Quantcast
Channel: Svépomocí.cz - Svépomocí.cz - elektroinstalace
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2275

Postup stavby bioklimatické pergoly

$
0
0

Bioklimatická pergola patří v současné době k jednomu z nejmodernějších způsobů zastřešení terasy. Pohyblivé lamely lze použít jako pevnou střechu proti dešti nebo si díky jejich flexibilnímu nastavení užívat příjemného sluníčka. Screenové rolety na stranách chrání nejen před sluncem, ale také při větru a současně vytvoří potřebné soukromí.

Hliníková pergola od Labony

Objednávku hliníkové pergoly jsme prováděli na webu LABONA.cz v menu venkovní stínění stačí zvolit HLINÍKOVÉ PERGOLY a dále si vybrat typ pergoly podle svých preferencí.

Pokud zvolíte pergolu kotvenou do fasády, pamatujte při měření výšky pergoly na případné žaluziové kastlíky či jiné instalace pod omítkou, do kterých nelze kotvit.

Díky zmíněným žaluziovým kastlíkům jsme museli bioklimatickou pergolu objednat ve výšce 293,5 cm.

V případě naší realizace se jedná o pergolu TYP-C o rozměru 3,85 m x 7 m s lamelami rozdělenými do dvou sekcí, opatřenou třemi stojkami a čtyřmi screenovými roletami.

Kromě standartních rozměrů, je možné si objednat pergolu na míru, jako tomu bylo v našem případě.

Navážení a skládání

Výroba pergoly s lamelami trvala přibližně 30 dní, následně přijel kamion s materiálem. Pro zrychlení vykládky jsme si zapůjčili vysokozdvižný vozík. Při vykládání profilů je výhodné mít také po ruce dostatek pomocníků. Zejména dlouhé profily se snadněji přenáší ve třech.

Přesné vyměření patek

Napájení pro pergolu použijeme z venkovních svítidel umístěných na fasádě. Před montáží tak bylo nutné světla nejprve odstranit.

Přesné vyměření patek je nejdůležitějším krokem pro snadnou montáž a bezproblémové fungování bioklimatické pergoly. Hlavní rovinu tvoří v našem případě fasáda domu.

Na fasádě si vyznačíme rysky ve vzdálenosti sedmi metrů, tedy na délku pergoly. Od první rysky na fasádě naměříme potřebnou šířku a současně od druhé risky úhlopříčku. Tím získáme pozici první krajní patky.

Úhlopříčnou vzdálenost nemusíme při montáži počítat. Společně s pergolou jsme obdrželi kotevní výkres, na kterém jsou úhlopříčky uvedeny.
Vrtání otvorů na patky
Pro každou patku vyvrtáme do betonu otvory o průměru 12 mm, hluboké minimálně 170 mm. Závitové tyče nařežeme na délku 200 mm, takže nám bude z každého otvoru později vyčnívat 30 mm závitová tyč.

Do čistých otvorů aplikujeme chemickou kotvu a poté vložíme připravené závitové tyče. Pokud se část chemické kotvy vytlačí z otvoru ven, očistíme ji a pro kontrolu vyzkoušíme nasadit na závitové tyče hliníkovou patku.

Patky nasadíme na závitové tyče, vložíme podložky a našroubujeme matice. Matice zatím zcela nedotahujeme.

Montáž závitových tyčí a nosného profilu na fasádu domu

Na fasádě jsme pomocí tužky a vodováhy vytvořili risku, která bude později tvořit vnějšího okraje vodící lišty screenové rolety.

Z hlavního profilu s pohonem, který budeme montovat na stěnu sundáme okap s LED osvětlením. Díky tomu se nám odkryjí otvory pro šrouby.

V tomto okamžiku nastává montážní etapa, na kterou je třeba pozvat několik silných sousedů, nebo si půjčit profesionální zvedáky.

Hlavní profil je třeba zvednou, umístit na předem připravené výškové rysky a překreslit na stěnu otvory pro kotevní šrouby.

Kotvení do betonového věnce
Na vyznačených místech vyvrtáme otvory do stěny. V případě zateplené fasády je nutné vyvrtat otvory až do nosné stěny domu v ideálním případě do betonového věnce, v závislosti na výšce pergoly.

Protože kotvíme do betonového věnce, můžeme do otvoru rovnou aplikovat chemickou kotvu a následně zašroubovat hmoždinku Fischer Termax.

Chemickou kotvu necháme zrát po dobu předepsanou výrobcem. Následně můžeme nasadit hlavní profil na připravené kotvy a utáhnout matice. Pro vyzvednutí profilu na fasádu opět pozvěte partu kamarádů nebo si půjčte profesionální zvedáky.

Přívod elektrické energie do pergoly může být přiveden do jedné z nohou nebo do hlavního nosného profilu na fasádě, jako v našem případě.
Hlavní profil obsahuje dva motory pro lamely a dále je elektřina rozvedena v horních profilech pro čtyři screenové rolety a LED osvětlení na okapnicích.

