEJ vašeho pozemku. Klikněte na něj a rozevře se vám nové okno. Zde získáte informaci, jaká je průměrná cena m2 u vašeho pozemku.
V mém případě je to tedy číslo 73716 a průměrná cena je 1,35 Kč za m2.
Zjistěte si od projektanta, jaká je přesná zastavěná plocha vč. přístavků a zpevněných ploch.
V mém případě je to 201 m2.
Každá třída ochrany pozemku má svůj koeficient násobnosti. Je to dáno zákonem o ochraně ZPF.
Třída ochrany koeficient
I. třída 9
II. třída 6
III. třída 4
IV. třída 3
V. třída 3
Můj pozemek má třídu ochrany V.
Vynásobte si tedy průměrnou cenu koeficientem a ten pak vynásobte počtem odnímaných metrů.
(1,35*3)*201 = 814,05 Kč.
Toto je tedy výsledná částka, kterou zaplatíte pro vyjmutí půdy ze ZPF.
- Předběžná bilance skrývek kulturních vrstev půdy a návrh způsobu jejich hospodárného využití.
Zde je nutné popsat, jak naložíte s vrstvami půdy, které budou vyhrabány v rámci kopání základů a kde je umístíte. Toto by mělo být popsáno v technické dokumentaci k projektu.
- Výsledky pedologického výzkumu: pedologický výzkum si proveďte sami. Zjistěte si však na příslušném úřadě, jak velká je potřeba díra. My potřebovali 1x1m a hloubku 0,20m. S metrem, na kterém jde vidět hloubka díry, udělejte fotky z různých úhlů, a také pak fotky díry a okolí, ať je vidět, že je to díra na vašem pozemku.
- Údaje o odvodnění a závlahách + údaje o protierozních opatřeních: na pozemku nic takového nemáme, takže stačilo jen písemné osobní vyjádření. Pokud si nejste jisti, obraťte se na příslušný státní pozemkový úřad, zašlete informace o pozemku.
- Zákres hranic bonitovaných půdně ekologických jednotek s vyznačením tříd ochrany.
Pokud je Váš pozemek rozdělen do více BPEJ, na katastrální mapě vyznačte hranice.
- Stanovisko příslušného stavebního úřadu, zda záměr je v souladu s platným územním plánem, zda se jedná o umístění stavby v zastavěném území nebo na zastavitelných plochách a zda se jedná o veřejně prospěšnou stavbu.
Poproste o toto příslušný stavební úřad.