Montáž patek a svislých nohou
Na patky budeme nasazovat tři stojky pergoly. Na každou stojku nasuneme krycí hliníkový profil a povolíme šrouby ve spodní části stojky.

Stojku nasadíme na patku, seřídíme výšku dle podchozí výšky uvedené ve výkresu a utáhneme šrouby. Protože budeme se stojkou ještě manipulovat, neutahujeme šrouby zcela na doraz. Po nasazení všech 3 stojek přistoupíme k instalaci obvodového profilu.

Propojení nosných profilů
V tuto chvíli propojíme oba nosné profily pomocí dvou zbylých obvodových profilů.
Na nosný profil umístěný na fasádě, můžeme opět nainstalovat okapní lištu s LED osvětlením.

Profil před instalací lišty očistíme suchým hadrem a v místě lišty naneseme transparentní silikon. Lištu připevníme k profilu dodanými samořeznými šrouby typu TEX.

V tuto chvíli můžeme přistoupit ke kontrole rovinnosti konstrukce pergoly, provést případné korekce a dotáhnout šrouby.

Transparentním silikonem ošetříme spoje mezi okapními, nosnými a bočními profily a současně naneseme silikon pod koncové kryty nosného profilu na fasádě.

Okapní profil
Před instalací stropních lamel je ještě nutné namontovat okapní profil, který bude umístěný mezi fasádou domu a nosným profilem na fasádě.

Do okapního profilu si předem předvrtáme otvory a na hranu profilu, která bude umístěna na fasádě nalepíme kompresní pásku.

Profil usadíme na požadované místo a v předvrtaných otvorech vytvoříme otvory pro šrouby v nosném profilu. Oba profily k sobě připojíme pomocí šroubů s MDF podložkou. Nakonec ošetříme silikonem spáru mezi fasádou domu a okapním profilem.

Nasazování lamel
Lamely vkládáme postupně jednu po druhé do připravených otvorů. Z jedné strany je lamela vybavena třemi trny, které budeme vkládat do mechanismu pohybu.

Na straně s třemi trny nejprve lamelu zdvihneme nad pergolu, abychom mohli na druhé straně zasadit trn do otvoru. Tím získáme prostor k nasazení lamely u pohybového mechanismu.

Konec lamely s jedním trnem opatříme plastovou spojkou a pohybem lamely mezi profily zkontrolujeme vůli. V případě potřeby přidáme další plastovou spojku odpovídající šířky.

Screenové rolety
Screenové rolety se pohybují ve vodících lištách. Lišty jsou upevněny na stojkách a v našem případě také na fasádě. My jsme na fasádě zvolili možnost přiznaných vodících lišt.
Ve vodících lištách určených pro montáž do hliníkových stojek si předvrtáme 4 otvory. Od spodní hrany lišty je první otvor vzdálen 30 cm, od horní hrany 20 cm. Zbylé dva otvory rozměříme tak, aby mezi sebou měli stejné rozteče.

U vodících lišt kotvených do fasády předvrtáme otvory ve stejných roztečích, ale o průměru 10 mm, abychom je mohli nasadit na 6mm závitové tyče ve fasádě.

Otvory pro závitové tyče si předem vyznačíme přiložením lišty k fasádě a po vyvrtání a vyčištění otvorů namontujeme závitové tyče na chemickou kotvu.

Přívodní kabel pro motor screenové rolety je dostatečně dlouhý, takže jej ideálně protáhněte otvorem v pergole ještě před tím, než box s roletou zvednete.

Na box s roletou nasuneme obě vodící lišty. Před nasazením je vhodné si z vodící lišty povytáhnout plastový profil a nasunout jej na zip screenové rolety.

Poté můžeme celou vodící lištu vložit do trnu umístěného na boxu a box společně s lištami zvednout a usadit do otvoru.

Pomocí předvrtaných otvorů ve vodících lištách si předvrtáme otvory ve stojnách pergoly a vodící lišty upevníme šrouby, které předem vložíme do plastové podložky sloužící k nasazení záslepky v barvě pergoly.

Kabely vedoucí od motorů screenových rolet, zakrátíme po namontování boxů na potřebnou délku a v krabičce, která je umístěna uvnitř nosného profilu pergoly provedeme propojení, podle barev jednotlivých kabelů.

Senzor rychlosti větru a ovládání pergoly
Aby nemohlo dojít za nepříznivého počasí k poškození screenových rolet, například při velkých poryvech větru, měla by být pergola vybavena větrným senzorem.

Senzor je napájen bateriemi a postupně do něj pomocí programovacích tlačítek, nahrajeme všechny screenové rolety.

Z pracovních ovladačů, které jsme používali v průběhu montáže, postupně dle návodu nahrajeme všechny součásti pergoly do intuitivního ovládání NINA.
Nyní už zbývá jen vychutnávat si příjemné chvíle strávené uvnitř luxusní bioklimatické pergoly.

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2275

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>